LOG ve LUT Nedir?

Log, logaritmik kelimesinin kısa olarak kullanımıdır. Video çekerken log formatında çekmek, daha sonra ışık, renk, parlaklık gibi değerleri, Adobe Premiere gibi video düzenleme programları ile daha rahat kontrol edebilmenizi sağlar.

Log video çekimlerinde videolar daha kontrastsız ve daha az renkli olarak çıkıyor karşımıza. Videolar soluk renkli görünür ve bu şekilde videonun log çekildiğini anlayabiliyoruz.

LOG ve RAW Farkı Nedir?

Yalnız Log videoları Raw videolarla karşılaştırmamak gerekiyor. RAW video çekimleri için RED ve BlackMagic gibi RAW video çekebilen ve normal video kameralara göre çok daha pahalı ekipmanınızın olması gerekiyor. Bir RAW fotoğraf nasıl ki bir JPG çekimin bir kaç katı büyüklüğünde, aynı şekilde RAW videolar da normal çekimlerin birkaç katı büyüklüğünde yer kaplayacaktır. Elinizde RAW video olsa bile kapladığı alandan dolayı çok güçlü bir bilgisayarınız olmadığı takdirde RAW video işlemek sizi oldukça yoracaktır.

Özellikle son dönemlerde karşımıza çıkan aynasız fotoğraf makineleri ile LOG formatında kayıt yapabilen özellikte ürünler de artmaya başladı. Her markanın da kendine özgü LOG videoları oluyor. Fujifilm F-LOG, Canon C-LOG ve Sony makineler de S-LOG video kaydediyor. Ama her birinin mantığı birbiriyle aynı. RAW formatının sıkıntılarının üstesinden gelen LOG çekimler, en uygun ISO seviyesinde en geniş dinamik aralıkta, Flat diye tabir edilen renksiz bir şekilde görüntüyü kaydeder.

LUT Nedir?

Videolarınızı LOG ile çektiniz ve soluk videolar var elinizde. Bu videoları renklendirmek için ya da video editing terimiyle Color Correction için kullanılan preset’ler olan LUT kavramı giriyor devreye. Look Up Table‘ın kısaltması olan LUT’lar LOG videoları hızlıca düzenlemenizi sağlar ve Lut formatlı dosyaları Adobe Premiere gibi video düzenleyicilere Import ederek kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki bir LUT dosyasını kullanmak için Adobe Premiere’de Color Correction sekmesinin altındaki Input LUT seçeneğini kullanabilirsiniz.

LOG çekim özelliği son dönemde fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında girdi. Eğer video ile ilgileniyorsanız ve iyi işler yapmak istiyorsanız LOG çekim özelliği olan cihazlara yönlenmelisiniz.

Popular Eğitimler

Media Offline Missing Media Error Hatası Çözümü
Media Offline Missing Media Error Hatası Çözümü

Adobe Premiere’de kullandığınız görseli ya da videoyu başka bir yere taşıdığınızda, sildiğinizde…

Premiere ile Videoya Logo Eklemek ve Köşeye Logo Koymak Nasıl Yapılır?
Premiere ile Videoya Logo Eklemek ve Köşeye Logo Koymak Nasıl Yapılır?

Adobe Premiere Pro programı ile videolarınıza logo eklemek, videoların köşesine logo koymak…

After Effects ve Premiere’de Panelleri Tam Ekran Yapma Kısayolu
After Effects ve Premiere’de Panelleri Tam Ekran Yapma Kısayolu

After Effects ve Premiere’de panellerle boğuşurken ya da önizleme penceresinde, hazırladığımız kurgunun,…

Instagram Hikayeleri için Dikey Video Boyutu Ayarlama ve Kaliteli Export Ayarları
Instagram Hikayeleri için Dikey Video Boyutu Ayarlama ve Kaliteli Export Ayarları

Adobe Premiere ile Instagram hikayeleri (stories) için dikey video boyutu nasıl ayarlanır…

Adobe Premiere ile Flashback Efekti

Bir sahnede geçmişe dönmek, rüya görüntüsüne geçmek ya da fotoğraf çekilme sahneleri…

Premiere Videoyu Tek Renk Dışında Siyah Beyaz Yapmak
Premiere Videoyu Tek Renk Dışında Siyah Beyaz Yapmak

Bu Premiere dersinde videolardaki bir rengi öne çıkarmak için bir çalışma yapıyoruz….