Premiere’de Adjustment Layer Nedir ve Nasıl Kullanılır?

YouTube'ta Takip Et →

Premiere’in en önemli ve zaman kurtarıcı özelliklerinden biri olan Adjustment Layer nedir, nasıl eklenir, nasıl kullanılır, bunları anlamaya çalışıyorum.

Adjustment Layer Nedir?

Adjustment Layer, Premiere’in harika özelliklerinden biri. Kısaca, efektleri ya da renk ayarlarını kliplere vermek yerine bu layer’a veriyorsunuz ve altındaki tüm klipler bundan etkileniyor. Bunu anlamanın en iyi yolu uygulama yapmak, hiç vakit kaybetmeyelim ve Adjustment Layer’ın ne olduğunu öğrenelim.

Adjustment Layer Nasıl Oluşturulur?

Adjustment Layer oluşturmak için File > New > Adjustment Layer seçeneğini seçebilir ya da Project Manager penceresinde boş bir alana sağ tıklayıp yine New > Adjustment Layer seçeneğini seçebilirsiniz. Adjustment Layer’ın boyutları ve fps’si gibi seçenekler içeren bir pencere çıkacak karşınıza. Bu seçenekler aktif olan sequence’ın özellikleri olarak geliyor karşımıza varsayılan olarak. Tamam dediğinizde projenizde yeni bir katman oluşacak ve bu katmanı sahnenize sürükleyerek dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Adjustment Layer Nasıl Kullanılır?

Adjustment Layer, altında yer alan tüm klipleri etkileme özelliği var. Sahneye sürüklediğiniz Adjustment Layer’a bir efekt atadığınızda, altındaki tüm klipler bu efekt ile etkilenir. Ancak Adjustment Layer üzeindeki klipler ise bundan etkilenmez. Adjustment Layer’a efektler ekleyebilir, Color Correction yapabilir ya da Transform ayarlarıyla Position, Scale veya Rotation değerleriyle Bu layer’ı uzattığınız doğrultudaki tüm klipler bu düzenlemelerden etkilenecek. Olası bir değişiklikte Adjustment Layer kullanmadan, tüm klipleri tek tek düzenlemeniz gerekirken, Adjustment Layer kullanarak yaptığınız montajlarda sadece Adjustment Layer üzerindeki efekti değiştirerek altındaki kliplerin de bundan etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu size çok zaman kazandırır.