Stok Siteleri Tarafından Reddedilmemek İçin İpuçları

Stok Siteleri Tarafından Reddedilmemek İçin İpuçları

Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğrafların her zaman reddedilme olasılığı vardır. Fotoğraflar, birçok kritere göre değerlendirmeye alınır ve kabul durumu bu değerlendirmeler sonucu belirlenir. Stok sitelerine fotoğraf gönderirken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Fotoğrafın kalitesi, netliği, logo, marka veya yüzlerin bulunup bulunmadığı, ajanslar tarafından fotoğrafın satın alınabilecek yeterlilik düzeyinde olup olmadığı gibi konular stok camiasında önemli konulardır.

Fotoğraf gürültüsünü azaltın

Fotoğraf çekimlerinden sonra fotoğrafları Photoshop veya Lightroom gibi bir grafik editöründe düzenlerken fotoğrafları 100% yaklaşarak kontrol etmek gerekir. Ekrana sığdırılmış bir fotoğrafın detayları belli olmaz ve görüntü kusurları görünmez. 100% yaklaştırıldığında fotoğraftaki gürültü dediğimiz noise’ler daha net belli olur ve bu gürültülerin olmaması gerekiyor fotoğrafları gönderirken. Fotoğrafların en sık kabul edilmeme nedeni gürültülü fotoğraflardır.

Çözüm:

  • Fotoğraf çekerken ISO’yu olabildiğine düşük tutun, stüdyoda fotoğraf çekiyorsanız ISO değeri 100 olsun.
  • Lightroom kullanıyorsanız gürültü azaltıcı seçenekleri üzerinde çalışın.

Fotoğraf keskinliğini artırın

Fotoğrafların kabul edilmemesinin en sık ikinci nedeni fotoğrafın keskin olmaması, diğer bir ifadeyle bulanık olması. Fotoğrafın keskinliğini kontrol etmek için %100 yaklaştırın ve öyle kontrol edin.

Çözüm:

  • Fotoğrafların flu çıkmaması, keskin çıkması için tripod çok iyi bir seçenektir.
  • 8 – 11 aralığında diyafram değeri kullanın. Bu aralıklar lenslerde en keskin sonucu sağlar.
  • Fotoğraf çekerken makinenizin zamanlayıcısını veya bir tetikleyici kullanın. Böylece deklanşöre basarken hafif sallantıların önüne geçmiş olursunuz.

Editöryal fotoğraflar

Özel model çekimleri yapıyorsanız, model anlaşmaları ile editöryal çekim olmadan fotoğraflarınızı stok sitelerine yükleyebilirsiniz.Böylece satın alanlar ticari olarak kullanabilir. Sokakta çektiğiniz tanımadığınız bir insanı stok sitesine yüklerken, izin anlaşması olmadığı için editöryal olarak yükleyebilirsiniz. Âksi durumda fotoğrafınız reddedilir ve kabul edilmez.

[postlink id=”3908″ title=”Editoryal Fotoğraf ve Ticari Fotoğraf Nedir?”]

Açıklama ve anahtar kelimeler

Fotoğraflarınızla direkt olarak ilişkili açıklamalar ve anahtar kelimeler yazmanız gerekiyor. Açıklamalar birçok stok sitesi için en fazla 200, anahtar kelimeler ise fazla 50 adet olmalı. Açıklamalar ve anahtar kelimelere çok önem vermelisiniz, çünkü fotoğrafınız bunlar aracılığıyla bulunuyor. Anahtar kelimeler aracılığıyla aramalarda görünüyor diye, 50’ye tamamlayacağım diye fotoğrafla ilişkisi olmayan sahte anahtar kelimeler yazmak doğru değil elbette. Fotoğrafta yer almayan anahtar kelimeleri yazarak yakalandığınız takdirde uyarı alırsınız, birkaç uyarıdan sonra da hesabınız kapatılır.

[postlink id=”3681″ title=”Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?”]

Markalı fotoğraflara dikkat

Fotoğrafınız tanınabilir yüz, logo, marka, firma ismi gibi öğeler içeriyorsa kısıtlı kullanım imkanı tanıyan editoryal olarak yükleyebilirsiniz fotoğrafları. Çekimlerin sonrasını düşünmeden yaparsanız çekimlerinizi, fotoğraflarda fark edemediğiniz bir logoyu silmek çok daha fazla zaman harcayabilirsiniz bilgisayar karşısında.

Fotograf Reddi Cep Telefonu

Çözüm:

  • Fotoğraf çekerken markalara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Herhangi bir nesne marka içeriyor olabilir. Nesnelerin bilincinde olup markanın görünmeyeceği şekilde çevirebilirsiniz. Bazı durumlarda marka görünmese bile markaya ait özellikleri de yok etmelisiniz. Yukarıdaki fotoğrafta iPhone logosu görünmediği halde, iPhone’un bazı özellikleri hala görünür olduğu için fotoğraf kabul edilmemişti.

3D Görseller

Stok fotoğrafçılığında 3 boyutlu görseller de ayrı bir kategoriyi oluşturuyor. 3D Studio Max, Maya, Cinema 4D gibi 3D programları kullanabilenler stok fotoğrafçılığında, sadece fotoğraf çekenlerden farklı bir avantaj yakalayabiliyor. 3D fotoğraflar, Shutterstock gibi birçok sitede Illustration kategori altında yer alıyor. Bu tür fotoğrafları fotoğraf olarak değil de illüstrasyon çalışması olarak değerlendiriyorlar. Dolayısıyla stok sitelerine 3 boyutlu fotoğraf yollarken, fotoğraflardan farklı olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Çözüm:

  • Stok sitelerine 3 boyutlu görsel yükleyebilmeniz için, daha doğrusu yüklediklerinizin kabul edilebilmesi için en önemli kriter, fotoğraflarınızda bir logonun veya markanın yer almaması. 3 boyutlu olarak hazırladığınız görseller tamamen bir markadan bağımsız olmalı. Logo görünmüyor olsa bile, nesneye baktığınızda, nesnenin x markasına ait olduğu net bir şekilde belli olmamalı. Tıpkı fotoğraftaki gibi. Sosyal medya gibi çok bilindik firmaların da logolarını da kullanamıyorsunuz.
  • İç mekan görselleri ya da arka planı beyaz mobilya render’larına da pek sıcak bakılmıyor. Bu tür render’ların kabul edilebilmesi için property release gerekiyor.
  • Görsellerde dikkat edilmesi gereken diğer unsur, anti-alising durumu. Dairesel formda bir görsel yükleyeceğiniz zaman pürüzsüz daire olması gereken yerlerin köşeli bir daire olmaması gerekiyor.
  • Stok sitelerine görsel yüklerken açıklamalar ve anahtar kelimeler eklemeniz gerekiyor. 3 boyutlu görsellerde bu açıklama ve anahtar kelimeleri eklerken 3d rendering veya 3d illustration kelimelerini de eklemenizi istiyorlar. Aksi durumda kabul etmiyorlar.
Shutterstock 3D Gorsel Rendering Problemi

Fotoğraflarınız kabul edilmezse daha iyisini çekmek için çaba sarf edin ve iki red aldınız diye bu işi bırakmayın. Hatalarınızı görüp, onları geliştirmek için ne kadar çok çalışırsanız o kadar başarılı olursunuz.

Popular Tutorials

Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?
Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?

Stok fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için fotoğraf satışlarında iki ana terim vardır. Ticari…

Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf çekimlerinde arka planı bulanıklaştırma, flulaştırma nasıl yapılır, arka planı bulanık fotoğraf…

Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma
Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma

Fotoğraf makinesi alırken çoğu zaman iki fotoğraf makinesini karşılaştırır ve karşılıklı olarak…

Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri
Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri

Grafik tasarım, ilüstrasyon veya web tasarımı gibi yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız eserlerinizi online olarak sergileyebileceğiniz web sitelerini listeledik.

Hafıza Kartları Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Geliyor?
Hafıza Kartları Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Geliyor?

Kullandığımız birçok cihaz, artık hafıza kartlarıyla entegre olarak çalışıyor. Cep telefonları, tabletler,…

Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?
Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?

Ürettiğiniz yüksek kaliteli fotoğrafları, vektörleri resimleri veya videoları stok sitelerine yüklemek demek,…