Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?

Youtube'da Takip Et →

Ürettiğiniz yüksek kaliteli fotoğrafları, vektörleri resimleri veya videoları stok sitelerine yüklemek demek, kabul edildikleri takdirde satışlarına ve dolayısıyla görseller üzerinden para kazanmaya başlanması demek. Peki stok sitelerine fotoğraf nasıl yüklenir?

Stok sitelerine fotoğraf yüklemek için tabii ki ilgili stok sitesine bir üyeliğinizin olması ve sizi contributor olarak kabul etmiş olması gerekiyor. Siteye normal bir içerik üreticisi gibi görsel yükleyebileceğinizi varsayarak, iki farklı yöntemle stok sitelerine nasıl fotoğraf yükleyebileceğinizi anlatayım hemen.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Stok sitelerine web sitesi üzerinden görsel nasıl yüklenir?

Stok sitelerine web sitesi üzerinden fotoğraf yüklemek için stok sitelerindeki Upload, Fotoğraf Yükle gibi size fotoğraf yüklenmesine izin veren sayfalara girerek fotoğraf yükleyebilirsiniz. Fotoğraf yüklemek, tarayıcıya fotoğrafları sürükleyip bırakma veya Gözat butonuna tıklayıp bilgisayarınızdan fotoğrafları seçerek yükleme işlemidir.

Shutterstock Fotoğraf Yükleme Sayfası

Upload sayfaları siteden siteye değişiyor. Hangi stok sistemine fotoğraf yüklüyorsanız o sitenin fotoğraf yükleme sayfasını biliyor olmanız gerekiyor.

Stok sitelerine FTP uygulamaları üzerinden nasıl görsel yüklenir?

Stok sitelerine görsel yüklemenin başka bir yolu da FTP programları kullanmaktır. Filezilla, Cyberduck, CuteFTP, WinSCP gibi ücretsiz kullanabileceğiniz birçok FTP programı var. Hepsi de aynı işlevi görüyor. Ben Windows üzerinde WinSCP kullanıyorum.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

FTP yolu ile görsel yüklemek için stok sitesi ile ilgili birkaç farklı bilgiye ihtiyaç var. Bunlar, host, kullanıcı adı ve şifre bilgileri. Host adresi, genellikle ftp ile başlar. Örneğin: Shutterstock’un FTP host adresi ftp.shutterstock.com‘dur. Ancak bu stok sitesine göre farklı olabilir. Kullanıcı adı olarak siteye giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adı veya sitenin size özel verdiği bir ID numarası olabilir. Parola da siteye giriş yaparken kullandığınız paroladır. Bu bilgilerin tam karşılıkları fotoğraf yüklemek istediğiniz stok sitesinin fotoğraf yükleme sayfasında bulabileceğiniz bilgilerdir. Bazı siteler size ekstra olarak port numarası da verir. FTP programına yukarıdaki bilgileri girerken port alanına port bilgisini de girmeniz gerekir.

Stok Sitelerine FTP ile Resim Yükleme

Bağlandıktan sonra fotoğrafları yükleyebiliriz. Fotoğraf yükleme işlemi bittikten bir süre sonra, bu fotoğraflar stok sitesinde görünür ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra onay için gönderebilirsiniz.

Popular Eğitimler