Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya görsel boyutları ile ilgili bir kaynak olmasını istediğimiz bu yazıda Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi popüler sosyal mecraların profil ve kapak fotoğrafı gibi daha çok grafik tasarımcıları ilgilendiren alanların boyutlarına yer veriyorum.

Sosyal medyalar ilk olarak göze hitap eder ve ister bireysel kullanıcı olun, ister firma olun göze hoş gelmeyen bir sayfaya sahipseniz, takipçi sayınızı artırma şansınız çok azdır. Ancak göze hitap eden ve ilk ziyarette etki bırakan bir yapınız varsa o zaman bir ziyaretçi daha kazanmışsınız demektir.

Sosyal mecrada kullandığınız profil fotoğrafı kadar cover görseli denilen kapak fotoğrafı da önemlidir. Çoğu sosyal medya platformu hem profil hem kapak fotoğrafı yüklememize olanak tanır. Zaten böyle de olmalı, çünkü ancak bu şekilde sosyal mecraları kişiselleştirebildiğimizi hissederiz ve onları benimseriz. Bu boyutlar günümüze kadar birçok defa değişti, bu sayfada 2019 için en güncel boyutları bulabilirsiniz.

Facebook Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Markanızın ya da kendi sayfanızın sosyal medya hesaplarındaki tasarımlarının hangi boyutlarda olduğunu bilmek yapacağınız tasarımı birebir etkileyecektir. Pazarlama stratejisi açısından önemli olan sosyal medya kapak görsellerinin ve profil imajlarının boyutları nedir, kaç pikseldir? Düzgün görünmesi için hangi boyutlarda tasarım yapılması gerekir? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu: En ideal Facebook kapak görseli boyutları 851x315px ebatındadır. Bu şekilde hazırladığınız bir tasarım marka ya da kişisel Facebook’unuzda tam oturacaktır. Bu alana video da eklemek mümkün. 820x462px boyutunda hazırladığınız videoları kapak görseli yerine koyabilirsiniz. Videolar en az 20 saniye olacak şekilde kabul ediliyor.

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutu. Avatar da denilen Facebook profil fotoğrafının tercih edilen boyutları 180x180px ebatındadır. Bilgisayar bu imajı 160×160 boyutunda telefonlar ise aynı görseli 140×140 boyutunda görüntülerler. Facebook profil imajı yerine 7 saniyeye kadar süren video da eklemek mümkün. Son dönemde desteklediği videolu profiller farklı bir duruş sergiliyor.

Facebook Profil Resmi Boyutu: 180 x 180px
Facebook Sayfa Kapak Fotoğrafı Boyutu: 820 x 312px
Facebook Sayfa Kapak Videosu Boyutu: 820x462px
Facebook Profil Kapak Fotoğrafı Boyutu: 851 x 315px
Facebook Bağlantı (Link) Fotoğrafı Boyutu: 1200 x 628px
Facebook Paylaşım Fotoğrafı Boyutu: 1200 x 630px
Facebook Etkinlik Görseli Boyutu: 1920 x 1080px

Youtube Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Video içerik sunan Youtube kanallarına ilişkin görsel düzenlemeleri de aşağıdaki boyutlara uyarak hazırlayabilirsiniz.

Youtube Kanal Fotoğrafı Boyutu: 800 X 800px
Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutu: 2560 X 1440px
Youtube Video Fotoğrafı Boyutu: 1280 X 720px

Twitter Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Twitter, 2014 yılından günümüze aynı tasarımı kullanıyor. Twitter’ın görünümü her ne kadar Facebook’a benzese de kapak görseli arkaplanı komple kaplıyor.

Twitter Kapak Fotoğrafı Ölçüleri: Twitter’ın resmi yardım sayfaları incelendiğinde Twitter kapak görselinin en uygun boyutu 1500x500px olarak belirlenmiş. Ancak tasarımlarınızı hazırlarken önemli yazılarınız veya görselleriniz varsa tasarımın altına ve üstüne – 1/3’lük kısmına – çok tasarım elemanı koymamaya çalışın. Çünkü sayfa kaydırıldığında bu alanlarda küçük kısalmalar, kesintiler oluyor.

Twitter Profil Fotoğrafı Ölçüleri: Twitter profil fotoğrafının en uygun ölçüleri ise 400x400px boyutlarında. Twitter hesabınızın veya sayfanızın kapak görseli ve profil fotoğrafını değiştirmek için kapak görselinin sağ altında bulunan Edit Profile (Profili Düzenle) butonuna tıklayın. Ardından hem kapak görselini hem de profil görselini değiştirebileceğiniz seçenekler çıkacaktır karşınıza.

Twitter Paylaşım İçerikleri İdeal Ölçüleri: Twitter ana sayfasında paylaşılan görsellerin en ideal ölçüsü 900x450px boyutlarındadır. Tasarımlarınızı 2:1 oranında hazırlamanız yeterlidir. Bu paylaşım görselleri 3MB’ı geçmemelidir.

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutu: 400 x 400px
Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1500 x 500px
Twitter Paylaşım Fotoğrafı Boyutu: 1024 x 512px
Twitter Profil Akış Görseli Boyutu: 440 x 220px

Instagram Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Sosyal medyanın fotoğraf odaklı içerik paylaşım mecralarından biri olan Instagram’da da görsel paylaşmak için dikkat etmemiz gereken ebatlar var. Tasarımlarımızı bu ebatlara göre hazırlarsak en mükemmel şekilde sunabiliriz içeriklerimizi.

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu: 110 x 110px
Instagram Kare Paylaşım Fotoğrafı Boyutu: 1080 x 1080px
Instagram Yatay Paylaşım Fotoğrafı Boyutu: 1080 x 566px
Instagram Dikey Paylaşım Fotoğrafı Boyutu: 1080 x 1350px
Instagram Hikayeleri Boyutu: 1080 x 1920px

Google Plus Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Google Plus Kapak Fotoğrafı Ölçüsü: Google Plus kapak fotoğrafı için önerilen en uygun boyut 1080x608px boyutlarıdır. Google Plus’ta kapak görselini değişirmek için öncelikle size ait olan ve üzerinde düzenleme yapabileceğiniz Google Plus sayfanızı açın. Kapak görselinin sağ altındaki Edit Profile butonuna tıklayın. Açılan pencerede kapak görselinizin üzerine tıklayın. Karşınıza gelen pencerede, sisteme daha önceden yüklediğiniz görselleri görürsünüz. Bu görsellerden birini seçmek isterseniz tıklayın. Yeni bir kapak görseli yüklemek isterseniz sol üstteki Upload Photo (Fotoğraf Yükle) butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan kapak görseli olmasını istediğiniz imajı seçin ve Tamam deyin. Eğer kapak görseliniz tam olarak Google Plus’ın istediği ölçülerden farklıysa sizden boyutlandırmanızı isteyen bir pencereye yönleneceksiniz. Burada görselinizin uygun bir açısını bulup sağ üstteki Done butonuna tıklayın. En son Kaydet butonuna tıklayarak yeni kapak görselinin herkes tarafından görünmesini sağlayabilirsiniz.

Google Plus Profil Fotoğrafı Ölçüleri: Profil imajınız firmanızın, markanızın logosu ya da sizi anlatan bir fotoğraf olmalı. Karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmalı. Google Plus minimum 250x250px boyutlarında görsel kabul ediyor ve imajınızı JPG, PNG veya GIF olarak yükleyebiliyorsunuz.

Google Plus fotoğrafını değiştirmek de kapak görselini değiştirmeye benzer. Edit Profile butonuna tıkladıktan sonra, bu sefer profil imajınızın üzerine tıklayarak yeni profil görseli yükleme aşamalarına devam edebilirsiniz.

Google Plus Paylaşım İçerikleri İdeal Ölçüleri: Google Plus’ta içerik paylaşırken minimum genişlik ölçüsü 497x279px boyutunda olmalı.

Google Plus Profil Fotoğrafı Boyutu: 250 x 250px
Google Plus Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1080 x 608px
Google Plus Paylaşım Görsel Boyutu: 497 x 373px
Google Plus Bağlantı Görsel Boyutu: 800 x 1200px

Linkedin Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Daha çok iş ağı oluşturmak ve iş bulmak için kullanılan Linkedin’in tasarım boyutlarını da aşağıda görebilirsiniz.

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutu: 400 x 400px
Linkedin Sayfa Profil Fotoğrafı Boyutu: 400 x 400px
Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1000 x 425px
Linkedin Sayfa Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1536 x 396px
Linkedin Bağlantı (Link) Görseli Boyutu: 1200 x 627px
Linkedin Profil Paylaşım Görseli Boyutu: 1200 x 800px
Linkedin Sayfa Paylaşım Görseli Boyutu: 1200 x 627px

Popular Eğitimler

Youtube Katıl Butonu Özelliği Nedir? Nasıl Para Kazanılır?
Youtube Katıl Butonu Özelliği Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’un Katıl (Join) özelliği ile sevdiğiniz kanallara belli ücretler karşılığı destek olabilmeniz…

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?
Etkili Bir Şekilde YouTube Banner Oluşturma

YouTube giderek daha popüler hale geldikçe, kanalınızın en iyi şekilde göründüğünden emin…

Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?
Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Instagram tartışmasız bugünün en büyük sosyal ağlarından biridir ve her fotoğrafçının burada…

YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı
YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı

Youtube’da daha çok izlenmek, Youtube SEO geliştirmek ve video optimizasyon için yardımcı…

Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?
Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?

İnternette karşılaştığımız onlarca videodan hoşumuza gidenleri bilgisayarımızda saklamak ya da ödev, sunum…