Videolarda Slow Motion ile Yavaşlatma Nasıl Yapılır?

YouTube'ta Takip Et →

Slow motion terimi video ile uğraşanların aşina olduğu bir terim. Yüksek fps ile çekilmiş videoların, düşük fps’ye getirilerek daha yavaş oynatılmasını amaçlanır. Ağır çekim videolarda kurguya farklı bir görüntü kazandırır.

Saniyede 120 kare çekilmiş bir videoyu, saniyede 24 kare olacak şekilde oynatırsanız videonun tamamlanması 5 saniye olacaktır. Bu da slow motion, yani ağır çekilmiş bir görüntü gibi görünecektir. Yüzde olarak en çok ne kadara kadar küçültebileceğinizi öğrenmek isterseniz bu formülü kullanabilirsiniz. 24 fps x 100 / 120 fps = 20%

iPhone, Samsung veya Huawei gibi bilindik markaların slow motion modları ya da fotoğraf makinelerimizde saniyede 120 kare olacak şekilde çekimler yapılabiliyor. Bu modlarla çekim yapıldığında ve telefonlarınızda oynattığınızda zaten yavaşlatılmış hallerini görürsünüz. İster telefonla ister profesyonel makine ile ya da GoPro, Osmo Action gibi yüksek karelerde video çekebilen makinelerde çekiyor olun, yüksek karede çekilmiş videolar Adobe Premiere’de ağır çekim modunda oynatabilmek için bunları uygulayın.

  1. Adobe Premiere’e videoyu Import edin.
  2. Videoya sağ tıklayıp Modify > Interpret Footage seçeneğini seçin.
  3. Assume this frame rate seçeneğini sequence’ınıza göre ayarlayın. 24 karelik bir sequence açtıysanız 24, 30 karelik sequence varsa sahnede 30 olarak ayarlayın.
  4. Videoyu sahneye sürüklediğinizde slow motion olarak oynatıldığını göreceksiniz.