Premiere’de Proxy Görüntüler ile Kurgu Nasıl Yapılır?

4K, 8K gibi yüksek çözünürlüklü videoları düzenlemek, özellikle düşük donanıma sahip bilgisayarlar için oldukça zor. Takılmadan kurgu yapabilmek için ya bilgisayar donanımını güçlendirmemiz gerekiyor ya da Premiere’e import edilen video dosyalarını proxy olarak kullanmak gerekiyor. Bu Premiere eğitiminde yüksek çözünürlüklü videoları rahatlıkla kurgulayabileceğimiz proxy yönteminden bahsedeceğim.

Premiere’de Proxy Nedir?

Videoyu öncelikle Premiere’e aktaralım, yani import edelim. Videonun özelliklerine bakacak olursak, Properties’e gelerek bakıyorum, bakın 4096 x 2160 ebatlarında bir proxy dosyası. Dolayısıyla yüksek çözünürlüklü bir video. Bizim temel amacımız şu olacak. Zaten proxy’nin özelliği bu. Biz bu çözünürlükte bir videoyu sanki daha düşük çözünürlükte bir videoyu düzenlermiş gibi düzenleyeceğiz. Bunu da proxy dosyaları aracılığıyla yapacağız. Daha sonra render aldığımda yine videonun orijinal boyutu ne ise o boyutta render alacak.

Premiere’de Proxy Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle hızlı bir şekilde proxy nasıl oluşturulur bunu göstereceğim. Daha sonra da kendi ayarlarımızla bu proje oluşumunu göstereceğim. Videonun üzerine sağ tıklıyorum ve proxy kelimesini göreceksiniz. Proxy’nin içerisinde Create Proxies seçeneği var. Bu seçeneğe tıklıyorum. Şimdi bu ekranı bir inceleyelim. Öncelikle format alanına bakalım. QuickTime ve üzerine tıkladığımızda açılan diğer seçenek H264 seçeneklerini göreceksiniz. Eğer QuickTime’ı seçerseniz, preset olarak yüksek çözünürlüklü veya düşük çözünürlüklü preset’leri görüyoruz burada. H264’ün üzerine tıkladığımızda ise yüksek çözünürlük, orta derecede çözünürlük ve düşük çözünürlük seçeneklerini göreceksiniz. Biz şu anda test aşamasında düşük çözünürlüklü proxy seçeneğini seçelim H264 ile beraber ve Destination kısmı da şu işe yarıyor. Siz bu proxy dosyalarını oluşturduğunuzda, sonuçta bunlar düşük çözünürlüklü başka dosyalar, bu gördüğünüz yüksek çözünürlüklü videonun düşük versiyonunu ayrı bir dosya olarak oluşturacak. Destination kısmı bu dosyanın nereye kaydedileceğini belirttiğiniz kısım. İlk seçenek kalabilir, çünkü ilk seçenek kaldığında çok daha düzenli olacaktır. Bu videonun olduğu klasörün altına yeni bir klasör oluşturup o klasörün içerisine koyacak yeni proxy dosyasını. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra Okay butonuna tıklıyorum. Okay butonuna tıklandığımda dönüştürme işlemine başlayacak. Ancak bu dönüştürme Media Encoder programı aracılığıyla olacak. Bu ne demek? Siz Premiere’de proxy kullanmak istiyorsanız bilgisayarınızda Media Encoder programının da kurulu olması gerekiyor. Dönüştürme işlemini başarıyla tamamladı. Şimdi dosyayı kontrol edelim. Orijinal videonun hemen yanında bir klasör oluşturmuş. Proxies adında bir klasör. Bu klasörün içerisine girdiğimde burada bir video görüyoruz. Bu videonun özelliklerine bakalım. Bakın, Low Resolution yani düşük çözünürlükte 1024 x 540 ebatlarında bir dosya oluşturmuş. Gördüğünüz gibi daha düşük versiyonlu proxy dosyası oluşturuldu.

Premiere’de Proxy Dosyaları Nasıl Çalışır?

Şimdi bu proxy dosyalarını nasıl görüntüleyeceğiz? Bakın şu ekranda sağ tarafta bir artı ikonu göreceksiniz. Bu artı ikonuna tıkladığınızda karşınıza ekstra butonlar gelecek. Bu butonları istediğiniz gibi aşağıdaki araç kutusuna ekleyebilirsiniz. Burada eklememiz gereken proxy adında bir buton var, Toggle Proxies. Hatta ikonu incelerseniz eğer, büyük ekranın yanında küçük ekran göreceksiniz. Kendi aralarında bir dönüşümü simgeliyor aslında bu ikon. Bu ikonu tutup aşağıdaki araç kutusunun üzerine sürüyorum ve bu ikon buraya geldi. Okay butonuna tıklayarak bu pencere kapatabilirim. Eklediğimiz ikon hala burada görünüyor. Bu ikon şu işe yarıyor. Tıklandığında sahnedeki proxy dosyalarını görüntüleyecek, tekrar tıklandığında orijinal dosyaları görüntüleyecek, orijinal görüntüyü görüntüleyecek. Bu ikonun üzerine tıkladığımda, gördüğünüz gibi aktifleşti ve aşağıda da artık proxy dosyasını görüntülüyor bize. Bu görüntünün proxy olduğunu da şurdan anlıyoruz. Bu ikona dikkat edin, aynı renkte aynı tarzda bir ikon burada da var. Şu anda gördüğümüz proxy videosu. Bunu pasifleştirdiğimizde buradaki kalkacak. Dolayısıyla orijinal videoyu görmüş olacağız. Premiere içerisinde varsayılan ayarlarla proxy oluşturma bu şekilde.

Premiere’de Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Şimdi gelin kendi ayarlarımızla bu işlemlerin nasıl yapacağımızı görelim. Bunun için öncelikle Media Encoder programını açmamız gerekiyor. Bu kısımda sol tarafta Preset Browser kısmında bir artı ikonu göreceksiniz. Eğer bu panel sizde görünmüyorsa, Window’un altındaki Preset Browser seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu artı ikonuna tıklıyorum ve Create Encoding Preset seçeneğini seçiyorum ve yeni preset oluşturmak için ayarları düzenleyeceğimiz ayrı bir ekran geliyor karşımıza. Sırasıyla buradaki işlemleri gerçekleştirelim. Öncelikle bu preset’e bir isim vermemiz gerekiyor. Dersimizin konusu proxy olduğu için buraya Proxy Tutorial diyebiliriz. Tanımlayıcı bir isim olmuş olur. Burada birçok seçenek var. Hiç kafa karıştırmaya gerek yok. H264 üzerinden gidebiliriz. Dilerseniz QuickTime üzerinden de gidebilirsiniz. Based on Preset kısmında da temel alacağı preset’i seçiyoruz. Örneğin burada Match Source Adaptive Low Bitrate seçeneğini seçelim. Hem düşük bitrate’e sahip olmuş olur. Böylece daha az yer kaplar. Bunu seçiyorum. Hangisini seçtiğinizin çok da önemi yok. Şimdi düzenlemeleri zaten yapacağız.

Hem videoyu göreceğiz hem sesi duyacağız. Dolayısıyla her ikisinin de işaretli olması gerekiyor. Şimdi aşağıda bazı düzenlemeler yapacağız. Ancak çok dar alanımız var. Bu ekranı tam ekran yapıyorum. Böyle devam edeceğim. Bu ekran aslında Premiere’de daha önce export aldıysanız o ayarların olduğu ekran. Dolayısıyla burada çözünürlük düzenlemeleri veya bitrate düzenlemeleri gibi düzenlemeler yaparak proxy dosyalarınızın çok daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin kullandığımız preset 1920 x 1080 ebatlarında bir çıktı alacak, bir proxy dosyası oluşturacak. Ancak proxy dosyalarında 1920 x 1080 ebatları hala büyük. Buradaki değerleri, genişlik ve yükseklik değerlerini 1280 x 720 olarak belirleyebiliriz. Bu ölçüler gayet ideal ölçülerdir.

Burada önemli olan bir başka özellik de bitrate özelliği. Bitrate değeri ne kadar yüksek olursa video boyutu o kadar yüksek olacaktır. Bitrate boyutunu düşürebiliriz, ikiye düşünüyorum. Eğer Bitrate değeri iki olan proxy’lerde çözünürlük çok kötü oluyorsa siz bunu kendi projenize göre kendi gözünüze göre daha da artırabilirsiniz. Aslında bakarsanız burada amacımız olabildiğince düşük çözünürlüğe sahip, olabildiğince az yer kaplayan bir proxy dosyası oluşturmak.

Proxy Dosyalarına Yazı / Görsel Eklemek

Az önce bu proxy dosyasını proxy videoların üzerine nasıl gömeceğimizi anlatacağımı söylemiştim. Bunu Photoshop’ta yaptım. Arkası transparan bir PNG dosyası. Siz de böyle bir şey hazırlayabilirsiniz. Proxy yazmak zorunda değil, P harfi de yazabilir veya başka şeyler de yazabilir. Bu tamamen bu videonun proxy olup olmadığını çok daha rahat bir şekilde anlayabilmemiz için.

Videonun solundaki Effects sekmesine geliyorum. Biraz aşağıya doğru indiğimizde Image Overlay bölümünü göreceksiniz. Bunun solundaki ikona tıklayarak bunu aktifleştiriyorum. Ve böylece aşağıdaki seçenekler seçilebilir oluyor. Applied kısmında varsayılan olarak None var. Choose seçeneğini seçerek ve ardından bilgisayarımdaki, Photoshop ile hazırladığım bu görseli seçerek Open butonuna tıklıyorum ve proxy dosyalarında bu görselin nereye konumlandırılacağını belirtiyoruz. Pozisyon olarak istediğimizi seçebiliriz. Kenarlar ve köşeleri buradan belirleyebiliyoruz. Alt sağ yani Bottom Right’ı seçiyorum. Offset ile konumunu biraz daha düzenleyebilirsiniz. Size kısmında boyutunu ayarlayabilirsiniz. Eğer büyük gelirse Size kısmını değiştirerek küçültebilirsiniz. Ve Opacity değerini de daha şeffaf görünsün isterseniz değiştirebilirsiniz. Ben tamamen siyah yaptığım için bunu 60 olarak değiştiriyorum. Size kısmını da 50 olarak değiştiriyorum. Bu ekranda işlemlerimiz bu kadar. Okay butonuna tıklayarak bu ekranını kapatabilirim. Bakın, Proxy Tutorial Preset’i buraya geldi.

Media Encoder Preset’ini Premiere’e Bağlama

Media Encoder programında Proxy Tutorial adında bir preset oluşturduk. Fakat bu preset’i Premiere’de Create Proxy adı altında göstermek için yeni bir Ingest oluşturmamız gerekiyor. Yine buradaki artı ikonuna tıklıyorum ve hemen altındaki Create Ingest Preset seçeneğini seçiyorum. Yine benzer bir pencere ile karşılaşıyoruz. Bu pencerede öncelikle bir isim verelim. Az önce Proxy Tutorial demiştik. Bunu da Ingest olduğunu belirtmek için sonuna Ingest kelimesini ekliyorum. Burada aktifleştirmemiz gereken özellik Transcode Files to Destination. Bunun üzerine tıklıyorum. Hemen alttaki Preset alanında az önce oluşturduğumuz preset’i seçiyoruz, yani Proxy Tutorial adındaki preset’i seçiyorum. Browse for Location kısmına geliyorum. Burada herhangi bir sürücüyü seçebiliriz veya masaüstünü seçebiliriz. C diskini seçip Select Folder butonuna tıklıyorum. Sonra da Okay butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatalım. Media Encoder programı üzerinde yapmamız gereken düzenlemeleri yaptık. Yeni bir preset oluşturduk ve yeni bir Ingest oluşturduk. Fakat bizim bu Ingest dosyasının yolunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü birazdan Premiere üzerinde bu dosyayı çağıracağız. Oluşturduğumuz bu Ingest dosyasının üzerine sağ tıklıyorum. Ve Reveal Preset File seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneğe tıkladığımda. diğer preset’lerin olduğu bir klasöre aktarıyor beni. Buradaki yolu kopyalıyorum, üzerine tıklıyorum ve sağ tıklayıp Copy seçeneğine tıklıyorum. Şimdi buradaki işlemlerimiz tamam. Bu pencereyi kapatabiliriz. Media Encoder programını da kapılabiliriz.

Az önce yaptığımız gibi yeni bir proxy oluşturacağız. Videonun üzerine sağ tıklıyorum, Proxy > Create Proxy seçeneği seçiyorum. Burada hala üç tane preset var. Bizim kendi preset’imizi buraya eklememiz için Add Ingest Preset butonuna tıklıyorum. Yukarıya kopyaladığım yolu yapıştırıyorum ve Enter butonuna tıklıyorum. Beni hızlı bir şekilde bu klasöre yönlendiriyor ve burada Ingest dosyasını seçip Open’a tıklıyorum. Ve böylece benim oluşturduğum preset de buraya eklendi. Okay butonuna tıklayarak proxy’nin oluşturulmasını da sağlayalım. Video oluşturuldu gördüğünüz gibi. Bakın, çözünürlüğü ve bitrate değerini düşük tuttuğumuz için, bu orijinal video gayet kaliteli görünüyor, ancak proxy kısmında görüntünün kalitesizleştiğini görebiliyoruz. Bu proxy videolarının güzel tarafı. Videoyu ileri doğru oynattığımda sağ altta bir proxy yazısı göreceksiniz. Bu da benim oluşturduğum proxy görseli. Bunu da eklemiştik ve video üzerinde bu videonun proxy olduğuna dair bir işaret. Videonun proxy video olduğunu bu şekilde daha rahat anlayabiliyoruz. Proxy kısmını iptal ettiğimde buradaki yazı kayboluyor. Tekrar aktifleştirdiğimde video proxy olduğunda buradaki yazı görünüyor.

Premiere’de Proxy Videolar Render’ı Etkiler mi?

Bu videoda 8K, 6K veya 4K gibi yüksek çözünürlüklü videoları düşük donanımlı bilgisayarlarda çok rahat bir şekilde kurgulayabilmek için yapılması gereken önemli bir noktaya değindim. Siz Final Render’ınızı bu şekilde aldığınızda bile proxy videolar render edilmeyecektir, orijinal video ne ise o render edilecektir. Bu konuda da herhangi bir kafa karışıklığınız olmasın. Videonun özelliklerine baktığımda tamamen benim oluşturduğum video boyutlarını burada görebiliyoruz. 1280 x 720 ebatlarında bir video. Proxy videosu tabii ki. Siz render aldığınızda bunu orijinal boyutlarında render alacaktır.

Popular Eğitimler

Premiere ile Sabit Görsellerden Slayt Gösterisi (Slideshow) Hazırlamak
Premiere ile Sabit Görsellerden Slayt Gösterisi (Slideshow) Hazırlamak

Fotoğraflarınızı paylaşmanın eğlenceli yollarından biri slayt gösterileri hazırlamak. Premiere’de de slayt gösterisi…

Premiere’de Proxy Görüntüler ile Kurgu Nasıl Yapılır?
Premiere’de Proxy Görüntüler ile Kurgu Nasıl Yapılır?

4K, 8K gibi yüksek çözünürlüklü videoları düzenlemek, özellikle düşük donanıma sahip bilgisayarlar…

Audition’da Müziği Belirlenen Uzunluğa Hızlıca Ayarlamak (Auto Remix)
Audition’da Müziği Belirlenen Uzunluğa Hızlıca Ayarlamak (Auto Remix)

Beğendiğiniz bir müzik, videonuza kısa ya da uzun geliyorsa müziği sağdan soldan…

Premiere’de Hareketli Çizgi ve Daire Nasıl Çizilir?
Premiere’de Hareketli Çizgi ve Daire Nasıl Çizilir?

Adobe Premiere’de çizgi çizmek, çizgileri animasyon haline getirmek, hareketli çizgi ve daire…

Klipleri Tek Tuşla En Doğru Kopyalama Yöntemi
Klipleri Tek Tuşla En Doğru Kopyalama Yöntemi

Premiere’deki görüntüleri, klipleri basit bir şekilde çoğaltabileceğiniz iki yöntem göstereceğim. Kliplerden birinin…

Premiere ile Videolarda Renk Değiştirme Nasıl Yapılır?
Premiere ile Videolarda Renk Değiştirme Nasıl Yapılır?

Adobe Premiere ile videodaki bir nesnenin rengini başka bir renk ile nasıl…