Sublime Text’e Snippet Eklemek

Şubat 2019
YouTube'ta Takip Et

Snippet, vaktimizi daha verimli kullanabilmek için kullanılan kısa kodlardır. Bu yöntemle WordPress’teki sorgularınızı, kod gruplarını, sürekli kullandığınız ve kolayca karşınıza çıkmasını istediğiniz kodları snippet olarak atayarak, onlara daha çabuk ulaşabilirsiniz. Ama bu şekilde ne olduğunun anlaşılmadığını biliyorum. Küçük bir örnekle net bir şekilde anlayacağız.

Örneğin; bir proje sırasında aynı uzun kodları sürekli olarak kullandığımızı düşünelim. Her seferinde bu kodları tekrar yazmaktansa veya bir kaynaktan kopyalamaktansa bu kod grubu için bir isim belirlersiniz ve kod sırasında sadece o ismi yazarak, kodun tamamının yazılmasını sağlarsınız. Bu bazıları için işleri kolaylaştıran bir yöntem. İster kod yazıyor olun, ister kod dışında normal hayatınızda da kullanıyor olun, sürekli tekrarlayan işleriniz varsa Sublie Text’e snippet eklemek size fayda sağlayacaktır.

Sublime Text’e snippet eklemek içn Tools > Developer > New Snippet seçeneğini seçin.

İçinde kodlar olan yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfa sizin snippet sayfanız. Hello, ${1:this} is a ${2:snippet} ile başlayan satır sizin kodunuzun tamamını barındıracak yer.

Satıra dikkat ederseniz 1 ve 2 numaraları olduğunu göreceksiniz. Bunlar şu işe yarar. Siz kısayol olarak belirlediğiniz ismi yazdıktan sonra tab tuşuna basarsanız otomatik olarak 1 numaralı alana gidersiniz, tekrar basarsanız 2 numaralı alana gidersiniz. Yanındaki metin ise varsayılan olarak kullanılacak metindir.

Alttaki yorum alanlarından trigger satırını yorumdan kaldırarak devam edelim. Bu alan, kısayol olarak belirlediğiniz ismi belirlediğiniz alan. Varsayılan olarak <tabTrigger>hello</tabTrigger> belirlemiş ve hello yazıp tab’e bastığınızda üstteki metinin yazdırılması sağlanmış.

Her iki satır da tamamsa Ctrl/Cmd + S ile dosyayı kaydedebiliriz. Dosya packages > user altına ve .snippet uzantısıyla kaydedilecektir.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.