Photoshop Yırtılmış Bölünmüş Yazı Efekti

Youtube'da Takip Et →

Adobe Photoshop ile dilimlenmiş, kesilmiş, yırtılmış yazı efekti nasıl yapılır, bu videoda bunu gösteriyorum. Basit görünen metinlere bu yöntemle hareket katabilirsiniz. Öncelikle, metnin daha ön plana çıkması için arka plana bir arka plan ekliyorum, arka plan görseli ekliyorum. Hatta yeni bir isimlendirme yapayım ve bu arka planın üzerine yırtmak istediğimiz, kesmek istediğimiz metni ekleyelim.

Dilimlenecek Metni Yerleştirme

Metin aracını alıyorum ve sahneye bir metin yazıyorum. Cut yazalım, kesmek olduğu için. Hem yatayda hem de dikeyde ortalıyorum. Metnimizi ekledikten sonra buradaki arka planı silebiliriz. Çünkü bundan sonra buna ihtiyacımız kalmayacak. Metnimizi yazdıktan sonra Polygonal Lasso Tool‘u seçiyorum. Nereden itibaren kesmek istiyorsam bir çizgi çiziyorum. Şöyle ortadan geçecek şekilde çizgimizi çizelim. Sonra da çalışma alanının dışından tüm metni kapsayacak şekilde seçimimizi yapalım.

Yazı Efektini Oluşturma

Layers panelindeki Mask ikonuna tıklayalım. Alt tarafı tamamen yok edecek. Bunun nedeni de şu. Seçili alana maske uyguladığımız zaman, burada gördüğünüz gibi, siyah alanlar görünmez olacak, beyaz alanlar ise görünür olarak kalacaklar. Şimdi, bu yaptığımız çalışmanın bir kopyasını oluşturuyorum. Bunun isimli Cut 2 olarak değiştireyim. Bir layer’ı çoğaltmak için Ctrl + J tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz bu arada.

Layer Mask alanı seçiliyken klavyeden Ctrl + i’ye basıyorum, i harfi Invert demek. Yani buradaki seçimi tersine çeviriyoruz. Dolayısıyla az önce yaptığımız maskeleme işlemini diğer tarafa da, yani metnin alt tarafına da uygulamış oluyoruz. Böylece üst tarafın alanı farklı olacak, alt tarafın alanı da farklı olacak. Şimdi katmanları Move Tool ile kaydırabiliriz. Move Tool’u seçip. şu şekilde bir kaydırma yaptığımda, sanki metin gerçekten de ortadan ikiye bölünmüş gibi görünecek. Hatta Ctrl + T’ye basarak ve köşelerdeki rotate alanlarından döndürerek bir miktar simetrik algıdan uzaklaştırabiliriz metni. Konumlandırmaya karar verdikten sonra bir de yırtılma efektini ekleyelim.

Kenarı Yırtılmış Kağıt Görüntüsü Verme

Bu tip kenarları yırtılmış kağıt efektlerine ulaşabilmek için freepik.com adresine başvurabiliriz. Arama kısmına Paper Torn yazarsak eğer bu şekilde görsellerle karşılaşabiliriz. Bunlar vektör görseller çoğunlukla ve bu vektör görselleri gerek Photoshop ile gerekse Illustrator programıyla açıp bu yırtılmış kenarlarını kullanabiliriz. Biz de şimdi öyle yapacağız. Bu görseli indiriyorum bilgisayarıma ve Illustrator programıyla açıyorum.

Illustrator programıyla dosya içinden çıkan vektör dosyasını açtığımda bu şekilde görünecek, yani tamamen vektör olduğunu görebiliyoruz. Sağ tıklayıp ungroup seçeneğini seçiyorum ve böylece bunlardan bir tanesini, örneğin şunu almak istiyorum. Hatta bunun kenarına bir dikdörtgen çizip, her ikisini seçip klavyeden Ctrl + Shift + F9’a basarak Pathfinder‘ı açıyorum ve Divide butonuna tıklayarak, sonra da ungroup diyerek şu üstteki kısmı tamamen siliyorum. Bunu kopyalıyorum ve Photoshop’a Smart Object adıyla Ok butonuna tıklayarak yapıştırıyorum. Illustrator programından Ctrl + C ve Photoshop programına geçerek Ctrl + V yaptım. Böylece Smart Object olarak buraya kopyaladığımız nesnenin aktarılmasını sağladım.

Alt taraftaki yırtık kısımları metnin dilimlenmiş kısımlarına denk gelecek şekilde büyütüyorum. Hatta Shift tuşuna basarak bu alanları daraltabiliriz de. Yakından incelediğimde yapıştırdığımız bu kağıt yırtılma efektinin, metnin içerisine dahil olduğunu göreceğiz. Şimdi bu metnin kağıt yırtılma efektinin alt taraflarında kalan kısımlarını silmemiz gerekiyor. Klavyeden Ctrl tuşuna basarak buraya bir kere tıklıyorum. Gördüğünüz gibi bu alan seçili hale geldi. Şimdi klavyeden Ctrl + Shift + I harfine basıyorum. Böylece buradaki seçimi dışarı aktarmış oluyorum. Yani seçimi ters çevirmiş oluyorum. Fırça aracını alıyorum ve üsteki yazının maske alanını seçerek buraya bir boyama yapacağım. Güzel bir şekilde ayarlayalım. Siyaha boyadığımda gördüğünüz gibi oralar silikleşmeye başlıyor. Opacity değerinin %100 olması gerekiyor. %100 olmadığı için bu şekilde gri olarak boyandı. Şimdi tekrar dışarıda kalan kısımları boyadığımda o kısımların kağıt yırtığıymış gibi görünmesini sağlayacağız. Ve bu işlemden sonra Ctrl + D’ye basarak Deselect yapıyorum ve kağıt yırtılma efektini görünmez yapıyorum. Gördüğünüz gibi buralar artık yırtılmış gibi görünüyorlar. Siz nasıl desen seçerseniz ona göre değişecektir tabii ki buralar. Şimdi aynı işlemi aşağıdaki metne de yapacağım. Fakat bunu aynı kağıt ile değil. yeni bir kağıt yırtığı bulacağım. Yeni bir kağıt yırtılma alanı bulacağım. Bunu da yukarıdaki kısmı alarak yapabiliriz. İşlemlerimi geri alıp, zaten benzer işlemleri yapıyorum, bu sefer üst tarafı olacak şekilde ayarlıyorum. Yani şu kısmı. Ctrl + C’ye basıyorum ve buraya Ctrl + V ile yapıştırıyorum. Bu şekilde ayarlamamızı yaptık. Bir öncekini silebilirim ve yenisine de aynı ismi verelim. Ctrl tuşuna basıyorum. Aşağıdakini seçip Ctrl + Shift + I ile seçimi ters seviyorum. Ve Brush aracıyla da bu alanları siliyorum. Bunun görünürlüğünü iptal ederseniz yine seçili alanlar seçili olmaya devam edecek. Fakat siz nereleri sildiğinizi çok daha net bir biçimde görebileceksiniz. Bu şekilde işlemleri tamamladıktan sonra Ctrl + D’ye basarak bu seçimi kaldırıyorum. Paper Torn ile artık işimiz yok. Bunu silebiliriz. Şimdi genel olarak metni birbirinden ayırdık ve yırtılma efektiyle de sanki yırtılmış gibi gösterdik.

Gerçekçi Gölge Oluşturma

Gölge oyunlarıyla çok daha güzel ve gerçekçi bir şekilde görünmesini sağlamaya çalışacağız. Bu gölgelendirme işlemlerini siz kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Alt tarafa bir gölge vereceğim. Böylece üstteki katman sanki alttaki katmanın üstündeymiş gibi görünecek. Alttaki katmanı seçiyorum, yeni bir katman oluşturuyorum. Klavyeden B harfine basarak Brush aracını seçiyorum. Biraz yumuşatalım Brush aracını. Şu şekilde bir boyama işlemi yapıyorum ve boyadığım alana sağ tıklayıp Create Clipping Mask seçeneğini seçiyorum. Boyadığım alan sadece metin üzerine gelecek şekilde ayarlanacak. Bunun opacity değerini biraz düşürdüğümde, bu alana gölge verilmiş gibi olacak. Şimdi benzer gölge oyunlarını biraz daha artıralım, yeni bir katman daha oluşturuyorum ve bu sefer fırçayı biraz daha büyütüp aşağı gelecek şekilde ayarlıyorum. Sağ tıklayıp tekrar Create Clipping Mask seçeneğini seçebiliriz ve Opacity değerini de biraz düşürebiliriz. Aynı işlemi yukarısı için de yapalım. Clipping Mask oluşturmak için kısayol da kullanabiliriz. Bu aradaki çizgiye klavyeden Alt tuşuna basarak tıklarsak eğer az önce yaptığımız Clipping Mask uygulamasını uygulayacak. Opacity değerini burada da düşürdüğümüzde fena durmayacak. Bu aradaki gölgeye çok da gerek olduğunu söyleyemeyeceğim. Bunların isimlerini gölge olarak değiştirdik mi çok daha güzel görünecektir. Bu katmanı, ortadaki gölge katmanını kaldırabiliriz. Bu efektleri aynı zamanda Blending Options’tan da verebiliriz. Alternatif olarak bunu da göstermek isterim. Üstteki shadow katmanını kaldırıyorum.

Cut 2 katmanının üzerine çift tıklayıp Blending Options‘ı açıyorum ve burada Gradient Overlay seçeneğini seçerek, bu ayarlamaları yaparak, üstteki alanlara gölge verilmesini sağlayabiliriz. Sadece boyamak durumunda değiliz, aynı zamanda degrade ile de, Gradient Overlay ile de bu gölgelendirmeleri yapabiliriz. Bu tercih meselesi, hangisi kolayınıza geliyorsa o şekilde uygulayabilirsiniz. Evet, bu şekilde dilimleme, koparma veya yırtılma efektlerini yapabilirsiniz. Bu videoda metinlerin kesim işlemleri Photoshop ile nasıl yapılır, bunu yapabilmenin yollarından birini gösterdim. Bu şekilde üst üste binen parçalar varsa sanki gerçekten üzerindeymiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz bu gölge boyama tekniklerini kullanarak. Bu teknikleri öğrendiğiniz bu metotlarla geliştirebilirsiniz.

Popular Eğitimler