Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraf siteleri, şirketlerin, blog yazarlarının ve çoğunlukla ajansların kullandığı fotoğraf satın alma siteleridir. Şimdi size çok net bir şey söyleyeceğim. Stok fotoğraf sitelerinin sattığı fotoğraflar aklınıza gelebilecek her türden fotoğraf olabilir. Burada önemli olan, stok fotoğraflarına yüklenen fotoğrafların kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olması. Böyle fotoğraflar çekebiliyorsanız, fotoğraflardan gelir elde etmek, fotoğraf çekerek para kazanmak mümkün. Fotoğrafları yüklediğiniz yerler de ajans olarak geçiyor. Mikrostok ajansı, mikrostok sitesi veya stok ajansı gibi terimlerle de duyabilirsiniz.

Stok fotoğraf nedir?

Fotoğraflar fotoğrafçılar tarafından çekilir ve bu fotoğraflar Shutterstock, Getty Images gibi stok sitelerine yüklenir. Stok sitelerine eklediğiniz fotoğraflar kabul edildiğinde, sitenin logosu ve çeşitli desenlerden oluşan filigran ile korunur ki insanlar bu görselleri kopyalayıp satın almadan kullanamasın. Tabii bu fotoğrafları yüklerken siteyi yüklediğiniz sitenin kurallarına uymanız gerekir. Ancak aşağı yukarı tüm stok siteleri benzer standartlarda fotoğrafları kabul eder. Dediğim gibi bir stok sitesinin fotoğrafı kabul etmesi için kalite şart. Fotoğrafın içine biraz da yaratıcılık eklerseniz, işte o zaman fotoğraf satım sayınız günden güne artış gösterecektir.

Stok Fotografciligi Grafik Tasarim CalismalariGrafik tasarım üzerine stok fotoğrafçılığı / Ekin Yalgın - iStockPhoto

Stok fotoğraf olarak kısıtlamayalım. Stok video da bu sektöre dahil. İyi bir video üreticisiyseniz videolarınızı da stok sitelerine yükleyebilirsiniz. Grafik tasarımcısıysanız, işiniz dahilinde Photoshop’a meraklıysanız, grafik tasarımcıların işine yarayabilecek görsel üretme yeteneğiniz varsa sadece fotoğraf ve video olarak değil, grafik olarak da bakabilirsiniz bu işe. İyi derecede grafik işleri de fotoğraflar gibi iyi para kazandırabilir.

Stok sitelerinden nasıl para kazanılır?

Stok fotoğraf satmak kazanç sağlıyor mu? Stok fotoğrafçılık nasıl yapılır? Stok siteleri fotoğrafları, fotoğrafçıdan alır ve satışa çıkarır. Ajanslar veya stok sitelerine üye olan gruplar bu fotoğraf ihtiyacı olduğu takdirde satın alır ve fotoğraf sahibine belli bir komisyon öder. Fotoğrafçılar, komisyon mantığında para kazanır stok sitelerinden. Bu komisyon oranı siteden siteye değişir, kimisi %30 komisyon verirken, kimisinin komisyon oranı %60’a kadar çıkar. Stok fotoğrafçılığının güzel tarafı çektiğiniz fotoğrafların yıllarca satıma açık olmasıdır, siz birkaç saatte hazırladığınız bir fotoğraf grubunuz ömür boyu satışta olacak ve bu da sürekli gelir kaynağı anlamına geliyor.

Peki ajansların stok sitelerini kullanmaktaki gerekçesi nedir? Özellikle görsel medya ile uğraşan ajans siteleri, ki bunlar reklam ajansları veya sosyal medya ajansları olabilir, anlık olarak fotoğrafa ihtiyaç duyarlar. Ve bu ajansların sürekli olarak fotoğrafçı tutmaları, ekipman kiralamaları, istedikleri gibi fotoğraf çektirmeleri için geçen süre gibi hem maddi, ham süre bazında kayıpları bulunur. Ama kayıtlı oldukları veya sıklıkla kullandıkları stok sitelerinde bunu yapmak sadece bir aramaya ve kısa bir araştırmaya bakar. Sitelerdeki milyonlarca fotoğraf arasında doğru arama yaparak, muhtemelen aradığı görseli dakikalar içinde bulur ve onu satın alarak anında kullanmaya başlar. İşte stok sitelerindeki ajanslar yönünden en büyük kolaylık bu şekildedir.

Stok siteleri ne kadar para kazandırır?

Stok sitelerinde para kazanmak için, daha doğru para kazanmaya başlamak için sitelere yüklediğiniz görsellerin başkaları tarafından farkedilecek kadar orijinal olmasıyla, bu işte ne kadar yetenekli olduğunuzla ilgili bir durum. Bu tip stok sistemlerinden para kazanmak birçok etkene bağlı olarak hızlı veya yavaş olacaktır. Ayda 100,000$’ın üzerinde para kazanan insanların var olduğunu bilirseniz bu mecranın potansiyelini de daha iyi anlamış olursunuz.

Stok Fotografi Telefon GorseliGrafik tasarımcıların kullanabileceği şekilde düzenlenmiş telefon stok görseli / Ekin Yalgin - iStockPhoto

Peki stok sitelerinden kazanılan paraları hesabımıza nasıl aktarıyoruz? Kazanılan paralar, stok sitelerinin desteklediği aracı web siteleri ile hesabımıza yatıyor. Kazandığınız parayı stok sitesi Payoneer, Skrill (Moneybookers) gibi kayıtlı olduğunuz sitelere gönderiyor. Siz de bu sitelerdeki hesaplardan, bankanıza para transferini gerçekleştiriyorsunuz. Önceden çoğunlukla kullanılan aracı site Paypal vardı. Tüm ödemeleri Paypal aracılığıyla alabiliyorduk.

Stok fotoğraf çekimleri için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Stok fotoğrafı çekimlerinde kaliteden bahsediyorken, ekipmanlar konusunda da takdir edersiniz ki bir miktar kalite önemlidir. Hatta iyi kalitede yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilen cep telefonlarında da zorlasanız bu iş olur, ama dediğim gibi bu zorlama bir iş olur. Profesyonel davranmak için bir fotoğraf makinesi ve bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Kaliteli bir fotoğraf makinesi kaliteli fotoğraflar çekebilmenizi sağlar. Fotoğraf makinesi aksesuarlarının da fotoğrafın konusuna göre ihtiyacınızın olabileceği durumlar elbette olacaktır. Fotoğraf makinenizin yetersiz oluşu, çekimlerde kaygıya dönüşür ve sizi fotoğraf çekmekten alıkoyabilir. Birçok insan başarılı bir fotoğrafın arkasında çok iyi bir makine olduğunu düşünebilir. Fotoğrafı çekenin makine olmadığını, sizin olduğunuzu hatırlayın ve yeterli bir makine olduktan sonra gerisinin sizin düşünceleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Teknik yeteneklerinizi ve gözünüzü geliştirerek iyi bir konuma gelebilirsiniz.

Stüdyo fotoğrafçılığı, arka planı beyaz renkli ürün fotoğrafçılığı yapmak istediğiniz alansa, size lazım olan şey ışıklardır. Fotoğrafın iyi ve doğal çıkması için stüdyo ışığına benzer ışıklarla ürünü ve çevresini aydınlatmanız gerekir. Işıkları koyabileceğiniz, ışık düzenini konumlandırabileceğiniz dar olmayan bir alanınız da varsa bu işe başlayabilirsiniz. Sürekli olarak geziyorsanız ve gezi fotoğrafçılığı yapıyorsanız, gittiğiniz yerlerde çektiğiniz fotoğrafları ve videoları da satışa çıkarabilirsiniz.

Stok Fotografciligi Manzara CekimleriGezi Fotoğrafçılığı / Ekin Yalgın - iStockPhoto

İyi fotoğraf çekebilmek için sahip olduğunuz her ekipman ve bilginizin olduğu her program size fazladan fayda sağlayacaktır. Manzara fotoğrafları çektikten sonra Lightroom bilginiz, ürün fotoğrafı çekerken stüdyo ışıkları ve arka plan ekipmanları, sonrasında Adobe Photoshop bilgisi fotoğrafta düzenlemeleri, video çekimler için Adobe Premiere ya da Final Cut gibi programlar üzerinde yapılan düzenlemeleri örnek olarak verebiliriz. Çektiğiniz fotoğrafların aramalarda kolaylıkla bulunabilmesi için anahtar kelimeler ve açıklamalar için de bir miktar İngilizce bilgisi gerektiriyor. Yani sahip olduğunuz her bilgi size fayda sağlıyor bu sektörde.

Unutmamanız gereken şey bu sektörde rekabetin çok yüksek olduğu. Her saat binlerce yeni fotoğraf yükleniyor stok sitelerine. Basitçe düşündüğünüz fotoğrafların zaten birçok kişi tarafından çekilmiş olduklarını düşünürsek, sizin diğerlerinden sıyrılmak için farklı ve özgün şeyler yapmanız gerekiyor. Ama şunu da unutmamak lazım. Bu sektörde de her sektörde olduğu gibi yaptıkça, çalıştıkça, çabaladıkça kendinizi ve gözünüzü geliştirirsiniz. Bu nedenle durmadan analiz etmek, çözüm üretmek, gözlemlemek ve bunların ışığında kendinizi geliştirmek önemli. Sonuçta yapacağınız çalışmalar ve çekeceğiniz fotoğraflar potansiyel alıcıların işlerini temsil etmek için kullanacakları görseller olacaktır.

Pratik yaptıkça gözünüzün gelişmesi kaçınılmaz. Çeke çeke en iyi stok fotoğrafı elde etmenizin yolu açılmış olur. Zaman içinde gözlem yeteneğinizi de kullanarak ajansların hangi fotoğraflara ilgi duyup, hangi türden fotoğraflara daha az ilgi duyduklarını da anlıyorsunuz. Manzara, mimar, konsept, grafik, 3d… Hangi türden fotoğraf üretiyor olursanız olun, fotoğraflarınız küçük küçük satmaya başlayınca daha çok motive olursunuz. Bu noktaya gelene kadar da motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekiyor. Çünkü istikrar yoksa, başarı da yok, istikrar varsa, başarı kaçınılmaz.

Popular Eğitimler

Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?
Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?

Stok fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için fotoğraf satışlarında iki ana terim vardır. Ticari…

Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf çekimlerinde arka planı bulanıklaştırma, flulaştırma nasıl yapılır, arka planı bulanık fotoğraf…

Doğum Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğum Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum fotoğrafçılığı, doğum adayının hastaneye gelişi ile birlikte başlayan, bebeğin doğum anı…

Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma
Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma

Fotoğraf makinesi alırken çoğu zaman iki fotoğraf makinesini karşılaştırır ve karşılıklı olarak…

DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme
DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme

2. el fotoğraf makinesi sektöründe fotoğraf makinesini alırken dikkat edilecek en önemli…

Sony Makinelerin Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Sony Makinelerin Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Sony kameralarda bazı iyileştirmelere ve yeni özelliklere sahip olmak için fotoğraf makinenizin…