VS Code Live Server ve Live Server Web Extension

YouTube'ta Takip Et →

VS Code Live Server ile HTML ve CSS gibi statik sayfalarınızı, ister PHP ve WordPress gibi dinamik sayfalarınızda yaptığınız değişiklikleri anlık olarak görebilirsiniz. Dosyanızda yaptığınız her değişiklikte tarayıcınıza giderek refresh yapmanızı gerektirmediği için zamanınızı iyi yönetme açısından oldukça faydalı bir eklentidir.

VS Code’da Live Server Nasıl Kurulur?

VS Code programında, Extensions sekmesini açarak Live Server yazın. Ritwick Dey tarafından yazılan eklentiyi kurun.

VS Code Live Server Kurulumu

Eklentiyi kurduktan sonra VS Code penceresinde status bar’da, sağ alt tarafındaki Go Live butonuna tıklayarak anlık değişimleri görebiliyorsunuz. Diğer yöntem ise Ctrl + Shift + P ile komut penceresini açıp Live Server yazdığınızda çıkan sonuçlardan Open with Live Server seçeneğini seçmek.

WordPress’te Live Server’ı Çalıştırmak

HTML ve CSS gibi statik sayfalarda bunu başarıyla uyguluyoruz. Peki ya WordPress gibi dinamik sitelerde bunu nasıl sağlayacağız? Bunun için fazladan birkaç şey daha yapmamız gerekiyor. Chrome veya Firefox kullanıcılarının Live Server Web Extension adlı eklentisi ile bunu çözebiliyoruz. Böylece WordPress’te tema hazırlarken ya da PHP dosyaları üzerinde çalışırken de yaptığınız değişiklikleri anlık olarak görüntüleyebiliyorsunuz.