Photoshop Yüz İfadesi Değiştirme | Yaşlandırma ve Gençleştirme Tekniği

Yapay zeka, görüntü işleme konusunda çok iyi yerlere geldi. Adobe firması da bu konuda geri kalmıyor ve yapay zeka ile insanların yüzlerindeki ifadeleri değiştirmek için bir araç sunuyor. Bu nöral filtre özelliğiyle, basit kaydırma seçenekleri kullanarak, yüzlerdeki mutluluğu, şaşkınlığı, öfkeyi artırıp azaltabiliyoruz. Bunların yanı sıra, yaşlandırma ve gençleştirme teknikleri ile fotoğrafı daha da geliştirebiliyoruz. Ben de bu videoda, nöral filtrenin nasıl kullanıldığını, yüz ifadelerinin nasıl değiştirildiğini göstermeye çalışacağım.

Smart Portrait kısmını aktif ettiğimizde, yüzü otomatik olarak burada tanıyacak. Yüzü otomatik olarak tanıması, yapay zekanın bir göstergesi. Şimdi gelelim dersimizin asıl konusu olan, yüz ifadelerini değiştirmeye. Tabii burada birkaç seçenek var. Hepsinin birbirleri ile olan ilişkisini deneye yanıla, siz kendiniz, kendi çalışmalarınızda uygulayabilirsiniz. Ben sadece neyin, ne işe yaradığını göstermeye çalışacağım.

Örneğin, Be Happy, mutlu ol kısmı var. Bunu sola doğru kaydırıyorum öncelikle, denemek için, ve mutlu ol kısmının burada aktifleştiğini görüyoruz. Çünkü Slider’la oynamış olduk. Mutlu olma seviyesini, burada bir nebze düşürmüş oluyoruz. Yapılan değişiklikler sonucunda, birçok detay hesaplanacağı için, anlık olarak değişim görmeyebilirsiniz. Bilgisayarınızın hızına göre, bu değişim miktarı, bu süreç, artacak veya azalacaktır. Gördüğünüz gibi mutluluk oranını düşürdüğümde, böyle bir yüz ifadesiyle karşılaşıyorum. Bunu biraz daha mutlu olma yönüne, biraz daha sağa doğru kaydırdığımda bakalım nasıl bir sonuç olacak. Aslında kapalı olan ağzı, mutluluk seviyesini artırdığımızda, bir miktar açtı ve araya, kendi içerisindeki dişlerden bir kesit yerleştirdi. Biraz yaklaştığımızda, gayet güzel, sonuna kadar kaydıralım bakalım. Dişlerin görünmediği, ağzın kapalı olduğu bir fotoğrafa göre, gayet güzel görünüyor.

Şimdi Be Happy kısmını kapatıyorum ve Surprise yani şaşırma kısmına geliyorum. Şaşırma kısmını en sola kaydırıyorum. Bakalım nasıl bir sonuç olacak. Sonucu burada görebilirsiniz. Sağa doğru kaydırıyorum ve yine çene aşağıda, ağız şaşırma pozisyonunda, kaşlar biraz havaya kalkmış durumda. İptal edip tekrar bakalım. Şaşırma kısmı da bu şekilde. Ve yüz ifadesi olarak diğer bir seçenek de, kızgınlık yani öfke seçeneği. Bunu da artırıp azaltarak sonuçlarına bakabiliriz. Azaltıyorum şu anda ve artırıyorum. Ve bunları aynı zamanda kombine olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin tamamını maksimize edelim. Hem şaşırma hem gülme olduğu için, burada dişlerde biraz uzama söz konusu. Gülmeyi biraz kısalım. Tabii tüm bu ifadeleri aynı anda kullandığımızda, görsel de enteresan hallere girebiliyor.

Subject kısmı ise yüz ile ilgili olan kısımlar. Daha çok ifade değil de, yüzün genel görünüşü açısından değiştirebileceğimiz özellikler. Örneğin Facial Age, yani yaşlılık derecesi. Bunu sola doğru kaydırdığımda, kişinin gençleştiğini göreceksiniz, ve sağa doğru kaydırdığımda, buradaki görselin yaşlandığını görebilirsiniz. Tabii az önce oluşturduğumuz yüz ifadelerini, buradakilerle birlikte de kullanabiliriz.

Gaze, gözün dik dik bakması anlamına geliyor. Gaze’i artırdığımda, göz bebeklerine dikkat edin. Göz bebeklerini kaydıracak, yani kameraya doğru bakıyor gibi görünmeyecek. Sol tarafa doğru kaydırdığımızda, direkt olarak kameranın, bakalım, kameraya mı bakıyor. Kameraya değil de, biraz daha kameranın diğer tarafına, soluna doğru bakıyor diyebiliriz.

Hair Tickness, saç kalınlığı diye bir ibare var. Bakalım saçları nasıl etkileyecek. Saç kalınlığını işaretliyorum ve saç tellerinin daha ince olacağını düşündüğüm sola doğru çekiyorum ve sağa doğru çekelim. Burada saç kalınlığından ziyade, saç yoğunluğu olarak da düşünebiliriz bunu. Bence gayet güzel çalışıyor. Bazı yerlerde değişiklik yapmış olmasına rağmen, görselin kendisine değişiklik yapılmış haline, birkaç saniye bakıldığında, orijinalini unutturacak kıvamda olduğunu söyleyebilirim.

Head Direction seçeneğini ise kafa yönü olarak düşünebiliriz. Şu anda kafa yönü tam bize göre, tam kameraya göre ve bu kafa yönünü değiştirebiliriz. Biraz sola doğru çevirmiş kafasını, kendisini biraz sağına doğru çevirmiş gibi gösterebiliriz veya tam tersi bir şekilde. Diğer tarafa çevirmiş gibi de gösterebiliriz. Bu seçenek bazen tuhaf sonuçlar çıkartıyor olsa da, tam karşıdan olan görüntülerde her iki tarafa da düzgün bir şekilde çalışıyor.

Light Direction kısmı da, ışığın geldiği yön. Hemen bunu aktifleştiriyorum ve önce sola doğru kaydırıyorum, ışığın soldan geldiğini ifade ediyor. Gördüğünüz gibi soldan geliyor ve sağ tarafta gölgeler oluşmuş. Şimdi sağ tarafa doğru kaydıracağım ve bu sefer ışık sağ taraftan geliyor. Sol tarafta gölgeler oluştu.

Şimdi tamamını birlikte kullanalım. En saçma görüntüyü birlikte elde etmiş olalım. Beğendiğiniz bir şekilde olursa ve bunu bu şekilde kaydetmek isterseniz, alttaki Output kısmındaki seçenekleri inceleyebilirsiniz. Burada yeni bir Layer olarak bu görüntüyü kaydetme seçeneği var. Bizim az önce gerçekleştirdiğimiz Ctrl + J tuş kombinasyonuna ihtiyaç olmadan, bunu direkt olarak yeni bir katmana kaydedecek. Burada New Layer diyerek, Ok butonuna tıklıyorum. Yüzün bu kısmını sadece, yeni bir katmana kaydetti. Bu yüzün görünürlüğünü, soldaki göz ikonuna tıklayarak kaldırdığımda, orijinal görseli göreceğiz ve tekrar görünür yaptığımda da, yaptığımız düzenlemeyi görmüş olacağız.

Evet, bu eğitimde Photoshop’un içerisindeki yapay zekanın olanaklarını kullanarak, bir portre fotoğraftaki yüz ifadelerini değiştirmeyi öğrendik. Bunun yanı sıra, birkaç ek özellikle birlikte, Neural Filters‘ın içerisindeki Smart Portrait özelliğine değinmiş olduk.

Popular Eğitimler

Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?
Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?

Photoshop’ta bir görsele dış çizgi vermek, border eklemek, çalışmalarınızda, projelerinizde ihtiyacınız olabilecek…

Ücretsiz Photoshop Alternatifi Photopea Nasıl Kullanılır?
Ücretsiz Photoshop Alternatifi Photopea Nasıl Kullanılır?

Online, ücretsiz Photoshop benzeri Photopea uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Photoshop ile…

Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma
Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma

Fotoğrafları veya resimleri bir noktada yeniden boyutlandırmak veya kırpmak gerekebilir. Adobe Lightroom‘da…

Photoshop Yüz İfadesi Değiştirme | Yaşlandırma ve Gençleştirme Tekniği
Photoshop Yüz İfadesi Değiştirme | Yaşlandırma ve Gençleştirme Tekniği

Yapay zeka, görüntü işleme konusunda çok iyi yerlere geldi. Adobe firması da…

En İyi Organize Programı: PureRef
En İyi Organize Programı: PureRef

PureRef, tasarımcıların ve sanatçıların kullandığı küçük ama kullanışlı bir program. Temel amacı…

Photoshop’ta Fotoğrafı Hızlıca Karikatüre Dönüştürmek
Photoshop’ta Fotoğrafı Hızlıca Karikatüre Dönüştürmek

Photoshop ile bir fotoğrafı çok rahatlıkla eğlenceli bir karikatüre dönüştürebilirsiniz. Photoshop’un Liquify…