Sony Makinelerin Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

YouTube'ta Takip Et →

Sony kameralarda bazı iyileştirmelere ve yeni özelliklere sahip olmak için fotoğraf makinenizin yazılımını güncellemek gerekiyor. Bu makalede adım adım Sony fotoğraf makinelerinin güncelleme işlemi sırasında yapılması gerekenlerden bahsediyorum.

Güncellemelerden nasıl haberdar olabilirim? Eğer cep telefonunuzda PlayMemories Mobile uygulaması bulunuyorsa News sayfasında güncelleme bildirimlerini görebiliyorsunuz. Yeni bir güncelleme geldiğinde System software update available şeklinde bir mesaj düşer ve siz de güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

Sony Fotoğraf Makineleri Yazılım Güncelleme

Önce kameranızın yazılım versiyonunu kontrol edelim. Ben Sony a6500 kullanıyorum ve versiyon numarasını araç kutusu menüsünün altındaki Version seçeneğinden görebiliyorum. Kameradaki versiyon numarası, güncellenen yazılım versiyonundan düşükse güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Sony Kameranın Yazılımı Nasıl Güncellenir?

  1. Fotoğraf makinesi yazılımını bulmak için önce google.com adresine gidin. Fotoğraf makinenizin adını, firmware update ekleyerek aratın. Mesela ben Sony 6500 Firmware Update diye aratıyorum. Sonrasında çıkan sonuçlar arasında Sony web sitesinin driver sayfasına girin.
  2. Download butonuna tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  3. İnen dosyayı çalıştırdıktan sonra, yazılım size adım adım ne yapmanız gerektiği hakkında yönlendirmelerde bulunuyor.
  4. Sony kameranızı önce USB Connection > Mass Storage özelliğinin aktif olduğuna emin olun. Sonra USB kablo ile makinenizi bilgisayarınıza bağlayın. Yazılım size kameranızın versiyonunu ve yeni kurulacak versiyon hakkında bilgiler verir.
  5. Tekrar ileri dediğinizde yazılım, kameranızı güncellemeye başlayacaktır. Bu güncelleme sırasında kesinlikle kamera ile bilgisayar arasındaki bağlantı kopmamalı. Kablo çıkması veya elektriklerin kesilmesi gibi durumlarda güncelleme yarıda kalacağı için sıkıntılara neden olabilir. Güncelleme bende 3 dakika sürmüştü.

Güncelleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında kameranızın pilinin de dolu olması var. Kamera pilinizin eksik olması kameranın kapanmasına neden olabilir ve güncelleme esnasında bunu yaşamak istemeyiz. Bende batarya %20 oranında azalmıştı. Ama sizin batarya doluluk oranınız en az %60 olsun, çünkü nasıl harcayacağını bilmiyoruz. Güncellemeye başlamadan önce hafıza kartını da makineden çıkarın.

Sony güncelleme sorunu meydana gelirse, güncelleme sırasında “could not update” gibi bir hata alırsanız hiç panik yapmayın. Telefonunuzun bataryasını çıkarıp takın ve güncelleme işlemini baştan başlatın. Muhtemelen sorun giderilecek ve Sony kameranız başarıyla yeni versiyon ile güncellenecektir. Güncellemenin başarıyla yapıldığını anlamak teyit etmek için makinenin versiyon numarasını tekrar kontrol edin.

Sony Alpha serilerinin (Sony a6300, Sony a7R gibi) güncellemesi bu şekilde. Canon veya Nikon gibi bazı fotoğraf makinelerinde yazılım güncellemeleri daha farklı olabiliyor. Güncelleme yapabilmek için güncel yazılımı SD kartın içine atmanız gerekebiliyor. Kamera otomatik olarak yazılımı görüp güncelleme yapabiliyor. Ama Sony kameralarda yazılım yüklemek ve güncellemek yukarıdaki gibi daha zorlu olabiliyor.