TradingView’daki Risk Yönetimini Kullanarak Binance’ta İşlem Alma

TradingView’da setup’larını kurduğumuz, stratejilerini hazırladığımız işlemleri, Binance borsasına nasıl gireriz, bu borsada nasıl işleme sokarız, bu videoda bunu göstereceğim.

İki farklı setup kurdum diyelim. Bir setup’ın R oranı 3.53, diğerinin R oranı 2.32. Öncelikli olarak Long setup’ı göstereceğim. Long setup’ı üzerine çift tıklıyorum. Inputs sekmesine girelim. Şu anda Binance borsasında 10 dolar var ve ben de 10 dolar üzerinden devam edeceğim. Hesabımda ne kadar para var? 10 dolar. Ben bu hesabımın ne kadarını riske ediyorum. Diyelim ki 1 dolar. Yani %10’unu riske etmiş oluyorum. %5’ini riske etmek istersek 0.5 yapıyoruz. Şimdilik ben örnek olsun diye 1 yapıyorum. Tabii ki siz bu işlemleri yaparken bakiyenizin %1’inin üzerine çıkmayın.

[postlink id=”7156″ title=”Risk Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler”]

Sadece hesap büyüklüğünü ve aldığımız riski değiştiriyorum. Bu risk de bu videoda 1 dolar olacak. Aynı işlemi Short için de yapalım da tekrar buraya girmek zorunda kalmayalım. Hesap boyutum 10, riskim de 1. 3.53’lük bir pozisyon, 2.32’lik bir pozisyon. Bu setup’ları kurduğunuzda ve setup’ların üzerine tıkladığınızda Entry Price, işlemin gireceği fiyat. Profit Level, yani Take Profit kısmı işlemi karla kapatacağı kısım. Veya planlamamız istediğimiz gibi gitmezse diye zararı durdur noktası, Stop Level olarak da burada belirtilmiş. Şimdi ben bu verileri Binance’a gireceğim öncelikle. Binance borsasını açıyorum. Bakın, burada Long/Buy kısmı var, Sell/Short kısmı var. Long pozisyon açacaksınız sol taraftaki kısmı, Short pozisyon açacaksınız da sağ taraftaki kısmı kullanıyoruz. Öncelikli long kısmını göstereceğim. Buradaki değerleri hemen diğer tarafa kopyalıyorum. Entry Price. Geliyorum buraya. Entry Price olarak yapıştırıyorum. Bu ne demek? Fiyat buraya geldiğinde işleme gir demek. Profit Level olarak bunu kopyalıyorum. Profit Level kısmına bunu yapıştırıyorum. Siz bu şekilde de görebilirsiniz. Take Profit ve Stop Loss seçeneğini işaretlerseniz eğer, aşağıdaki diğer seçenekleri de göreceksiniz. Take Profit’i yapıştırıyorum. Stop Level kısmına gelip Stop Level değerlerini de buraya giriyorum. Bu Bitcoin bu arada. Kaç Bitcoin değerinde işleme gireceğim önemli. Bu pencereyi kapatalım. Bakın şurada gördüğünüz 0.007 sizin işlem büyüklüğünüz. Ben buraya 0.007 yazarsam eğer, bu hesap stop olursa bir dolar kaybetmiş olacağım ve hesabımdaki bakiye 9 dolara düşmüş olacak. Eğer Take Profit kısmına gelirsem hesabındaki 10 dolar 13.53 dolar olacak. Bunu bu şekilde bu değerlerle ayarlayıp Buy butonuna tıkladığımda Limit Emir atayacak. Şimdi aynı işlemin Short için de yapalım. Buraya Entry Price’ı giriyorum. Take Profit kısmına buradaki Profit Level değerini yazıyorum ve Stop Loss kısmına da Stop Level’daki değeri yazıyorum.

Okay butonuna tıklayarak bunu kapatalım. Bakın, buradaki short pozisyon daha düşük bir R oranına sahip. Dolayısıyla Account Size ve Risk aynı değerlerde olmasına rağmen, daha düşük bir Bitcoin değeriyle bu işleme giriş yapacağım. Burada gördüğünüz gibi 0.005. Bu değeri yazdığımda fiyat buraya gelirse, fiyat istemediğim yönde ters yönde ilerlerse, short pozisyon için konuşuyorum, 1 dolar kaybedeceğim, aşağı inerse de 2.32 dolar kazanacağım. Bu hesaba göre, buradaki değerlere göre, buradaki işlem stratejisine göre kaybım ve kazancım bunlar.

[postlink id=”7165″ title=”TradingView Long ve Short Araçları Kullanımı”]

Siz bir altcoin’de işlem açıyor olabilirsiniz. Örneğin Ethereum’da işlem açacağımızı farz edelim. Bu sefer kaç Ethereum ile açmak istediğinizi, yine işlem setup’ınıza bakarak buraya gireceksiniz. Örneğin XRP trade etmek istiyorsunuzdur. Kaç XRP ile bu işleme girmek istediğinizi setup’ınıza bakarak buraya gireceksiniz. Yani bunu burada bırakmayın. USDT’de bırakmayın. Risk yönetimi yapıyorsanız eğer, bu kesinlikle o coin’in ya da o token’ın kendi değerinde olmalı, kendi adedinde olmalı.

Şu şekilde bir problem yaşayabilirsiniz. Şimdi sizin bu hesabınızda belirli bir bakiye var. Ancak bu bakiye karşılığında yeterli adette token alamayabilirsiniz ya da coin alamayabilirsiniz Bitcoin özelinde konuşuyorsak. Bu yüzde yüz değerini mesela tamamen sağa doğru kaydıralım. Bakın bununla beraber sadece 92 XRP alabiliyoruz. Bu tip durumlarda kendiniz manuel olarak kaldıracı ayarlamanız gerekebilir. Şu anda 3X görünüyor. Ben bunu 20X yaparsam eğer, confirm diyorum, bakın bu sefer 20X ile beraber giriş yapabileceğim, satın alabileceğim XRP adedi de arttı. Dolayısıyla buradaki adedi girdiğinizde yetersiz bakiye hatası alırsanız eğer, yapacağınız şey buradaki kaldıraç miktarıyla oynamak. Ancak bu şekilde oynadığınızda değişen hiçbir şey olmayacaktır. Sadece setup’ınızda belirtilen adedi buraya girebilmiş olacaksınız. İşlem terse gittiğinde kaybedeceğiniz R miktarı yine aynı olacaktır. TradingView üzerinde belirttiğiniz oran olacaktır. Kazandığınızda da yine TradingView üzerinde gördüğünüz oran olacaktır. Bu kaldıracı da bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Diğer türlü kaldıracın herhangi bir önemi yoktur. Ne kadar kaybedeceğinize odaklanmanız gerekiyor.

Bu videoda TradingView üzerinde kurduğumuz setup’ları Binance borsasında nasıl girebileceğinizi gösterdim. Ve ek olarak kaldıracın önemsiz olduğunu, ancak kim zamanlarda yeterli miktarda işlem yaptığınız token’dan adet olarak alamadığımız durumlarda kaldıracın miktarını değiştirebilmeyi öğrendik. Bu videomuz bu kadar. Dilerim faydalı olmuştur. Bol kazançlar, yeni videolarda görüşmek üzere.

Popular Eğitimler

TradingView’daki Risk Yönetimini Kullanarak Binance’ta İşlem Alma
TradingView’daki Risk Yönetimini Kullanarak Binance’ta İşlem Alma

TradingView’da setup’larını kurduğumuz, stratejilerini hazırladığımız işlemleri, Binance borsasına nasıl gireriz, bu borsada…

JulSwap ile JulD / JulB Staking Nasıl Yapılır?
JulSwap ile JulD / JulB Staking Nasıl Yapılır?

Julswap, Binance Smart Chain ağında faaliyet gösteren projelerden biri. JulSwap, Jul tokenlarınızı…

Binance Esnek ve Kilitli Birikimler (Binance Earn) Vadeli / Vadesiz Mevduat
Binance Esnek ve Kilitli Birikimler (Binance Earn) Vadeli / Vadesiz Mevduat

Binance borsasının birikim hizmetleri sayesinde kenarda tuttuğunuz bazı kripto paralardan faiz ile…

TradingView İşlem Paritelerini Toplu Ekleme ve İzleme Listesi Oluşturma
TradingView İşlem Paritelerini Toplu Ekleme ve İzleme Listesi Oluşturma

Üzerinde işlem yapabileceğimiz pariteleri TradingView’a hızlı bir şekilde nasıl aktarabiliriz? Siz herhangi…

Youtube Katıl Butonu Özelliği Nedir? Nasıl Para Kazanılır?
Youtube Katıl Butonu Özelliği Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’un Katıl (Join) özelliği ile sevdiğiniz kanallara belli ücretler karşılığı destek olabilmeniz…

Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraf siteleri, şirketlerin, blog yazarlarının ve çoğunlukla ajansların kullandığı fotoğraf satın…