Stok Siteleri Tarafından Reddedilmemek İçin İpuçları

Haziran 2018
YouTube'ta Takip Et

Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğrafların her zaman reddedilme olasılığı vardır. Fotoğraflar, birçok kritere göre değerlendirmeye alınır ve kabul durumu bu değerlendirmeler sonucu belirlenir. Stok sitelerine fotoğraf gönderirken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Fotoğrafın kalitesi, netliği, logo, marka veya yüzlerin bulunup bulunmadığı, ajanslar tarafından fotoğrafın satın alınabilecek yeterlilik düzeyinde olup olmadığı gibi konular stok camiasında önemli konulardır.

Fotoğraf gürültüsünü azaltın

Fotoğraf çekimlerinden sonra fotoğrafları Photoshop veya Lightroom gibi bir grafik editöründe düzenlerken fotoğrafları 100% yaklaşarak kontrol etmek gerekir. Ekrana sığdırılmış bir fotoğrafın detayları belli olmaz ve görüntü kusurları görünmez. 100% yaklaştırıldığında fotoğraftaki gürültü dediğimiz noise’ler daha net belli olur ve bu gürültülerin olmaması gerekiyor fotoğrafları gönderirken. Fotoğrafların en sık kabul edilmeme nedeni gürültülü fotoğraflardır.

Çözüm:

  • Fotoğraf çekerken ISO’yu olabildiğine düşük tutun, stüdyoda fotoğraf çekiyorsanız ISO değeri 100 olsun.
  • Lightroom kullanıyorsanız gürültü azaltıcı seçenekleri üzerinde çalışın.

Fotoğraf keskinliğini artırın

Fotoğrafların kabul edilmemesinin en sık ikinci nedeni fotoğrafın keskin olmaması, diğer bir ifadeyle bulanık olması. Fotoğrafın keskinliğini kontrol etmek için %100 yaklaştırın ve öyle kontrol edin.

Çözüm:

  • Fotoğrafların flu çıkmaması, keskin çıkması için tripod çok iyi bir seçenektir.
  • 8 – 11 aralığında diyafram değeri kullanın. Bu aralıklar lenslerde en keskin sonucu sağlar.
  • Fotoğraf çekerken makinenizin zamanlayıcısını veya bir tetikleyici kullanın. Böylece deklanşöre basarken hafif sallantıların önüne geçmiş olursunuz.

Editöryal fotoğraflar

Özel model çekimleri yapıyorsanız, model anlaşmaları ile editöryal çekim olmadan fotoğraflarınızı stok sitelerine yükleyebilirsiniz.Böylece satın alanlar ticari olarak kullanabilir. Sokakta çektiğiniz tanımadığınız bir insanı stok sitesine yüklerken, izin anlaşması olmadığı için editöryal olarak yükleyebilirsiniz. Âksi durumda fotoğrafınız reddedilir ve kabul edilmez.

Açıklama ve anahtar kelimeler

Fotoğraflarınızla direkt olarak ilişkili açıklamalar ve anahtar kelimeler yazmanız gerekiyor. Açıklamalar birçok stok sitesi için en fazla 200, anahtar kelimeler ise fazla 50 adet olmalı. Açıklamalar ve anahtar kelimelere çok önem vermelisiniz, çünkü fotoğrafınız bunlar aracılığıyla bulunuyor. Anahtar kelimeler aracılığıyla aramalarda görünüyor diye, 50’ye tamamlayacağım diye fotoğrafla ilişkisi olmayan sahte anahtar kelimeler yazmak doğru değil elbette. Fotoğrafta yer almayan anahtar kelimeleri yazarak yakalandığınız takdirde uyarı alırsınız, birkaç uyarıdan sonra da hesabınız kapatılır.

Markalı fotoğraflara dikkat

Fotoğrafınız tanınabilir yüz, logo, marka, firma ismi gibi öğeler içeriyorsa kısıtlı kullanım imkanı tanıyan editöryal olarak yükleyebilirsiniz fotoğrafları. Çekimlerin sonrasını düşünmeden yaparsanız çekimlerinizi, fotoğraflarda farkedemediğiniz bir logoyu silmek çok daha fazla zaman harcayabilirsiniz bilgisayar karşısında.

Çözüm:

  • Fotoğraf çekerken markalara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Herhangi bir nesne marka içeriyor olabilir. Nesnelerin bilincinde olup markanın görünmeyeceği şekilde çevirebilirsiniz.
  • Üstteki madde mümkün olmuyorsa, bilgisayarda markayı silebilirsiniz. Bunda da herhangi bir sıkıntı yok.

Fotoğraflarınız kabul edilmezse daha iyisini çekmek için çaba sarfedin ve iki red aldınız diye bu işi bırakmayın. Hatalarınızı görüp, onları geliştirmek için ne kadar çok çalışırsanız o kadar başarılı olursunuz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.