LOG ve LUT Nedir?

YouTube'ta Takip Et →

Log, logaritmik kelimesinin kısa olarak kullanımıdır. Video çekerken log formatında çekmek, daha sonra ışık, renk, parlaklık gibi değerleri, Adobe Premiere gibi video düzenleme programları ile daha rahat kontrol edebilmenizi sağlar.

Log video çekimlerinde videolar daha kontrastsız ve daha az renkli olarak çıkıyor karşımıza. Videolar soluk renkli görünür ve bu şekilde videonun log çekildiğini anlayabiliyoruz.

LOG ve RAW Farkı Nedir?

Yalnız Log videoları Raw videolarla karşılaştırmamak gerekiyor. RAW video çekimleri için RED ve BlackMagic gibi RAW video çekebilen ve normal video kameralara göre çok daha pahalı ekipmanınızın olması gerekiyor. Bir RAW fotoğraf nasıl ki bir JPG çekimin bir kaç katı büyüklüğünde, aynı şekilde RAW videolar da normal çekimlerin birkaç katı büyüklüğünde yer kaplayacaktır. Elinizde RAW video olsa bile kapladığı alandan dolayı çok güçlü bir bilgisayarınız olmadığı takdirde RAW video işlemek sizi oldukça yoracaktır.

Özellikle son dönemlerde karşımıza çıkan aynasız fotoğraf makineleri ile LOG formatında kayıt yapabilen özellikte ürünler de artmaya başladı. Her markanın da kendine özgü LOG videoları oluyor. Fujifilm F-LOG, Canon C-LOG ve Sony makineler de S-LOG video kaydediyor. Ama her birinin mantığı birbiriyle aynı. RAW formatının sıkıntılarının üstesinden gelen LOG çekimler, en uygun ISO seviyesinde en geniş dinamik aralıkta, Flat diye tabir edilen renksiz bir şekilde görüntüyü kaydeder.

LUT Nedir?

Videolarınızı LOG ile çektiniz ve soluk videolar var elinizde. Bu videoları renklendirmek için ya da video editing terimiyle Color Correction için kullanılan preset’ler olan LUT kavramı giriyor devreye. Look Up Table‘ın kısaltması olan LUT’lar LOG videoları hızlıca düzenlemenizi sağlar ve Lut formatlı dosyaları Adobe Premiere gibi video düzenleyicilere Import ederek kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki bir LUT dosyasını kullanmak için Adobe Premiere’de Color Correction sekmesinin altındaki Input LUT seçeneğini kullanabilirsiniz.

LOG çekim özelliği son dönemde fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında girdi. Eğer video ile ilgileniyorsanız ve iyi işler yapmak istiyorsanız LOG çekim özelliği olan cihazlara yönlenmelisiniz.