Photoshop ile Görsellerde Yazı Tipi Bulma Özelliği Match Font

Bir tasarımda kullanılan fontun hangi font olduğuna ya da ilginizi çeken bu fontun en azından benzerlerine Photoshop içerisinde nasıl ulaşabileceğinizi ve kullanabileceğinizi gösteriyorum. Görsel üzerinde dikkatinizi çeken fontu hızlıca bulmak için Photoshop’un Match Font özelliğini kullanıyoruz.

Birebir mükemmel sonuç vermese de son derece yardımcı bir araç ve kullanımı da oldukça kolay. Markalardan oluşan bir görsel buldum ve bu görsellere, bu fontlara yakın fontları bulmaya çalışacağız. Tabii ki markaların fontları kendi oluşturdukları fontlar da olabilir. Ancak yine de benzer fontları bulabileceğimizi düşünüyorum.

Match Fonts Özelliğine Ulaşım

Öncelikle Match Font özelliğinin nerede olduğunu göstereyim. Type’ın altındaki Match Font seçeneğiyle yapacağız bunu. Bu seçeneğe tıkladığımda benden bir alan seçmemi istiyor. Bu ekranı kapatıyorum ve Rectangle Tool’u alıyorum. Şimdi bu araçla, benzerlerini bulmak istediğim fontun alanını seçelim. Örneğin Columbia kısmını şu şekilde seçiyorum, bakın orası seçili hale geldi.

Şimdi de Type’ın altındaki Match Font seçeneğini seçiyoruz ve bu yazı tipini analiz ederek bana benzer fontları çıkaracak. Columbia yazı tipine baktığımızda serifli bir font olduğunu görüyoruz ve bana da yine serifli yani tırnaklı fontları önerdi. Şimdi başka bir font üzerinden deneyelim. Örneğin başka bir metni seçiyorum ve Type > Match Font ile bu karaktere benzer ince yapılı düz fontları bana gösteriyor.

Adobe Fonts ile Fontları Bilgisayara İndirme

Eğer Photoshop programını lisanslı olarak kullanıyorsanız, sol taraftaki ikonlara tıklayarak bu fontların indirilmesini sağlayabilirsiniz bilgisayarınıza, çünkü bu fontları da zaten Adobe Fonts‘tan çekiyor. Örneğin bu fontu indirmek istiyorum diyelim. Bu fontun sol tarafındaki ikona, indirme ikonuna tıklıyorum. Buna tıkladığımda fontu aktifleştirdiğini söylüyor. Type aracı ile bir metin yazıyorum. En son seçtiğim font, ben buradan seçim yapmadan, karakter panelinden seçim yapmadan kendisi otomatik olarak zaten seçildi.

Avon yazısını gördüğünüz gibi buraya yazıyorum. Yazıyı büyüttüğümde benzer bir fontu bulduğunu söyleyebiliyoruz. Şimdi başka bir karakteri buldurmaya çalışalım. Örneğin el yazısı şeklinde bir yazı var. Type’ın altındaki Match Font seçeneğini seçiyorum ve önerdiği bazı karakterler, el yazısı şeklindeki bazı karakterleri buradan görebiliyoruz. Hepsini tek tek indirip denemeyeceğim ama gayet başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebilirim.

Tekrar bu yeni logo üzerinden bir arama yapalım ve bu karakterlere uygun olarak bana önerdiği karakterler de bunlar oluyor bu logo için. Tabii şu an logolar üzerinden gidiyoruz ama bir tasarım üzerinde, bir arayüz üzerindeki fontu, bir poster üzerindeki fontu çok daha rahat bulabilirsiniz. Çünkü zaten çoğunlukla kullanılan ve Adobe içerisinde olan fontlardır muhtemelen.

Logo oldukları için bunlar ve özel karakterler oldukları için birebir aynısını çıkartamıyorlar. Ama yine de başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Johnsons Baby kısmını aramak istiyorum. Type’a geliyorum ve Match Font ile Johnsons Baby fontuna uygun olan fontların listelenmesini sağlıyorum.

Evet, bu videoda resimler üzerindeki, görseller veya tasarımlar üzerindeki fontları Photoshop içerisinde, Photoshop’tan ayrılmadan fontun kendisini veya benzerlerini nasıl bulabileceğimizi gösterdim. Seçili olan alandaki fontu analiz ederek kendi veri tabanında bu fontu arıyor ve bize öneriler sunuyor, fontu tahmin etmeye çalışıyor.

Popular Eğitimler

Gündüz Çekilmiş Fotoğrafı Geceye Dönüştürmek
Gündüz Çekilmiş Fotoğrafı Geceye Dönüştürmek

Bu videoda gündüz çekilmiş fotoğrafları gece çekilmiş gibi göstereceğiz ve sonra da…

Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma
Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma

Fotoğrafları veya resimleri bir noktada yeniden boyutlandırmak veya kırpmak gerekebilir. Adobe Lightroom‘da…

Photoshop ile Transparan Yazı Efekti Nasıl Yapılır?
Photoshop ile Transparan Yazı Efekti Nasıl Yapılır?

Photoshop yazı efektleri arasında kullanılabilecek bir yazı efekti olan transparan yazı efektinin…

Instagram’da Panoramik Fotoğraf Nasıl Paylaşılır?
Instagram’da Panoramik Fotoğraf Nasıl Paylaşılır?

Instagram’da çoklu fotoğraf paylaşma özelliği olduğunu biliyoruz. çoklu fotoğraf paylaştığımızda fotoğrafları sağa…

Kullanılabilecek Ten (Cilt) Renkleri Kodları
Kullanılabilecek Ten (Cilt) Renkleri Kodları

Photoshop’ta ten rengi kodu nedir? Photoshop’ta ten rengini düzenlemek koyu, orta ve açık tonların RGB kodları nelerdir?

Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?
Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birkaç basit adımda metin ve görsel ilişkisini kullanarak poster nasıl yapılır, bu…