Premiere’de Yeşil Perde (Green Screen / Chromakey) Kullanımı ve Arka Planı Silme

YouTube'ta Takip Et →

Green screen (yeşil perde tekniği), hatta diğer ismiyle chromakey tekniği nedir, nasıl yapılır, bunu öğreniyoruz.. Video çekimlerinde arka plandaki görüntünün daha rahat silinebilmesini sağlayan yeşil renkte bir perde kullanılıyor. Bu renk, video düzenleme programları aracılığıyla, kurguyu yapan kişileri yormadan temizlenmesine imkan tanıyor. Böylece, arka plandaki görüntü silindiği için arkaya başka bir görüntü koyarak iki farklı görüntünün birleştirilmesi de çok kolay oluyor.

Green Screen Neden Kullanılır?

Post prodüksiyon aşamasında yeşil fonun silinerek elde edilen görüntülerin kullanılması, film endüstrisinde sıklıkla başvurulan bir yöntem. Çekimi mümkün olmayan görüntülerin 3D destekli programlar vasıtasıyla çekilmesi veya prodüksiyon aşaması pahalı olan yapımların daha kolay ve ucuz maliyetli olması nedeniyle green screen tercih edilmesi film sektöründe olağan bir durum. Hatta televizyon sektöründe de sıklıkla karşımıza çıkıyor. İzlediğimiz haberler, hava durumu gibi programların çoğunda da chromakey efekti kullanılıyor.

Chromakey Tekniğinde Neden Yeşil Renk Kullanılıyor?

Yeşil rengin birçok avantajı var. İnsan vücudunda yeşil rengin olmaması, yeşil rengin ışığı diğer renklerden daha çok emebiliyor olması başlıca sebepler, ancak sadece yeşil renk değil Blue Screen adı verilen mavi perdeler de sıklıkla kullanılıyor. Ama aralarında bir tercih yapmak gerekirse temiz bir yeşili maviye tercih ederim.

Chroma Key Hangi Programlarla, Nasıl Yapılır?

Chrome Key için her düzenleme programının kendine özgü ayarları var. Adobe Premiere, Adobe After Effects, Final Cut, Davinci Resolve gibi programlar aracılığıyla green screen, yani arka plandaki yeşil perdeyi yok etmek mümkün. Her birinin ayrı parametreleri olsa da, mantıkları aynı.

Yeşil perde tekniğinde amacımız yeşil perdeyi yok etmek olduğundan, alpha key modunda baktığımızda görmek istediğimiz yerler beyaz, görmek istemediğimiz yeşil alanlar da siyah olarak görünmeli. Perdenin İyi bir ışıklandırmaya sahip olması önemli bunu ayarlayabilmek için, yoksa arka planı silmek için biraz daha uğraşmanız gerekecektir. Gri alanlar görüyorsanız sahnede yarı saydam alanların olduğu anlamına gelir ki bu da görüntüde hatalı görüntülere neden olur.