VirtualBox Nasıl Yüklenir? Sanal İşletim Sistemi için Uygulama Kurulumu ve Kullanımı

YouTube'ta Takip Et →

Virtual Box var olan işletim sistemleri üzerinde sanal bir işletim sistemi kurmamızı sağlayan bir program. Ben de Windows işletim sistemi üzerinde bu uygulamayı indirip nasıl kullanıldığını göstereceğim. Ama içerisinde herhangi bir işletim sistemi kurmayacağım. Hangi işletim sistemlerinin kurulabileceğini de VirtualBox.org adresinde, ikinci paragraftan görebiliyorsunuz. Windows, Linux, Macintosh ve Solaris ve Windows’un çeşitli sürümlerini, aynı zamanda Linux’un çeşitli sürümlerini burada VirtualBox aracılığıyla sanal işletim sistemi olarak kurmamız mümkün. Şu anda ben Windows üzerinde işlem yaptığım için Windows Hosts butonuna tıklıyorum ve uygulamanın bilgisayarıma inmesini sağlıyorum.

Uygulamayı sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için admin olarak çalıştırmamız gerekiyor. Bu nedenle sağ tıklıyorum ve Run as Administrator seçeneğini seçiyorum. Siz de bu şekilde görünüyor olabilir. Bu şekilde görünüyorsa eğer yine aynı seçeneğe tıklamamız gerekiyor. Tıklıyorum ve standart kurulum ekranı ile karşılaşacağız. Next butonlarına tıklıyoruz. Kurulum esnasında Network’ü destekleyeceği için internet bağlantınız kopabilir. Bunun bilincinde olarak Yes’i seçiyorum. Kurulum tamamlandıktan sonra bu seçeneği seçerek Finish’e tıkladığımızda VirtualBox’ı otomatik olarak başlatacak. VirtualBox’ı zaten incelemek istediğimiz için bizim için bir sorun değil.

Finish butonuna tıklıyorum ve VirtualBox açılıyor. VirtualBox’ın kurulumu bu şekilde. Şimdi öncelikle bunu kullanacaklar Türkçe dili kullanmak isterlerse diye Preferences’a tıklıyorum ve burada Language sekmesini seçip, buradan Türkçe’yi buluyorum. Türkçe’yi bulup OK butonuna tıkladığımda arayüz otomatik olarak Türkçe olacak ve bundan sonra Türkçe olarak kullanmaya devam edebiliriz.

Programı hızlıca inceleyecek olursak, yeni bir sanal makine oluşturmak için yeni butonuna tıklıyoruz. Hangi işletim sistemini kurmak istediğimizi seçebiliyoruz. Microsoft Windows kurmak istiyorsak bize Windows’un sürümlerini gösteriyor. Windows 3.1’den, Windows 95, Windows 98, günümüze kadar olan tüm Windows versiyonlarını kurmamız mümkün olabiliyor sanal işletim sistemi olarak.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Linux kurabiliyoruz. Çok hakim değilim seçenekleri burada mevcut. Debian var bildiklerim arasında. Altta Ubuntu’yu görüyorum ve diğer tüm versiyonlarını burada kurmamız mümkün olabiliyor. Solaris diye bir sistem varmış, adını daha önce duymadım, bu sistemi de kurmamız mümkün olabiliyor. BSD adında bir seçeneğimiz var. Free BSD, Open BSD diye seçenekler mevcut. Mac kurulumu da yapabiliyoruz ve aynı zamanda diğer seçeneklerini de buradan görebiliyoruz. Bunları seçip ve kuracağınız bu işletim sistemine bir isim verip ileri butonuna tıklayarak kurulum aşamalarını devam ettirebilirsiniz.

Eğer bu şekilde önceden bir sanal makine kurduysanız, bir işletim sistemin kurduysanız ekle butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki bu dosyaya ulaşabilir ve şu anda var olan VirtualBox ile kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Bir sanal makine oluşturursanız ve bunu dışarı aktarmak isterseniz de bu butona tıklayarak şu anda hâlihazırda kurmuş olduğunuz işletim sistemlerini başka bilgisayarda kullanmak üzere export edebilirsiniz. Yani dışarı aktarabilirsiniz. Tam tersi başka bir bilgisayarda veya önceden bu bilgisayarda kurmuş olduğunuz işletim sistemlerini İçe Aktar diyerek buraya çağırabilir ve burada kullanmaya devam edebilirsiniz. Tercihler kısmında değişiklik yapmak isterseniz de buradan diğer detayları inceleyebilirsiniz. Burada dili seçtik. Ekran çözünürlüklerini buradan ayarlıyoruz. Ağ ile ilgili olan kısımları buradan ayarlıyoruz. Zaten bu seçenekleri işletim sistemi kurduğunuzda ihtiyaç olduğu zaman buraya gelip değiştirebilirsiniz.