Görsel Üzerindeki Font (Yazı Tipi) Nasıl Bulunur?

Youtube'da Takip Et →

Bir tasarımda, resimde beğendiğiniz bir fontun hangi font olduğunu merak ettiğiniz oldu mu? Eğer tasarımlarla ilgileniyorsanız tasarımlarda kullanılan font bulma yöntemleri ile fontları rahatlıkla bulabilirsiniz.

İnternet üzerindeki bir görselde yer alan ya da herhangi bir tasarımdaki fontu bulmak için birkaç site var ve siz yazı tipini bulmak istediğiniz görseli bu sitelere yüklüyorsunuz, siteler de size en yakın sonucu gösteriyor. Temel olarak mantık bu şekilde, sistemlerin var olan fontu kendi veritabanlarındaki benzer fontlara göre analiz etme ve sonucu çıkarma üzerine.

Font Bulma Siteleri

Font bulma siteleri arasında en popüleri WhatTheFont. Siteye girdikten sonra fontu bulmak istediğiniz görseli yüklüyorsunuz ve size, veritabanındaki fontlar arasında tahmin ettiği font örneklerini gösteriyor.

Resimdeki Font Nasıl Bulunur?

FontSquirrel sitesi de tasarımlardaki fontu bulabileceğiniz bir diğer site. Yukarıdaki menüden Font Identifier’e tıklayın ve görseli yükleyin. FontSpring de Font Matcherator sayfasında aynı teknikle font yükleyebiliyorsunuz.

En iyi font bulunu web sitelerini bu şekilde kullanabiliriz. Bu sitelerden size iyi görünen ve iyi sonuç verdiğini düşündüğünüz siteyi kullanabilirsiniz. Sonuçta hepsi aynı amaca hizmet ediyor.

Photoshop ile Font Nasıl Bulunur?

Yaptığınız tasarımdaki fontu rasterize ettiyseniz, yani font özelliğini kaldırıp bir görsele dönüştürdüyseniz ve hangi font olduğunu bulamıyorsanız, Photoshop içinde bu tür fontları bulabileceğiniz bir seçenek bulunuyor. Yazının bulunduğu alanı seçim aracıyla seçtikten sonra Type > Match Font seçeneğini seçin. Photoshop size sistemdeki en yakın fontu bulmak için kısa bir araştırmaya girecek ve size benzer fontları önerecektir.