Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği

Portre fotoğrafı yazılarla doldurarak tipografik bir portre oluşturacağız ve bunu da Photoshop ile yapacağız, ihtiyacımız olan sadece bir portre fotoğrafı. Öncelikle bu portre fotoğrafını dekupe etmem gerekiyor. Yani fotoğraftaki kişiyi arka plandan ayırmam gerekiyor. Bunu tek tek Lasso Tool ile veya Pen Tool ile yapabilirsiniz. Ben vakit kaybetmemek için Photoshop’un hızlı dekupe aracıyla yapacağım.

Select Subject butonuna tıklıyorum. Buna tıkladığımda hızlı bir şekilde seçimi yapacak. Select & Mask butonuna tıklayarak bakalım güzel bir şekilde dekupe etmiş mi? Bu eğitim için bence yeterli. Output To seçenekleri arasında Layer Mask’i seçiyorum ve Okay butonuna tıklıyorum. Bu özellik benim için görseli dekupe ediyor ve otomatik olarak maskeliyor. Ben de arka planı siyah bir renge boyuyorum. Ve fotoğrafımız çalışmaya uygun, ancak bu renkli bir fotoğraf. Tabii renkli fotoğrafları da olabilir. Şimdilik bu fotoğrafı siyah beyaz yapacağım. Adjustment butonuna tıklıyorum ve Black & White seçeneğini seçiyorum. Burada yeni bir katman oluşturdu. Bu katmanın özelliği de altındaki görselleri siyah beyaz yapıyor olması.

Şimdi bir metne ihtiyacım var. Lorem Ipsum metinleri bile olabilir. Herhangi bir paragraf yazı da olabilir. Metin aracını seçiyorum sol tarafta. Şöyle bir alan seçiyorum ve bir yerden bulduğum veya kopyaladığını yazıyı buraya yapıştırıyorum.

Şimdi burada yazıları görüyorsunuz. Bu yazılar üzerinde düzenlemede yapabiliriz. Fakat bunun için karakter paneline ihtiyacımız var. Eğer görünmüyorsa, Window’un altındaki Character seçeneğinin seçili olduğuna emin olun. Bu karakter paneli aracılığıyla metinler üzerinde düzenleme yapabiliriz. Mesela boyutlarıyla oynayabiliriz. satır aralarını daraltıp genişletebiliriz gibi düzenlemeler yapabiliriz. Dilersek fontu da değiştirebiliriz. Şimdilik bu şekilde kalsın.

Yazı katmanını fotoğrafın altına almam gerekecek. Sürükleyerek fotoğrafın altına alıyorum. Yazı arkada kaldı. Porte katmanının üzerine gelip sağ tıklıyorum ve burada Create Clipping Mask seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde görsel ve yazı birbiriyle ilişkilendirilecek. Şimdi burada dikkat etmemiz gereken bazı özellikler var. Mesela fotoğrafın tam görünmediğini düşünüyorsanız yazı karakterini kalınlaştırabilirsiniz. Örneğin ince bir yazı karakteriyle yazıyorsanız bu şekilde görünür. Daha kalın bir karakterle yazarsanız bu şekilde görülür. Bu tamamen sizin ne yapmak istediğinize, nereye varmak istediğinize göre değişir. Yazı karakterini biraz küçültelim. Bakın yazı karakterini küçülttükçe görseldeki portre çok daha ön plana çıkıyor. Büyütelim, büyüttüğümde de bu şekilde görünüyor. Tabii bunu büyüdüğümüzde eş zamanlı olarak satır aralarını da büyütmemiz gerekir. Auto da diyebiliriz, ancak Auto bazen satır aralarını çok fazla açıyor. Dolayısıyla bizim manuel olarak bunu düzenlememiz gerekiyor. Fakat ben yazı boyutunu biraz daha küçülteceğim. 24 yapacağım ve satır aralığının da bu yazı karakterine göre biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla onun da biraz azalması gerekiyor. Şöyle 20 punto olacak şekilde ayarlayalım.

Şimdi göstermek istediğim ekstra bir şey daha var. Metnimizi buraya ekledik. Fakat metin düz. Halbuki fotoğraf üzerinde kıvrımlar var. Photoshop’un displacement özelliğiyle bu metni fotoğraf üzerindeki kıvrımlara göre düzenleyebiliyoruz. Şöyle yapacağım, öncelikle katmanın bir kopyasını oluşturuyorum. Bunu en üst alıyorum ve bu fotoğrafa biraz bulanıklık vereceğiz. Bu maskeyle dekupe edilmişti. Bunun maskesini iptal edeceğim. Filter > Blur > Gaussian Blur seçeneğini seçerek biraz bulanıklık vereceğiz. Bunu kendinize göre ayarlayın. Okay butonuna tıklıyorum ve bunu PSD olarak kaydedeceğim File ve Save As aracılığıyla. İsminin ne olduğunun önemi yok. displacement.psd olarak kaydedeceğim. Save butonuna tıklıyorum. Şimdi görselim kaydedildi. Bu katmana artık ihtiyacım yok. Dolayısıyla silebilirim. Şimdi yazının üzerine geliyorum. Filter > Distort ve Displace seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde bana bir soru soracak. Bu bir metin olduğu için ya bunu akıllı nesneye çevireceğiz ya da normal bir katmana çevireceğiz. Biz akıllı nesneye çevirelim. Böyle bir pencere çıkacak sonrasında. Bu seçtiğimiz displace’in penceresi. Sizde 10 x 10 görünüyor olabilir, bunu deneyerek daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Düşürebilirsiniz mesela beşe beş ya da ikiye iki diye. Şimdilik 10 değerlerinde bırakarak Okay butonuna tıklıyorum.

Sonra da az önce oluşturduğumuz displacement.psd dosyasını seçmemi istiyor. Bunu seçiyorum ve Open butonuna tıklıyorum. Bakın bunu seçtiğim anda displacement.psd dosyasını seçtiğim anda yazılar kendini uydurmaya çalıştı. Biraz karanlık görünüyor olabilir. Brightness & Contrast’ı açarak bunu biraz daha görünür yapalım.

Eğer bu şekilde kaymalar olduysa ve hoşunuza gitmediyse, şu şekilde devam edeceğiz. Hatırlarsanız yazı katmanını akıllı nesne olarak çevirmiştik. Dolayısıyla akıllı nesnenin önemli özelliklerinden biri verdiğiniz efektleri düzenleyebiliyor olmanız. Displace’in üzerine çift tıklıyorum ve az önceki ekran karşımda. Şimdi bunu iki iki olarak değiştiriyorum. Ve Okay butona tıklıyorum. Displacement adındaki dosyayı seçiyorum ve Open diyorum. Bakın bunu seçtiğimde bu sefer daha detaylı bir şekilde düzenlenmesini yaptı. Peki beş yapsaydım ne olacaktı? Hemen onu da deneyelim. Beş yaparsam da bu şekilde. Yani displace özelliği bizim oluşturduğumuz dosya aracılığıyla kıvrımları anlıyor ve analiz edip ona göre metni düzenliyor.

Eğer bu metin üzerinde değişiklik yapmak isterseniz, bu bir akıllı nesne olduğu için katmanın üzerine çift tıklayıp bu metin alanına girebilirsiniz ve dolayısıyla burada düzenleme yapabilirsiniz. Bakın fotoğrafa yakından baktığımda bence gayet güzel görünüyor. Tabii fotoğraf ne kadar kaliteli olursa sonuç da o denli iyileşecektir.

Popular Tutorials

Photoshop’ta Hareketli Banner (GIF) Nasıl Yapılır?
Photoshop’ta Hareketli Banner (GIF) Nasıl Yapılır?

Photoshop’ta hareketli banner nasıl yapılır, timeline nasıl kullanılır, gif banner nasıl yapılır, hazırladığınız animasyon nasıl gif kaydedilir?

Photoshop’ta Nesneler Arasına Nasıl Yazı Yazılır?
Photoshop’ta Nesneler Arasına Nasıl Yazı Yazılır?

Photoshop’ta çektiğiniz fotoğraflardaki ana nesnelerinin önüne ve arkasına metin eklemeyi öğreniyoruz. Metinlere…

Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı
Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı

Paragraflarda, satıra sığmayan kelimer hecelerden bölünerek, paragraf için ayrılmış alan dahilinde bir sonraki satıra geçer. Satır sonu kelimelerin kısa çizgi ile ayrılmasına Photoshop ile müdahale edebiliyoruz.

Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği
Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği

Portre fotoğrafı yazılarla doldurarak tipografik bir portre oluşturacağız ve bunu da Photoshop…

Sararmış Dişleri Beyazlatmak Photoshop ile Çok Pratik
Sararmış Dişleri Beyazlatmak Photoshop ile Çok Pratik

Çektirdiğiniz fotoğraflarda dişleriniz sarı çıkıyorsa, dişlerinizi doğal ve gerçekçi görünmesini sağlayarak beyazlatmak…

Font Awesome İkon Fontları Photoshop’ta Nasıl Kullanılır?
Font Awesome İkon Fontları Photoshop’ta Nasıl Kullanılır?

Hazırladığımız bazı tasarımlarda ikonlar kullanmamız gerekebiliyor. Örneğin bir kartvizit tasarımında telefon ve…