Sosyal Medya Görsel Boyutları

Şubat 2018
YouTube'ta Takip Et

Sosyal medyalar ilk olarak göze hitap eder ve ister bireysel kullanıcı olun, ister firma olun göze hoş gelmeyen bir sayfaya sahipseniz, takipçi sayınızı artırma şansınız çok azdır. Ancak göze hitap eden ve ilk ziyarette etki bırakan bir yapınız varsa o zaman bir ziyaretçi daha kazanmışsınız demektir.

Sosyal mecrada kullandığınız profil fotoğrafı kadar cover görseli denilen kapak fotoğrafı da önemlidir. Çoğu sosyal medya platformu hem profil hem kapak fotoğrafı yüklememize olanak tanır. Zaten böyle de olmalı, çünkü ancak bu şekilde sosyal mecraları kişiselleştirebildiğimizi hissederiz ve onları benimseriz. Bu boyutlar günümüze kadar birçok defa değişti, bu sayfada 2018 için en güncel boyutları bulabilirsiniz.

Facebook Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Markanızın ya da kendi sayfanızın sosyal medya hesaplarındaki tasarımlarının hangi boyutlarda olduğunu bilmek yapacağınız tasarımı birebir etkileyecektir. Pazarlama stratejisi açısından önemli olan sosyal medya kapak görsellerinin ve profil imajlarının boyutları nedir, kaç pikseldir? Düzgün görünmesi için hangi boyutlarda tasarım yapılması gerekir? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Facebook Kapak Fotoğrafı Ölçüsü Kaçtır?

En ideal Facebook kapak görseli boyutları 851x315px ebatındadır. Bu şekilde hazırladığınız bir tasarım marka ya da kişisel Facebook’unuzda tam oturacaktır.

Facebook Profil Fotoğrafı Ölçüsü Nedir?

Avatar da denilen Facebook profil fotoğrafının tercih edilen boyutları 180x180px ebatındadır. Bilgisayar bu imajı 160×160 boyutunda telefonlar ise aynı görseli 140×140 boyutunda görüntülerler. Facebook profil imajı yerine 7 saniyeye kadar süren video da eklemek mümkün. Son dönemde desteklediği videolu profiller farklı bir duruş sergiliyor.

Twitter Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Twitter, 2014 yılından günümüze aynı tasarımı kullanıyor. Twitter’ın görünümü her ne kadar Facebook’a benzese de kapak görseli arkaplanı komple kaplıyor.

Twitter Kapak Fotoğrafı Ölçüleri Nelerdir?

Twitter’ın resmi yardım sayfaları incelendiğinde Twitter kapak görselinin en uygun boyutu 1500x500px olarak belirlenmiş. Ancak tasarımlarınızı hazırlarken önemli yazılarınız veya görselleriniz varsa tasarımın altına ve üstüne – 1/3’lük kısmına – çok tasarım elemanı koymamaya çalışın. Çünkü sayfa kaydırıldığında bu alanlarda küçük kısalmalar, kesintiler oluyor.

Twitter Profil Fotoğrafı Ölçüleri Nelerdir?

Twitter profil fotoğrafının en uygun ölçüleri ise 400x400px boyutlarında. Twitter hesabınızın veya sayfanızın kapak görseli ve profil fotoğrafını değiştirmek için kapak görselinin sağ altında bulunan Edit Profile (Profili Düzenle) butonuna tıklayın. Ardından hem kapak görselini hem de profil görselini değiştirebileceğiniz seçenekler çıkacaktır karşınıza.

Twitter Paylaşım İçerikleri İdeal Ölçüleri Nelerdir?

Twitter ana sayfasında paylaşılan görsellerin en ideal ölçüsü 900x450px boyutlarındadır. Tasarımlarınızı 2:1 oranında hazırlamanız yeterlidir. Bu paylaşım görselleri 3MB’ı geçmemelidir.

Google Plus Sosyal Medya Tasarım Boyutları

Google Plus Kapak Fotoğrafı Ölçüsü Nedir?

Google Plus kapak fotoğrafı için önerilen en uygun boyut 1080x608px boyutlarıdır.

Google Plus’ta kapak görselini değişirmek için öncelikle size ait olan ve üzerinde düzenleme yapabileceğiniz Google Plus sayfanızı açın. Kapak görselinin sağ altındaki Edit Profile butonuna tıklayın. Açılan pencerede kapak görselinizin üzerine tıklayın. Karşınıza gelen pencerede, sisteme daha önceden yüklediğiniz görselleri görürsünüz. Bu görsellerden birini seçmek isterseniz tıklayın. Yeni bir kapak görseli yüklemek isterseniz sol üstteki Upload Photo (Fotoğraf Yükle) butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan kapak görseli olmasını istediğiniz imajı seçin ve Tamam deyin. Eğer kapak görseliniz tam olarak Google Plus’ın istediği ölçülerden farklıysa sizden boyutlandırmanızı isteyen bir pencereye yönleneceksiniz. Burada görselinizin uygun bir açısını bulup sağ üstteki Done butonuna tıklayın. En son Kaydet butonuna tıklayarak yeni kapak görselinin herkes tarafından görünmesini sağlayabilirsiniz.

Google Plus Profil Fotoğrafı Ölçüleri Nelerdir?

Profil imajınız firmanızın, markanızın logosu ya da sizi anlatan bir fotoğraf olmalı. Karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmalı. Google Plus minimum 250x250px boyutlarında görsel kabul ediyor ve imajınızı JPG, PNG veya GIF olarak yükleyebiliyorsunuz.

Google Plus fotoğrafını değiştirmek de kapak görselini değiştirmeye benzer. Edit Profile butonuna tıkladıktan sonra, bu sefer profil imajınızın üzerine tıklayarak yeni profil görseli yükleme aşamalarına devam edebilirsiniz.

Google Plus Paylaşım İçerikleri İdeal Ölçüleri Nelerdir?

Google Plus’ta içerik paylaşırken minimum genişlik ölçüsü 497x279px boyutunda olmalı.

 

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.