SuperonIine 4.5G Superbox Nasıl? (Altyapısız Fiber İnternet)

YouTube'ta Takip Et →

Bir süredir ev interneti olarak Turkcell Superonline Superbox kullanıyorm. Bu yazıda Turkcell Superonline Superbox incelemesi ve kullanıcı deneyimlerim hakkında bilgiler verip, Superbox nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar sorularını cevaplıyorum. Reklam ya da sponsorluk değil, tamamen deneyimlerimi anlatıyorum.

Superbox nedir?

Superbox, 4,5G ile çalışan ev interneti. Herhangi bir internet altyapısına gerek olmaksızın sadece elektrik ile çalışan bir sistem. Verilen kutu içerisinde size bir modem geliyor ve bu modemin SimCard girişi var. Telefona takarmış gibi bu SimCard’ı buraya takıyorsunuz ve bu hat size internet sağlıyor. Alt yapı ya da boş port derdi olmadan fiber internet deneyimi ya da telefonla sınırsız internete benzer mantıkta diyebiliriz.

Superbox nasıl çalışır?

Superbox’ın portatif olması ve sadece elektrik ile çalışabiliyor olması, interneti de yanınızda taşıyabilmenizi sağlıyor. Laptop’ınız yanınızda ve uzun süre evden uzak kaldınız diyelim ya da köye gittiniz, tatile gittiniz, hatta otele gittiniz ve yüzlerce kişi ile aynı interneti kullanmak yerine bu kutuyu da yanınızda götürerek evde internete girermiş gibi dilediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Hatta mevzuyu biraz daha ileri götürüp arabanızla kamp yapıyorsanız ve arabanızda elektrik sistemi, converter ya da elektrik sağlayan bir bataryanız varsa bu aleti çalıştırarak yine internete sahip olabiliyorsunuz.

Superbox hizmetini Turkcell sağladığı için, interneti kullandığınız yerde Turkcell’in çekiyor olması yeterli aslında. Turkcell hatlı cep telefonunuza Speed Test isimli uygulamayı indirip test ettiğinizde yeterli ölçüde hız sonucu alıyorsanız Turkcell Superbox da benzer şekilde bu hızı size sağlayacaktır. Tabii aldığınız pakete göre bu hızda düşüş yaşanabilir. Cep telefonunuz 30MBPS download hızı veriyorsa ve siz 10MBPS sınırsız internet aldıysanız tabii ki 10MBPS hızında bir internetiniz olur.

Superbox 10 mbps sınırsız nasıl?

İnternetinizin durumu baz istasyonuna uzaklığı, evinizin konumu, modemi konumlandırdığınız yer, o andaki 4,5G’yi kullanan insanların yoğunluğu gibi durumlara göre bu hız değişebiliyor. Mesela akşam vakitlerinde herkes evde telefonunda interneti kullandığı için yoğunluktan dolayı hatlarda yavaşlama olabilir. Ben de bu yavaşlamaları gözle görülür bir şekilde yaşamadım. 130 m2 evde de evin her yerinde yüksek randımanla interneti, herhangi bir router / access point / wireless extender olmadan kullanabiliyorum. Tabii modemi evin ortasına koyarak bu sonucu alıyorum, bir ucuna koyarak diğer uçtan çekip çekmediğini denemedim.

Başvuru yaptığınız zaman kayıt yaptırdığınız adresinize bir yetkili geliyor ve kurulumu yapıp, sözleşmeyi imzalayıp size kutuyu teslim ediyor. Benim ev adresime bu hizmeti veremediklerini söylemişlerdi. Nedeni yok, sanırım bu bölgenin 4,5G desteklemediğini düşünüyorlar ki kayıtlarında çıkmıyor. Bu sistem henüz tam olarak yerine oturmamış olsa da, daha önce kendi evimde telefonla hız testi yapıp sonucu bildiğim için, başka bir adres söyleyerek işlerimi başka adreste halletmiştim. Superbox’ı kendi evimde kullanıyorum çoğunlukla ve herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmış değilim.

Online oyun oynamıyorum ya da herhangi bir platformda canlı yayın yapmıyorum. Youtube, Netflix gibi medyalarla ilgiliyim ve evimde 6-7 cihaz bu alete bağlı. Bu şartlarda interneti sorunsuzca kullanabiliyorum. Önceden alt yapı yetersizliğinden dolayı Turk Telekom’un düşük hızlı bir hizmetini kullanıyordum. Onunda kıyaslayınca gayet iyi performansı var Sınırsız 10MBPS Superbox’ın. Ama ihtiyaçlarınıza göre daha hızlı paketlerini ya da Superbox kotalı paket fiyatlarını da, inceleyebilirsiniz kendi sitelerinden ya da telefonla bilgi alabilirsiniz.