Font Awesome İkon Fontları Photoshop’ta Nasıl Kullanılır?

Hazırladığımız bazı tasarımlarda ikonlar kullanmamız gerekebiliyor. Örneğin bir kartvizit tasarımında telefon ve e-posta ikonlarına mutlaka yer veriyoruz. Bir afiş ya da broşür tasarlarken de sosyal medya ikonlarını kullanmamız gerektiği zamanlar oluyor. Sıklıkla kullandığımız ikonların vektörlerini araştırmakla vakit kaybetmeyip direkt olarak ikon fontlarından faydalanabiliriz.

Masaüstü Uygulamaları için Font Awesome

Öncelikle bu ikon fontlarını nereden bulabileceğimize bakalım. İkon fontlarından Font Awesome dünyada en çok kullanılan ikon fontlarından biri. Şimdi ben de masaüstü uygulamalarım için Font Awesome’u bilgisayarıma indirip bu programlarda nasıl kullanabileceğimizi göstereceğim.

Öncelikle fontawesome.com adresine giriyorum. Bu sayfaya girdiğimizde göreceğiniz üstteki menüde Start butonuna tıklayalım. Bu sayfanın aşağısına doğru indiğimizde bazı kullanım biçimleri göreceksiniz. Eğer bu projeyi Font Awesome projesini web sitelerinizde kullanmak isterseniz web sitesi linkine tıklayarak devam etmeniz gerekir.

[postlink id=”2868″ title=”Wordpress ve Font Awesome Kullanımı”]

Fakat biz şu anda masaüstü uygulamaları için Font Awesome‘u kullanacağız. Burada açıklamada belirtildiği gibi, Figma’da, Illustrator’da ya da diğer grafik programlarında Font Awesome’u kullanabiliyoruz. Font Awesome aslında bir font olduğu için fontu değiştirebileceğiniz her yerde bu ikonları kullanabilmeniz mümkün olabiliyor.

Masaüstü uygulamaları linkine tıklayalım. Bu sayfada Start with the Fonts butonuna tıklayalım ve sonra da hemen alttaki dosyaları indirmeye başlayalım. Download linkine girdiğimizde burada iki seçeneğimiz var yine. Biz masaüstü kısmıyla ilgilendiğimiz için Free for Desktop butonuna tıklıyoruz ve dosyayı, font dosyasını bilgisayarımızdaki bir klasöre veya masaüstüne indirelim. Save butonuna tıklayarak bu indirime işlemini başlatabiliriz.

Font Dosyalarını Windows’a Yükleme

Zaten font dosyası olduğu için sadece, çok yer kaplamayacaktır. Açtığımız zip dosyasının içerisine giriyorum ve burada OTF klasörünü göreceksiniz. OTF klasörünün içerisinde de üç tane font göreceksiniz. Bu fontlar daha fazla olabilir ancak satın almanız gerekebilir. Dolayısıyla şu anda ücretsiz versiyonunda sunulan üç tane font var. Örneğin Brand adındaki otf dosyası, sadece marka logolarını barındıran font dosyası. Biz bunların üçünü de kullanacağız. Üzerine çift tıklayarak bu dosyaları açıyorum öncelikle ve böyle bir ekran gelecek. Install butonuna tıklayarak bu font dosyasının bilgisayarımıza otomatik olarak kurulmasını sağlayabiliriz. Şimdi aynı işlemi diğerleri için de yapalım. Install butonuna tıklayarak toplamda üç font dosyasının bilgisayarıma kurulumunu tamamlıyorum. Font dosyasını bilgisayarımıza indirme işlemi ve zip dosyasının içerisindeki fontların bilgisayarımıza kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bunu aktif olarak Photoshop gibi programlarımızda nasıl kullanabileceğimizi görelim.

Photoshop’ta Font Awesome Kullanımı

Örnek olması açısından fontları Photoshop’ta kullanmayı deneyeceğiz. Diyelim ki biz tasarımlarımızda bir arama kutusu yapmak istiyoruz ve bunun için bir büyüteç gerekecek bize. Sol tarafta metin aracını alıyorum. Kısa yolu da kullanabiliriz. T harfi, Text’in T’si ve ortaya bir metin yazacağım. A harfi yazalım ve bunu büyütüp ortalayalım. Rengini de siyah yapalım ki görebilelim.

Bizim burada amacımız Font Awesome’u kullanarak bunu bir ikona dönüştürmek. Font Awesome web sitesinde ikonları görebileceğimiz sayfaya ulaşmamız gerekiyor. Resmi web sitelerinde, üst tarafındaki menüde yine Icons menüsünü göreceksiniz. Bu linke tıkladığımızda ise Font Awesome kütüphanesi içerisindeki ikonlar arasında arama yapabileceğimiz bir sayfa ile karşılaşacağız. Bu sayfada Font Awesome kendi fontlarını, kendi ikonlarını kategorilere ayırmış. Dolayısıyla bu sayfada biraz gezinerek gruplanmış fontları inceleyebilirsiniz. Aşağıda marka logoları görüyoruz. Bunları da birazdan kullanacağız. Biz şu anda sayfamızda büyüteç ikonu aradığımız için buraya bir büyüteç kelimesi anlamına gelen Magnify yazıyorum ve karşıma kullanabileceğim ikonlar çıkıyor. Kullanmak istediğim ikonun üzerine tıklayalım. Bizim Glyph’e ihtiyacımız var. Bu da bu ekranın sağ üzerinde. Üzerine geldiğimizde zaten Copy Glyph diye bir metin göreceksiniz. Bunun üzerine tıklıyorum öncelikle. Buna tıkladığımda bu kopyalanıyor. Birazdan bunu nasıl kullanacağımızı göstereceğim.

Şimdi tekrar Photoshop sayfasına geçelim. Metnimi seçiyorum ve Ctrl + V ile buraya, ikonu yapıştırıyorum. Bu ikonu yapıştırdığımda Font Bulunamadı simgesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu Photoshop üzerinde ve daha birçok grafik programı üzerinde bu fontun karşılığını bulamadığını ifade eder. Font Awesome fontunu seçtiğimde benim az önce kopyaladığım simgeyi burada görebilmiş oluyorum.

Photoshop’ta Kolayca Marka İkonları Bulma

Kopyaladığınız nesneyi seçtikten sonra fontu değiştirmeyi unutmamamız gerekiyor. Şimdi bir marka ikonu yerleştirelim buraya. Mesela Facebook ikonu yerleştirelim. Yine Icons’a tıklıyorum ve bu sayfanın altında, az önce görmüştük, tüm marka ikonlarını göster diye bir seçenek var. Direkt olarak bu ikonların üzerine de tıklayabilirsiniz. Markaların tamamına bir bakalım neler varmış diye. Gördüğünüz gibi geniş bir yelpazesi var. Her birini rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ben buradan Facebook’u kullanmak istiyorum. Dolayısıyla direkt olarak Facebook kelimesini arayarak bulmak istediğim ikonlara ulaşabilirim. Almak istediğim ikonu seçiyorum. Glyph ikonunun üzerine tıklayarak kopyalıyorum, Photoshop’a geçip yapıştırarak da buraya gelmesini umuyorum. Ama ne demiştik? Doğru fontu seçmemiz önemli. Şu anda yine Myriad Pro’ya döndü. Ama az önceki font seçili olsa bile burada görünmeyecektir. Çünkü Brand fontunun seçmemiz gerekiyor. Yine font yazıyorum. Bakın burada Free Solid olarak seçtiğimde görünmeyecek. Brand fontunu seçtiğimde ise Facebook logosunu buraya aktarmış oluyorum.

Bu fontların başka bir güzelliği de şu. Tabii ki bunlar font olduğu için ne kadar büyütürseniz büyütün herhangi bir bozulma olmayacaktır. Tıpkı vektör dosyaları gibi. Hızlı bir şekilde bu ikonlara ulaşabiliyor olmanız bence en büyük avantajı. Tabii standart fontlar gibi dilediğiniz gibi renklerini değiştirebilirsiniz ya da gölge, stroke gibi efektler de verebilirsiniz. Artık nasıl kullanmak isterseniz. Kendi tasarımlarınızla bir ikona ihtiyacınız olduğu durumlarda vaktinizden çok tasarruf edebileceğinizi düşündüğüm bir uygulama.

Popular Tutorials

Sıfırdan Adobe Photoshop Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

Daha önce Photoshop kullanmadıysanız, Photoshop kullanmayı öğrenmek istiyorsanız bu eğitim size göre…

Photoshop’ta Darken Modu (Blending Options) Kullanımı
Photoshop’ta Darken Modu (Blending Options) Kullanımı

Photoshop’un Blending Options adı verilen karıştırma modlarını kullanarak çalışma alanınızdaki bazı görsellerin…

Photoshop ile Beyaz Rengi Başka Renk ile Değiştirme Nasıl Yapılır?
Photoshop ile Beyaz Rengi Başka Renk ile Değiştirme Nasıl Yapılır?

Photoshop ile renkli bir nesnenin rengini değiştirmek Hue/Saturation ile son derece kolay….

Photoshop Fotoğrafları Karakalem Çizime Dönüştürme
Photoshop Fotoğrafları Karakalem Çizime Dönüştürme

Photoshop action’ları sayesinde zor süreçleri kolaya çevirebiliyoruz. Bu Photoshop dersinde mimari fotoğrafları,…

Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma
Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma

Fotoğrafları veya resimleri bir noktada yeniden boyutlandırmak veya kırpmak gerekebilir. Adobe Lightroom‘da…

Photoshop ile Arka Planda Gerçekçi Bokeh Efekti Nasıl Yapılır?
Photoshop ile Arka Planda Gerçekçi Bokeh Efekti Nasıl Yapılır?

Bokeh arka planlar oldukça ilgi çekicidir ve güçlü bokeh etkisine sahip fotoğraflar,…