SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO‘nun iyi olması demek yalnızca anahtar kelimeler veya sayfalar arası bağlantılar demek değildir. Bunların yanında SEO’da başarıyı yakalamak için başka faktörler de vardır.

Aslında başarılı bir SEO uygulaması, sitenin gelişiminden itibaren düşünülerek en iyi başarıya ulaşır. Sitenin mimarisi ne derece iyise, SEO’su da o derece iyi olur. Aşağıda SEO alanında başarıya ulaşmak için gözönünde bulundurmanız gereken diğer faktörler bulunuyor.

Flash Kullanmayın

Flash ile yapılan sitelerin oldukça çekici siteler olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sorun şu ki, flash içerisinde geçen metinler, arama motorları tarafından okunamamaktadır. Arama motorları, flash içerikleri tarayamazlar. Bu yüzden hazırlanan içerik flash kullanılmadan hazırlanmalıdır. Ayrıca, iPhone, iPad gibi cihazlarda okunamaması da flash ile hazırlanmış sitelerin kullanımı ile ilgili bir diğer sorundur.

JavaScript Kullanırken Dikkat

Arama motorları Flash uygulamaları gibi JavaScript’leri de okuyamazlar. Sayfanızda JavaScript ile hazırladığınız dinamik bir menü bulunabilir. Bu alt sayfalara giden bağlantılarının bir şekilde site içerisinde HTML olarak kodlanmasını sağlayın. Sağlayın ki, arama motorları alt sitelerinizi de görebilsin.

Frame’lerden Uzak Durun

Çerçeve de denilen, sayfa içerisine gömülmüş frame’ler de arama motorları tarafından sıkıntı çıkarabilir. Birçok arama motoru, frame sitelerde vakit harcamamayı tercih ediyor.

Kullanıcı Dostu Linkler Oluşturun

Arama motorları, okunması kolay bağlantı adreslerini severler. Hizmetler sayfanızdaki URL siteadi.com/index.php?=1235 yerine siteadi.com/hizmetler şeklinde olmalı. Bu kullanım, arama motorlarında, URL’deki okunabilir kelimeler sayesinde sitenizi üst sıralara çıkarmaya yardımcı olur. WordPress kullanıyorsanız permalinks sekmesi altından, sayfalarınızı kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz.

Farklı Adresleri Yönlendirin

Sitenize site.com, www.site.com, site.com/index.html gibi aynı sayfaya birden fazla adresle bağlanılabilmesi, arama motorlarının yinelenen adreslere karşı davranışı sebebiyle size olumsuz yansıyabilir. Yapmanız gereken bu tip adresleri tek bir adrese yönlendirmek.

Popular Eğitimler

Google Analytics ile Spam Siteler ve Sahte Trafik Nasıl Engellenir?
Google Analytics ile Spam Siteler ve Sahte Trafik Nasıl Engellenir?

Google Analytics‘i web sitemizin istatistiklerini tutmak için kullanıyoruz. Peki referrer spam trafik…

Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?
Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?

Wikipedia’ya, Türkçe ismiyle Vikipedi’ye VPN’siz, DNS ve Proxy kullanmadan nasıl girilir? Programsız Wikipedia nasıl açılır?

Windows’da DNS Ayarlarını Değiştirme
Windows’da DNS Ayarlarını Değiştirme

İnternet bağlantısı yavaşsa ve hızlandırmak için yol yordam arıyorsanız bilgisayarın DNS ayarlarını…

SuperonIine 4.5G Superbox Nasıl? (Altyapısız Fiber İnternet)
SuperonIine 4.5G Superbox Nasıl? (Altyapısız Fiber İnternet)

Bir süredir ev interneti olarak Turkcell Superonline Superbox kullanıyorm. Bu yazıda Turkcell…

Youtube’dan Video Programsız Nasıl İndirilir?
Youtube’dan Video Programsız Nasıl İndirilir?

Yotuube’da beğendiğiniz bir video var ve bu videoyu bilgisayarınıza indirmek, belki de…

Htaccess ile Resimlerin Çalınmasını Engelleme

Hotlink koruması ile web sitesindeki resimlerin çalınması nasıl engellenir? Hotlink protection cpanel üzerinden nasıl etkinleştirilir? Htaccess kullanarak resim çalınmasını engellemenin yolları nelerdir?