SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO‘nun iyi olması demek yalnızca anahtar kelimeler veya sayfalar arası bağlantılar demek değildir. Bunların yanında SEO’da başarıyı yakalamak için başka faktörler de vardır.

Aslında başarılı bir SEO uygulaması, sitenin gelişiminden itibaren düşünülerek en iyi başarıya ulaşır. Sitenin mimarisi ne derece iyise, SEO’su da o derece iyi olur. Aşağıda SEO alanında başarıya ulaşmak için gözönünde bulundurmanız gereken diğer faktörler bulunuyor.

Flash Kullanmayın

Flash ile yapılan sitelerin oldukça çekici siteler olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sorun şu ki, flash içerisinde geçen metinler, arama motorları tarafından okunamamaktadır. Arama motorları, flash içerikleri tarayamazlar. Bu yüzden hazırlanan içerik flash kullanılmadan hazırlanmalıdır. Ayrıca, iPhone, iPad gibi cihazlarda okunamaması da flash ile hazırlanmış sitelerin kullanımı ile ilgili bir diğer sorundur.

JavaScript Kullanırken Dikkat

Arama motorları Flash uygulamaları gibi JavaScript’leri de okuyamazlar. Sayfanızda JavaScript ile hazırladığınız dinamik bir menü bulunabilir. Bu alt sayfalara giden bağlantılarının bir şekilde site içerisinde HTML olarak kodlanmasını sağlayın. Sağlayın ki, arama motorları alt sitelerinizi de görebilsin.

Frame’lerden Uzak Durun

Çerçeve de denilen, sayfa içerisine gömülmüş frame’ler de arama motorları tarafından sıkıntı çıkarabilir. Birçok arama motoru, frame sitelerde vakit harcamamayı tercih ediyor.

Kullanıcı Dostu Linkler Oluşturun

Arama motorları, okunması kolay bağlantı adreslerini severler. Hizmetler sayfanızdaki URL siteadi.com/index.php?=1235 yerine siteadi.com/hizmetler şeklinde olmalı. Bu kullanım, arama motorlarında, URL’deki okunabilir kelimeler sayesinde sitenizi üst sıralara çıkarmaya yardımcı olur. Wordpress kullanıyorsanız permalinks sekmesi altından, sayfalarınızı kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz.

Farklı Adresleri Yönlendirin

Sitenize site.com, www.site.com, site.com/index.html gibi aynı sayfaya birden fazla adresle bağlanılabilmesi, arama motorlarının yinelenen adreslere karşı davranışı sebebiyle size olumsuz yansıyabilir. Yapmanız gereken bu tip adresleri tek bir adrese yönlendirmek.

Popular Tutorials

Programsız Audio Spectrum Efekti (Online Müzik Görselleştirme) Nasıl Yapılır?
Programsız Audio Spectrum Efekti (Online Müzik Görselleştirme) Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden müzik sesine göre hareket eden Audio Spectrum (Audio Visualizer) efekti…

Yazım Denetimi ile Daha Hatasız Blog Yazıları
Yazım Denetimi ile Daha Hatasız Blog Yazıları

Bloggerların sıklıkla yaptığı Türkçe hatalar, de ve da’ları doğru ayıramamaları, ki eklerin…

Link Kısaltma ve Kısa URL Servisi (Bit.ly) | Özel Link Oluşturma
Link Kısaltma ve Kısa URL Servisi (Bit.ly) | Özel Link Oluşturma

URL ya da link kısaltma servisleri, uzun bir linki yaklaşık 15 civarında…

Blog Yazarak Binlerce Lira Kazanın
Blog Yazarak Binlerce Lira Kazanın

Blog yazarak para kazanmak mümkün. Öncelikle bir blogunuzun olması gerekiyor ve bu…

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

Günlük yaşamınızdaki hobileri kazanca dönüştürmek ister miyzdiniz? Kim istemez ki. Ancak bu…

Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?
Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?

Wikipedia’ya, Türkçe ismiyle Vikipedi’ye VPN’siz, DNS ve Proxy kullanmadan nasıl girilir? Programsız Wikipedia nasıl açılır?