Twitter Arkaplanı Hazırlama

Kasım 2011
YouTube'ta Takip Et:

Twitter sayfanıza giren kullanıcıların sizi bir marka olarak hissedebilmeleri için bazı özelleştirmelerde bulunmanız gerekir. Bunlar; sayfanızın adı, logosu, adresi ve twitter sayfasının tamamını kaplayan arkaplanıdır. Arkaplanı olmayan bir marka sitesi basit görünür, ziyaretçi üzerindeki etkisi azalır. Twitter arkaplanı oluşturmak için illa ki bir marka olmanız gerekmez, kişisel sayfanızda dahi yaratıcı ve etkileyici arkaplanlar hazırlayabilirsiniz.

Doğru Ölçüleri Girme

Photoshop ya da kullandığınız grafik editörüyle 2048 x 1600 ebatlarında yeni bir dosya oluşturalım.

Twitter Arkaplan Hazırlama

Tasarım Alanını Belirleme

Twitter arkaplanı hazırlarken ekranların çözünürlüklerinin herkeste bir olmadığı hatırlamak gerekir. Tasarımı bu nedenle, olabildiğince az alanda hazırlamak gerekir. Piyasada en düşük ekranın ağırlıklı olarak 15 inch olduğunu düşünürsek, tasarımları hazırlarken, soldan 180 piksel içerisine hazırlamak bize tasarımın birçok monitörde görünmesi açısından avantaj sağlayacaktır. 300 pikseli de kullanabilirsiniz, bu tamamen size kalmış. Photoshop’ta cetveli (Ctrl + R) kullanarak soldan 300 piksel içeriye çizgiyi yerleştirin ve bu çizgiyi referans alarak tasarımı hazırlayın. 

Twitter Arkaplan Hazırlama

Twitter Arkaplan Rengini / Görseli Seçme

Arkaplan için kimliğinizi iyi bir şekilde yansıtacağını düşündüğünüz güzel bir renk ya da görsel düşünebilirsiniz. 

Twitter Arkaplana Metin Ekleme

Twitter sayfanızın arkaplanına ekleyeceğiniz metinler siteye giren ziyaretçileri aydınlatabilir. Bu metnin içeriğinde, sayfanızın adı, logosu, şahsınız ya da markanız hakkında kısa bir bilgi ve yönlendirmek istediğiniz linkler olabilir. Bu kısım sayfanızın aynası olacaktır. Sayfanızı basit bir şekilde tanımlamalıdır. 

Twitter Arkaplanını Kaydetme

Twitter’a yüklemek istediğiniz tasarımı hazırladıktan sonra sıra, tasarımın kaydına geliyor. Daha sonraki güncellemeler için tasarımınızı orijinal haliyle kaydetmeniz önerilir. Yani photoshop kullanıyorsanız *.psd olarak. Twitter; jpg, png ve gif formatlarını desteklemekte. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da dosyanın boyutu. Dosya, 800K’yı geçmemelidir. Çünkü twitter maksimum 800K dosya boyutuna kadar yüklemeye imkan verir. 

Tasarımı Twitter’a Yükleme

Arkaplanı yüklemek istediğiniz twitter hesabına giriş yapın ve Settings (Ayarlar) ‘e tıklayın. Bu seçenek sayfanızın sağ üst köşesinde, giriş yaptığınız isme tıkladığınızda açılan açılır kutuda yer alır. Settings sayfasında Design (Tasarım) sekmesine gelin. “Change background image” butonuna tıklayarak, arkaplan görselinizi seçin. Değişiklikleri kaydettiğinizde arkaplanınız yüklenecek ve sayfanız şenlenecektir.

Twitter Arkaplan Hazırlama

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kafanıza Takılan Sorular