TradingView Long Short Kullanımı | Alış Satış Kar Hesaplama

TradingView Long Short Kullanımı | Alış Satış Kar Hesaplama

Risk reward dediğimiz şey, ödül kazanç sistemi. Yani bir işleme girmeden önce o pozisyonda ne kadar kaybedeceğinizi ve ne kadar kazanacağını hesapladığınız sistem. Burada kaybedeceğiniz miktarı göz önünde bulundurmak çok önemli. Dolayısıyla bu risk ödül oranını hesaplamak oldukça önemli. Risk ödül oranını hesaplayabileceğiniz en iyi araçlardan biri TradingView içerisindeki Long Position ve Short Position araçları.

Bu araçlar vasıtasıyla bir işlemden ne kadar kaybedebileceğinizi, sizi ne kadar kazanacağınızı, R sistemlerini çok rahat bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. TradingView adresine girdiğinizde sol taraftaki araç kutusunda bakın bu ikona basılı tutarsanız eğer karşınıza gelecek seçeneklerden Long Position ve Short Position adında iki tane seçenek göreceksiniz. İngilizce kullananlar bu şekilde görecekler. Türkçe kullananlar soldaki ikonlara bakarak benzerlerini bulabilirler.

Örneğin Long pozisyona tıklıyorum ve çizim alanında herhangi bir yere tıklıyorum. Bakın herhangi bir yere tıkladığımda karşıma iki farklı renkte bir şekil gelecek. Sizde bunun renkleri farklı olabilir. Bu renkler tamamen kişiselleştirilebilir renklerdir.

[postlink id=”7156″ title=”Risk Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler”]

Burada çeşitli değerler var. Ve bu değerlerin üzerine çift tıklayarak öncelikle ayarlarımızı yapabiliriz. Bu ayarlar doğrultusunda. onları incelemek çok daha doğru olacaktır. Account Size kısmında öncelikle bakiyenizin ne kadar olduğunu belirtiyorsunuz. Örneğin 1000 dolarlık bir bakiyeniz var ve bu 1000 dolar üzerinden bir R:R sistemi, bir risk yönetimi yapmak istiyorsunuz ve girdiğiniz her işlemde 10 dolarınızı riske ediyorsunuz diyelim. Bakiyenizi buraya yazıyorsunuz. Risk kısmına da ne kadar riske etmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Az önce bahsettiğim gibi. Yani pozisyon stop olduktan sonra 10 dolarımızı kaybedecek şekilde ayarlıyoruz. Dilerseniz bunu USDT değil de yüzde olarak da hesaplayabilirsiniz. 1000 doların yüzde biri de 10 dolardır. Direkt olarak miktar olarak da hesaplayabilirsiniz. Buraya 10 yazarsanız zaten bakiyenizin yüzde biri olacaktır. Bu değerler yaptığınız düzenlemeye göre değişebilir. Şimdi Ok butonuna tıklayarak burayı kapatalım ve burada örnek bir işleme giriyormuş gibi yapalım. Şöyle ayarlayalım. Mesela, tabii ki pozisyonun nasıl ilerleyeceğini biliyorum. Burada amacımız ödül kazanç sistemini ve TradingView’daki bu aracın nasıl kullanıldığını anlatmak. Şimdi böyle bir pozisyon inşa ettim ve bu pozisyon karşılığında bir R benim 10 .dolar. Yani fiyat buraya gelip aşağı düşerse ve bu çizgiyi geçerse aşağı yönlü 10 dolar kaybedeceğim. Ama hayır, fiyat buraya gelir, yukarı doğru giderse ve bu çizgiye gelirse ben ne kadar kazanacağım. Onu buradan görebiliyoruz. Bakın, şu anda 3.92R gösteriyor. 3.92 bu pozisyonun R’ı. Ben bunu artırabilirim. Bakın, artırdıkça orası artıyor, azaldıkça orası da azalıyor. Şu R:R 4. Ben bu pozisyonda kaybedersem 10 dolar kaybedeceğim, kazanırsam eğer 4*10 dolar, yani 40 dolar kazanacağım ve kaybettiğim zaman benim bakiyem, az önce ayarlar kısmında bakiyemin 1000 dolar olduğundan bahsetmiştik, 990’a düşecek kaybettiğim takdirde. Eğer kazanırsam bakiyem 1040 dolara yükselecek. Burada bu bilgileri görebiliyoruz.

Yüzde sekizlik bir yükseliş olacakmış ve 0.022 olarak bahsettiği de bizim bu işleme, Binance üzerinden veya FTX gibi borsalar üzerinden girerken, Quantity kısmına yani adet kısmına yazacağımız miktar. Biz bu değerleri doğru bir şekilde yazarsak risk yönetimini yapmış oluruz. Kaybettiğimizde 10 dolar kaybederiz, kazandığımızda 40 olarak kazanırız. Şimdi pozisyonu biraz ileri doğru alıyorum. Bakın pozisyonu ileri aldığımda burada gördüğünüz koyuluklar işleme girdiğini ifade ediyor. İşleme şu anda girdi ve işleme girdiğim yerin altında olduğu için bu şekilde alttaki rengin koyusunu bana gösteriyor. Biraz ilerletiyorum. Stop çizgisine değmedi. Ve sonra da yukarı çıkacak. Ve yukarı çıktığında da burası bazen koyu renk oluyor bazen yeşil renk oluyor. Şu anda karda olduğunu ifade ettiği için yeşil rengi görüyoruz. Bunu böyle ileri doğru oynattığımda tamamen kara geçiyor. Ve bu görüntü bize işlemin TP olduğunu anlatıyor.

Eğer ben bu pozisyonun stop noktasını burada değil de şurada gösterseydim. Bakın TP kısmı yok olacak, zaten biz burada direkt olarak stop olmuş olacaktık. Dolayısıyla stop olduktan sonra, pozisyon kapandığı için bundan sonra TP’ye gitmesinin bizim için bir anlamı yok. TradingView’da long pozisyon aracının kullanımı bu şekilde.

Bir de bunun tam tersi var. Short pozisyon aracı. Long aracını kullanırken biz fiyatın yukarı gideceğini düşünerek bu aracı kullanıyoruz. Fiyatın aşağı gideceğini düşünürsek kullanmamız gereken araç Short pozisyon aracı. Çünkü fiyatın aşağı gitmesi beklentisi içerisindeyiz. Bu şekilde bir plan kuruyorum diyelim. Bakın bu sefer stop noktası yukarıda. Tüm değerler aynı. Eğer ben burada stop olursam yine 990 dolar kalacak elimde. Çünkü az önce 1000 dolar ayarlamıştık. Ama bu araç için de ayrıca ayarlamanız gerekebilir. Buraları güncelleyelim, 1000 dolar ve 10 dolar olarak. Çünkü bizim bir R’miz 10 dolardı. Ve TP olduktan sonra da R:R sistemine göre burası 1.97. Yani TP olursam eğer bir R’nin 1.97 katını kazanacağım. Bu da benim ana parama 19 eklemiş olacak.

Bu bilgiler biraz karışık gelebilir. Bunları kendiniz TradingView üzerinden çizerek çok daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Elinizde ne kadar olduğunu yazın. Ne kadar riske etmek istediğinizi yazın ve ona göre düşünün. Böylece bu R:R sistemi çok daha iyi bir yer edecektir kafanızda. TradingView’daki bu araçların kullanımı bu şekilde. Zaten kullanımları çok kolay. Sadece bunları daha iyi öğrenebilmek için. R:R sistemini, risk yönetimi sistemini benimsemeniz gerekiyor.

Popular Tutorials

JulSwap ile JulD / JulB Staking Nasıl Yapılır?
JulSwap ile JulD / JulB Staking Nasıl Yapılır?

Julswap, Binance Smart Chain ağında faaliyet gösteren projelerden biri. JulSwap, Jul tokenlarınızı…

Metamask Cüzdanı Nedir?
Metamask Cüzdanı Nedir?

UNISWAP işlemleri için Metamask cüzdanı eklentisi nedir ve nasıl kurulur? Tarayıcı eklentisi…

Using TradingView Long Short Tools
Using TradingView Long Short Tools

The risk reward system is a system where you calculate how much…

KCCPad Ön Satışlarına Katılma (Whitelist)
KCCPad Ön Satışlarına Katılma (Whitelist)

İstatistiklere bakıldığında yılın en çok konuşulacak projelerinden biri olmaya aday olan bir…

How to Trade on Binance Using Risk Management in TradingView
How to Trade on Binance Using Risk Management in TradingView

In this video, I’m going to show you how to enter the…

BtcTurk Pro Kripto Para Al Sat ile Para Kazanmak
BtcTurk Pro Kripto Para Al Sat ile Para Kazanmak

Kripto para, Bitcoin ve altcoin al sat yaparak para kazanmak için kullanılan…