Ücretsiz Cloudflare CDN Kurulumu, Kullanımı ve Ayarları

Cloudflare, ücretsiz CDN hizmeti veren bir firma ve web sitelerimizin performansını artırmayı ve saldırılara karşı korumayı amaçlar. Peki CDN nedir, Cloudflare nasıl çalışır, Cloudflare kurulumu nasıl yapılır, Deraylı Cloudflare kurulum rehberinde sırasıyla görelim.

CDN Nedir? CDN Nasıl Çalışır? Hosting hizmeti aldığınız firmalar sitenizin dosyalarını tek bir sunucuda tutarlar. Türkiye’de olan bir sunucuya uzak diyarlardan ulaşım zaman kaybettirir. CDN (Content Delivery Network) hizmetinde ise sitenizi ziyaret eden ziyaretçi, CDN servisinin dünya üzerinde farklı noktalardaki sunucularından faydalanarak hızlı sayfa gösterimi sağlanır. Sitenizin statik görüntüsünü kendi sunucularında bir kopyasını oluşturur ve kullanıcılara sunar.

CDN Avantajları Nelerdir? Amerika’daki bir ziyaretçinin Türkiye sunucularındaki bir siteye bağlanması Amerika’daki bir siteye bağlanmasından çok daha yavaş olur. CDN, Türkiye’deki sitenin Amerika sunucularında bir kopyasını oluşturarak, Amerika’dan gelen bir ziyaretçinin siteye daha hızlı erişebilmesini sağlar ve sayfaları önbelleğe aldığı için sitenin sunucu üzerindeki yükünü de hafifletir.

Cloudflare nedir?

Cloudflare, bir CDN hizmetidir ve spam yorumlar, kopya içerikle, sitenize yapılan ddos saldırıları, SQL injection denilen ve veritabanına yapılan saldırıların üstesinden gelmeyi amaçlayan bir servis. Bunun yanısıra sitenizdeki hız performansını artırma da da önemli bir görevi var.

Site Hızlandırmak İçin Cloudflare?

Cloudflare’i temel amacı saldırılara kaşrı korumak ve suncuu desteği sayesinde siteleri hızlandırmak olsa da Türkiye için düşünüldüğünde durum pek öyle değil. Cloudflare, Türkiye’de sunucuları olmayan bir servis olduğundan, Türkiye’den sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı, yurt dışındaki bir sunucuya gider ve dosyaları oradan çeker. Eğer sayfanız ciddi bir şekilde optimize edilmişse ve Cloudflare öncesi Türkiye’den iyi performans alıyorsanız, Cloudflare kullanmak sayfanın yüklenme hızının, Türkiye’deki bir sunucuya göre daha uzun olacağı anlamına gelir.

[postlink id=’2276′ title=’Wordpress Sitenizi Hızlandırın’]

Cloudflare Nasıl Kurulur?

Cloudflare’e site eklemek ve sitelerimiz için CDN hizmeti almak için yapılması gerekenleri adım adım anlatmaya çalıştım. Takip ederek sitenize ücretsiz CDN hizmeti alabilirsiniz.

Cloudflare.com adresine girin ve üye olun öncelikle. Üye olmak çok basit. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra giriş yapın ve ana sayfadaki Add a Site butonuna tıklayarak

Cloudflare Kurulumu Site EklemeCloudFalre Kurulumu: Hesap Açma ve Site Ekleme

Sonraki sayfada Cloudflare, plan seçeneklerini gösterecektir. Ücretsiz CDN hizmeti alacağımız için Free diyerek devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu Plan SecimiCloudflare ile Performans ve Güvenlik

Sistem, siteniz için bir DNS taraması yapacak. Listedeki turuncu bulutlar, Cloudflare hizmetinin aktif olacağı domainler olacak. Cloudflare, en uygun sonucu çıkardığından sayfada bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Continue diyerek devam edelim.

Cloudflare Nasil Kurulur DnsEn İyi Ücretsiz CDN Servislerinden Cloudflare Ne İşe Yarar?

Change your Nameservers sayfasına geçiyoruz. Burada size iki tane DNS adresi verilecek, CDN hizmetinin aktif olabilmesi için domaininizin kontrol paneline girip varsayılan DNS adreslerini değiştirmelisiniz. Varsayılan adresler genellikle Nameserver anlamına gelen ns1.domain.com ve ns2.domain.com şeklinde olur. DNS yönetim sayfaları hosting hizmeti aldığınız yere göre farklılık gösterdiğinden, nasıl değiştirildiğini bulmak için hosting sitenizin yardım bölümünü kullanabilirsiiniz.

NS adreslerinizi değiştirdiğiniz zaman birkaç dakika onaylanmasını bekliyoruz. Onaylanınca eğer WordPress sitenizde Fastest Cache, Litespeed Cache gibi cache eklentileri kullanıyorsanız, bu eklentilerin CDN sekmelerinde Cloudflare API gibi gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Örneğin; Litespeed Cache’deki CDN sekmesinde email adresinizi ve Cloudflare sitesindeki Global API Key’i girin.

Tüm bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptığınızda Cloudflare sitenizi önbelleğe almaya başlayacaktır. Cloudfalre dashboard’da web sitenizi takip ettiğinizde, sitenizden cache’lenen sayfaları ve bazı istatistikleri görebilirsiniz.

Cloudflare Nasıl Kaldırılır?

Yaptığınız testler sonucunda Cloudflare’in sitenize olumsuz etki ettiğini, dosylaarı yurt dışındaki sunuculardan çektiği için yavaşlık olduğunu farkettiğinizde sitenizi Cloudflare’dan kaldırmak isteyebilirsiniz DNS yönetimi sayfasından NS adreslerini önceki haline getirerek ve Cloudflare’den domain silerek hiç kurulmamış gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Cloudflare’den sitenizi silmek için Cloudflare’e giriş yapıp sitenize tıklayın ve sağ alttaki Remove Site from Cloudflare yazısına tıklayın. Emin misiniz şeklide bir mesaj görünecektir. Confirm diyerek sitenizi Cloudflare’den kaldırmak mümkün.

Popular Eğitimler

Google Fontlarını WOFF Formatında İndirerek Sunucuda Kullanmak

Site hızı optimizasyonu ve performans testlerinde daha yüksek sonuç alabilmek ya da…

HTML ve CSS ile Tam Ekran Video Arka Plan

Tam ekran arka planları, web tasarım dünyasında son zamanlarda çok popüler hale…

CSS Web Sitelerinde Kaydırma Çubuğu Renk Değiştirme

Bu HTML ve CSS eğitiminde herhangi bir JavaScript dosyası kullanmadan yandaki ScrollBar’ı…

Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager) Nedir?

Google Analytcis, sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı, kaç saniye durduğu gibi oturum bilgilerini…

En Çok Kullandığım 2 CSS Animasyon Sitesi

Animasyonlar, web sitelerinde göze hoş görünen, olumlu bir etki bırakmak için kullanılan…

CSS Sprite Nasıl Yapılır?

İnternet standartlarının ve CSS’in gelişmesi, sağladığı kolaylıklar, programcılara özellikle hız ve düzen…