Zamanı Durdurma Yöntemi Premiere ile Video / Görüntü Dondurma

Videolarda görüntüler karelerden oluşuyor. Örneğin saniyede 24 kare, saniyede 60 kare gibi tabirler duyabiliyoruz ve montaj sırasında, yaptığımız kurgular sırasında, bu kareleri sabitlememiz gerektiği anlar oluyor. Premiere’in güncel sürümleri ile beraber gelen özellikleriyle birlikte, bu dondurma işlemi, kare sabitleme işlemi oldukça kolaylaştı. Bu görüntü dondurma yöntemlerinin birkaç yolu olmasına karşın, bu videoda en pratik olan yollarından bahsedeceğim. Siz de bu yöntemleri kullanarak, sabitlemek istediğiniz görüntüleri hızlı bir şekilde sabitleyebilirsiniz.

Sahneye bir video ekledim. Görüntüyü sabitleyen yöntemlerden biri, Frame Hold özelliği. İlk olarak, görüntünün başını ve sonunu nasıl sabitleyebileceğimizi göstereceğim. Örneğin görüntünün başı bu ve görüntüyü oynattığımda bu şekilde bir hareket görüyoruz. Zaman çizgisinin nerede olduğunun önemi yok. Görüntü üzerine sağ tıklıyorum. Frame Hold Options seçeneğini göreceksiniz. Buna tıkladığımda, karşıma bazı seçenekler çıkacak. Inpoint, Outpoint ve Playhead seçeneklerini göreceksiniz. Bunların hepsinin ne olduklarına tek tek bakacağız.

Görüntünün İlk ve Son Karesini Sabitleme

Inpoint’i seçiyorum öncelikle ve Ok butonuna tıklıyorum. Inpoint’i seçtiğimiz için, görüntünün ilk karesini sabitlemiş olacak. Görüntüyü oynattığımda, sadece ilk karesini göreceğiz. Yani görüntünün görsel olarak çıktısını, jpeg olarak çıktısını alıp, buraya aktarmak gibi düşünebiliriz. Ancak bu işlemleri yapmıyoruz. Sadece video üzerinden tek tıkla bu dondurma işlemini sağlayabiliyoruz. Bu sefer Inpoint’i değil Outpoint’i seçiyorum. Ok butonuna tıklayarak, videonun son karesinin sabitlendiğini görebiliyorum. Bakın, oynattığımda sadece videonun son karesini göreceğiz.

Zaman Çizgisinin Bulunduğu Kareyi Sabitleme

Şimdi üçüncü bir seçenek daha vardı. Playhead seçeneği. Playhead seçeneği de, zaman çizgisi neredeyse orayı sabitleyecek. Sol adımını atarkenki halini sabitlemek istiyorum diyelim. Sağ tıklıyorum, Frame Hold Options seçeneğinin altındaki Playhead seçeneğini seçiyorum. Ok butona basarak, zaman çizgisini oynattığımda, benim istediğim, yani zaman çizgisinin bulunduğu noktayı, bize sabitlemiş olacak. Bu da bence gerçekten güzel bir özellik.

Belirli Zamanı Sabitleme

Bu görüntü, 5 saniyenin üzerinde bir görüntü. Ve şimdi bu görüntünün üçüncü saniyesinde dondurma işlemini yapalım. Ancak bu sefer zaman çizgisinden bağımsız, sadece zaman çizgisi başka bir yerdeyken, başka bir konumdayken, bu dondurma işlemini nasıl yapabiliriz? Kaç demiştik? Üçüncü saniye demiştik. Frame Hold Option seçeneğine girdiğimizde, Sequence Timecode’un üzerine tıklayarak ve buraya, şu anda aktif olarak zaman çizgisi neredeyse, onun saniyesini gösteriyor bana. Üçü sabitlemek istediğim için, üçüncü saniyeyi buraya giriyorum. Ok butonuna tıklıyorum. Gördüğünüz gibi, üçüncü saniyede hangi kare varsa, o kareyi sabitledi. Gördüğünüz gibi bu işlemler, yapacağınız işlemler sırasında, size zaman kazandıracak.

Seçilen Noktadan Sonra Görüntü Sabitleme

Yeni bir özellik daha göstereceğim. Görüntünün üzerine sağ tıklayıp Add Frame Hold seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneği seçtiğim zaman, görüntünün kesildiğini göreceksiniz. Şu anlama geliyor. Görüntü buraya kadar oynasın, görüntünün bu noktasından sonraki kareler sabitlensin. Bakın görüntüler sabitlendi. Seçtiğim noktadan itibaren, video dondurulmuş bir görüntü olarak işlev görüyor. Özetle Add Frame Hold diyerek, zaman çizgisinin bulunduğu yerden sonraki kareleri sabitleyecek. Az önce yaptığımız işlemlerde, klibin tamamını sabitliyordu. Ancak Add Frame Hold diyerek, daha ara bir görüntüden sonraki kareleri sabitleyebiliyoruz.

Add Frame Hold özelliği olmasaydı, bu işlemi manuel olarak şu şekilde yapmam gerekecekti. Sabitlemek istediğim noktadan itibaren kesecektim ve az önce öğrendiğimiz yöntemleri uygulayabilirdim bu sefer. Frame Hold Options butonuna tıklayarak, Inpoint ile buraya kadar gelip, bundan sonraki karelerin sabitlenmesini sağlayabilirdim. Tabii bu amaçla hareket edeceksek, Add Frame Hold demek çok daha mantıklı.

Bonus: Dondurulan Görüntünün Süresini Ayarlama

Ve bu görüntü sabitleme konusunda, son olarak başka bir özellikten daha bahsedeceğim. Özellik direkt olarak, insert Frame Hold Segment seçeneğini seçerek oluşturabildiğimiz bir özellik. Bu seçeneğe tıklayarak, nasıl bir işlevi olduğunu göstereceğim. Görüntü buraya kadar geliyor, o seçeneği seçtiğimiz noktada, görüntü sabitleniyor. Ve bu görüntüden sonra, bu alandan sonra, görüntü akmaya devam ediyor. Aradaki kareyi, birkaç saniye sabitlemiş oluyor. Bu süreyi kısaltabiliriz, burada yaptığım gibi, veya bu süreyi uzatarak çoğaltabiliriz. Görüntü buraya kadar geliyor. Bu klibin olduğu süre boyunca, görüntü sabit kalıyor ve sonrasında görüntü akmaya devam ediyor. Benzer özellikleri, benzer sabitlemeyi, zaman çizgisinin olduğu her noktada yapabiliriz. Tekrar Insert Frame diyerek, bu sefer zaman çizgisinin olduğu bu noktadaki kareyi sabitlemiş olacağız. Inset Frame özelliği de diğerlerine alternatif bir sabitleme özelliği. Yaptığınız kurgularda sabitleme işlemlerini sıklıkla kullanıyorsanız, mutlaka zaman kazandıracaktır.

Popular Eğitimler

Premiere ile Videoda Arka Plan Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?
Premiere ile Videoda Arka Plan Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

Adobe Premiere ile videoda arka plan nasıl bulanıklaştırılır? Sonradan arka plan flulaştırma…

After Effects ve Premiere’de Panelleri Tam Ekran Yapma Kısayolu
After Effects ve Premiere’de Panelleri Tam Ekran Yapma Kısayolu

After Effects ve Premiere’de panellerle boğuşurken ya da önizleme penceresinde, hazırladığımız kurgunun,…

Premiere ile Köşeli ve Yuvarlak FaceCam Nasıl Yapılır?
Premiere ile Köşeli ve Yuvarlak FaceCam Nasıl Yapılır?

FaceCam nasıl yapılır? Köşeli ve yuvarlak FaceCam yapımı için detaylı olarak adım adım anlattığım videoyu izleyin.

After Effects İçin Ücretsiz ve Mükemmel Geçiş Efektleri
After Effects İçin Ücretsiz ve Mükemmel Geçiş Efektleri

After Effects’teki geçiş efektleri arasında en popüleri olan, onlarca farklı geçiş efektini…

Premiere Sesi Uzak ve Boğuk Yapma
Premiere Sesi Uzak ve Boğuk Yapma

Müzikli iç mekan ve dış mekan çekimlerinde müziklerin seslerinin birbirinden farklı olması…

Premiere’de Proxy Görüntüler ile Kurgu Nasıl Yapılır?
Premiere’de Proxy Görüntüler ile Kurgu Nasıl Yapılır?

4K, 8K gibi yüksek çözünürlüklü videoları düzenlemek, özellikle düşük donanıma sahip bilgisayarlar…