5 Kasım 1893, 14 Temmuz 1986

Endüstriyel tasarımcı olan Raymond Loewy, Paris’te doğmuş, fakat Amerika’ya göç ederek kariyerinin çoğunu burada geçirmiştir.

raymond-loewy-helikopter

Raymond Loewy kabuk tasarımlarında uyguladığı streamline (akış çizgisi) tekniği ile bu yaklaşımın öncülerinden olmuştur. Su damlalarının aerodinamik formundan esinlenerek geliştirdiği bu teknikte kullanım ve temizlik kolaylığı, güvenlik ve formun performans artırmadaki etkisi gibi unsurları öne çıkarmıştır. Aynı fiyata ve kaliteye sahip iki üründen, tasarımı daha iyi olanın tercih edildiğini farketmiş ve yaptığı tüm tasarımlarda buna dikkat ederek başarılı olmuştur.

Kısa süreli görülse bile unutulmayacak, akılda kalacak logo tipleri yaratmaya çalışıyorum.

Bunlar arasında en çarpıcı olanları, Loewy’nin dokunuşu sonrasında yıllık satışları 60.000’den 275.000’e fırlayan Sears Coldspot buzdolabı ve 40 yıl gibi uzun bir süre orijinal formunu koruyan Gestetner teksir makinesi olarak sayılabilir.

Loewy ayrıca birçok başarılı hükümet projesinde de yer almıştır. Sıfır yerçekimi altında astronotların yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik çözümler üretmeye çalışan Raymond Loewy, uzay uçuşu sırasında doğabilecek ihtiyaçlara yönelik yaptığı gözlem ve geliştirmelerle bir kapsülde 90 güne kadar yaşanabileceğini kanıtlamıştır.

Raymond Loewy Tasarımları

1940 yılında Lucky Strike başkanı George Washington Hill, Loewy’den yeni bir ambalaj tasarımı istediğinde, ilk olarak markanın insanlara yeterli düzeyde aktarılmadığını fark etmiştir. Bu nedenle öncelikle ambalajın farklı yüzeylerini değerlendirerek markanın logosunun görünürlüğünü artırarak, nerede sergileniyor olursa olsun rahatlıkla seçilebilir hale getirmiştir. Loewy sonraki adım olarak firmanın alışılmış yeşil paket rengini beyaza çevirerek hem mürekkep kullanımını azaltmış hem de günümüze kadar gelmeyi başarmış olan ikonik Lucky Strike paketlerine imzasını atmıştır.

Raymond Loewy’nin 1971 yılında hazırladığı Shell logosu.

Petrol şirketi Exxon için hazırlanan logo.

Raymond Loewy hem tasarım felsefesi, çok yönlü bakış açısı ve yenilikçi düşüncesi hem de pazar ve toplum ihtiyaçlarını görebilmesiyle tasarım tarihinin önemli isimlerinden biri olmuştur.

Amaç, tüketicinin zor hayatını daha da karmaşıklaştırmak değildir.

Çok farklı sektörlerde yaptığı yenilikçi çalışmalarla bugünkü tasarım anlayışının şekillenmesine büyük katkıda bulunmuş, böylece sadece objeler yaratmanın aksine, yeni nesil tasarımcılara büyük bir miras bırakmıştır. Bugün günlük hayatımızda gerek bira şişesi açıyor veya bir posta gönderiyor olalım gerekse A’dan B’ye yer değiştiriyor olalım hala daha onun izlerine rastlıyor olmamız bu mirasın en güzel kanıtıdır.