En İyi Organize Programı: PureRef

PureRef, tasarımcıların ve sanatçıların kullandığı küçük ama kullanışlı bir program. Temel amacı referans görsellerinizi veya ilham alabileceğiniz görselleri tek bir noktada toplamak ve organize etmek. Internet üzerinden veya bilgisayarınızdan buraya sürükle bırak yöntemiyle görsel ekleyebildiğiniz için kullanımı da bir hayli pratik.

Bu programı çizim yapanlar da, üç boyutlu programlarla ilgilenenler de, fotoğraf çekenler de, arayüz tasarlayanlar da kullanabiliyor. Programın nasıl kullanıldığına geçmeden önce pureref.com adresinden bu programı bilgisayarımıza indirelim. Bu adrese girdiğimizde Download butonuna tıklıyoruz. Hangi platformu kullanıyorsanız o platformu buradan seçiyorsunuz. Gördüğünüz gibi Windows, MacOS ve Linux desteği var. Sayfanın altına indiğimizde Custom Amount kısmına gelip buraya 0 yazıyoruz ve bu programı ücretsiz bir şekilde indirebiliyoruz. Download butonuna tıklayarak bilgisayarımıza indirip kuralım.

Bir örnek üzerinden gidelim nasıl kullanıldığına dair. Örneğin bir fotoğraf çekeceksiniz, stok fotoğraf çekeceksiniz ve örnek fotoğrafları burada görüntülemek istiyorsunuz, tek bir yerde görmek istiyorsunuz. Shutterstock adresine giriyorum ve burada bir arama yapıyorum, sandviç araması yapıyorum. Beğendiğim birkaç görseli yeni sekmede açıyorum öncelikle ve bu fotoğrafları, buradaki fotoğrafları sürükleyerek Pureref’in içerisinde aktarıyorum. Birkaç tane bu şekilde aktarım yapıyorum. Konseptinize uygun olduğunu düşündüğünüz fotoğrafları, resimleri, çizimleri, arayüz tasarımlarını veya üç boyutlu modelleri tek bir yere toplamak oldukça mantıklı. Buraya Google’dan da, Pinterest’ten de fotoğraf aktarabilirsiniz. Hatta bilgisayarınızdaki fotoğrafları bile sürükle bırak tekniğiyle buraya aktarıp bu fotoğrafları organize edebilirsiniz.

Şimdi bu görseller gördüğünüz gibi üst üste aktarılmış görseller ve herhangi bir organize edilmiş bir durum yok. Pureref’in basitliği buradan geliyor zaten, tamamen amacına odaklanmış bir uygulama. Herhangi bir alana sağ tıklıyorum, Images kısmına geliyorum. Arrange kısmına gelip Optimal seçeneğini seçiyorum. Kısayolu Ctrl + P. Optimal seçeneğini seçtiğimde görseller kendi içlerinde organize olacaklar. Buradaki menüleri karıştırarak daha farklı organize seçeneklerini görebiliriz. Örneğin Images > Arrange seçeneğine tıklıyorum. Dosya adına göre bu düzenlemeyi yapacak veya tekrar tıklıyorum aynı yere. Addition yani eklenme süresine göre bu sıralamayı, bu düzenlemeyi yapacak.

Başka ne gibi seçeneklerimiz var? Pencereyi Tam Ekran yapabiliriz mesela Ctrl + F’yi de bunun için kullanabiliriz. Tam ekran yaptığımda Pureref’in ekranı monitöre sığacak şekilde genişleyecek. Tekrar Ctrl + F’ye bastığımda o Maximize seçeneği Disable olacak. Seçili objeleri Align etme gibi bir mantık da var burada. Mesela Images’e tıklıyorum geliyorum, Align dediğimde Left, Right, Top, Bottom şeklinde hizalama seçeneklerimiz var. Mesela Left’e tıklıyorum. Şu anda Left zaten halihazırda Left. Dolayısıyla herhangi bir değişiklik olmadı. Top’a tıklıyorum. Top’a tıkladığımda bu aradaki boşlukları silecek, üst tarafa sıralayacak. Şu şekilde biraz karıştırayım. Tekrar görselleri seçiyorum. Images > Align’a tıkladığımda bu sefer Right seçeneğini seçiyorum. Sağa doğru hizalayacak, sağdaki boşlukları doldurmaya çalışacak. Bottom dediğimde ise aşağıdaki boşlukları doldurmaya çalışarak bir hizalama yapacak, onu da göstereyim. Gördüğünüz gibi bu sefer aşağı hizaladı. Bu görsellerin organize olma biçimini bu şekilde değiştirebiliyorsunuz. Örneğin bazı görselleri büyütmek isteyebilirsiniz. Görselleri büyütüp kendi organize sisteminizi oluşturabilirsiniz. Mesela, farklı boyutlarda görseller olsun. Images > Align seçeneğine tıklıyorum. Bunların kısayollarını da kullanabiliyoruz. Kontrol tuşuyla beraber ok tuşlarını kullanmamız yeterli. Hemen deniyorum. Ctrl + Left’e bastım, bu hale geldi. Ctrl + Up’a bastım, bu şekilde göründü. Tekrar Ctrl + Left’e basıyorum ve tekrar Ctrl + Right’a basıyorum. Bu şekilde de düzenleme yapabiliyorsunuz istediğiniz gibi. Arrange ve Optimal seçenekleriyle en uygun konumlandırmaya kendisini getiriyor.

Kendi içlerinde kategoriye de ayırabilirsiniz. Mesela bazı fotoğrafları ayrıca kullanmak istiyorsunuz diyelim. Fakat sağa doğru taşırken herhangi bir kayma olmasın isterseniz farenizden tıklamayı kaldırmadan Shift tuşuna basmamız gerekiyor. Shift tuşuna bastığınızda bu hizaya oturacaktır otomatik olarak ve tam da bu hizada kaydırmış olacaksınız. Aynı şekilde yine Shift tuşuna basarak kaydırmadan yukarı doğru aynı doğrultuda sürükleme imkanınız da var, bunu da kullanabilirsiniz ihtiyacınıza göre. Sağ tıklıyorum ve Not kısmını aktifleştiriyorum. Örneğin burada sahne bir diye bir ayrım yapmış olalım, buradan rengini değiştirebiliyorsunuz. Ctrl + C ve Ctrl + V yaparak bunu çoğaltabilirsiniz de. Bu sefer buraya alıyorum ve bunu sahne iki olarak değiştiriyorum. Tek bir Pureref dosyası içerisinde bu şekilde farklı gruplandırmalar da yapabilmenize olanak tanıyor program.

Bu görselleri görsel olarak da Export edip diğer programlarda kullanabiliyorsunuz. Bunu da şu şekilde yapıyoruz Öncelikle bu sahneyi reset’leyelim. Sağ tıklıyorum, Canvas seçeneğini seçip Optimize’a tıklıyorum. Optimize’a tıkladığımda kenarlarını görsellere kadar kırpıyor. Sonrasında tekrar sağ tıklıyorum. Save > Export ile bu sahneyi Export edebilirim. Pureref’i bir klasöre kaydediyorum. Boyutunu buradan ayarlayabiliyoruz. Export’a tıklıyorum. Photoshop’a bu görsel aktardığımda gördüğünüz gibi programda görüldüğü şekilde buraya aktarılıyor. Tabii ki arka planı transparan olarak aktarıyor, PNG olduğu için. Bu şekilde referans olarak kullanabiliyorsunuz dilerseniz.

Alanınızda göre bunun farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Şu gruplandırmaları silelim. Bunların birbirinden farklı boyutları sizi rahatsız ediyorsa bunları da yine benzer boyutlara getirebiliyorsunuz. Yine sağ tıklıyorum, Normalize seçeneğini seçerek genişliğe, yüksekliğe ya da boyuta göre düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin Height seçeneğini seçiyorum. Height’ı seçtiğimde hepsinin yüksekliği aynı olacak. Dolayısıyla tekrar Ctrl + P’ye bastığımda, Optimal’ın karşılığı Ctrl + P, bu şekilde düzenlemeyi yapacak. Biraz daha yaklaştığımızda iyi bir biçimde görebileceğiz. Images > Normalize ile bu sefer genişlik değerini aynı yapmak için Width seçeneğini seçiyorum. Width seçeneğini seçtiğimde bu sefer genişlikleri aynı olacak. Tekrar Ctrl + P’ye basıyorum. Yine kendi içerisinde otomatik olarak organize ediyor. Bu şekilde organize etmek istediğiniz referans dosyalarını Pureref aracılığıyla organize edebiliyorsunuz.

Save > Save As ile bilgisayarınıza kaydedebilir ve sonrasında tekrar buraya, önceden organize ettiğiniz görselleri yüklemek için de Load seçeneği ile tekrar buraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Programı kullanmak isteyenler bunları öğrensin. Gerçekten güzel özellikleri var. Kendi çalışma tarzınıza göre bu programı adapte edebiliyorsunuz. Küçük ama hakkını veren bir program olan Pureref’in nasıl kullanıldığını gösterdim. Yaratıcı işler yapan herkesin ilgilenebileceği bir program.

Popular Eğitimler

Photoshop’ta Layer Comps ile Kompozisyonlar
Photoshop’ta Layer Comps ile Kompozisyonlar

Bir projenin farklı versiyonlarını kayıt altına almak için layer’ları çoğaltıyor ya da…

Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı
Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı

Paragraflarda, satıra sığmayan kelimer hecelerden bölünerek, paragraf için ayrılmış alan dahilinde bir sonraki satıra geçer. Satır sonu kelimelerin kısa çizgi ile ayrılmasına Photoshop ile müdahale edebiliyoruz.

Marka Logolarını Hızlıca Bulun! Adobe Destekli Logo Arama Eklentisi
Marka Logolarını Hızlıca Bulun! Adobe Destekli Logo Arama Eklentisi

Grafikler hazırlarken, tasarımlar yaparken bazen ünlü markalara ait logolara ihtiyacımız olabiliyor ve…

Daire İçine ve Çevresine Nasıl Yazı Yazılır?
Daire İçine ve Çevresine Nasıl Yazı Yazılır?

Photoshop ile kavisli yazılar yazmak istediğinizde veya dairesel formda hazırladığınız logoların çevresine…

Photoshop’ta Hareketli Banner (GIF) Nasıl Yapılır?
Photoshop’ta Hareketli Banner (GIF) Nasıl Yapılır?

Photoshop’ta hareketli banner nasıl yapılır, timeline nasıl kullanılır, gif banner nasıl yapılır, hazırladığınız animasyon nasıl gif kaydedilir?

Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?
Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?

Önceki derslerimizde portre modunda çekilmiş fotoğrafları Facebook’ta telefon aracılığıyla paylaşmayı göstermiştim. Şimdi…