Photoshop ile Suya Yansıma Efekti Nasıl Verilir?

Youtube'da Takip Et →

Zemini olan fotoğraflara su efekti ve yansıma efekti nasıl yapılır, bu Photoshop eğitiminde bunu göstereceğim. Yansıma efekti yapmak istediğim görseli açtım. Görsel şu anda background olarak geliyor buraya. Bu katmanı akıllı nesneye çevirmem gerekiyor. Sağ tıklıyorum ve Convert to Smart Object seçeneğini seçiyorum. Böylece bu katman akıllı nesne oldu. İsmini de daha düzgün bir isimlendirme yapalım ve image diyorum.

Bundan sonra yapacağımız şey şu. Bu fotoğraf boyutu kadar alt tarafa boş bir alan daha oluşturacağım. Dolayısıyla Image > Canvas Size‘ı seçiyorum. Açılan pencerede Anchor Point olarak yukarı oku seçiyorum. Çünkü aşağı tarafa boş bir alan açmak istiyorum. Bunun iki katını da girebiliriz buraya, ancak çok daha kolay bir yöntemi var. Pixels’in üzerine tıklayarak Percent’i seçiyorum. Şu anda fotoğraf boyutları %100. Ben yükseklik değerini iki katı yapmak istediğim için 200 yapıyorum ve Okay butonuna tıklıyorum. Okay butonuna tıkladığımda bu fotoğrafın boyutu kadar yeni bir boş alan oluşturmuş olduk. Bu katmanı Ctrl + J ile çoğaltıyorum. Ctrl + T ile Transform özelliğini açıyorum.

Görselin üzerine sağ tıklayıp Vertical seçeneğini seçiyorum. Enter butonuna basarak onayını verebiliriz. Bu görseli aşağı doğru kaydıracağım. Boş alana gelecek şekilde kaydırıyorum. Alttaki katmanın isimlendirmesini de bir yansıma olacağı için Yansıma olarak değiştiriyorum. Bundan sonra yapacağımız işlemler alt katmanı etkileyecek. Dolayısıyla yansıma efektini yapmış olacağız.

Öncelikle Motion Blur efektini vereceğiz. Filter > Blur > Motion Blur. Öncelikle Angle değeri doksan derece olacak. Dikey yaparsak eğer su gibi görünecektir. Her ne kadar fotoğrafa göre değişecek olsa bile su efekti olduğunu düşündüğünüz oranda bırakabilirsiniz. Hafif bir bulanıklık olması gerekiyor. Bu şekilde tamam bence. Okay butonuna tıklıyorum. Şimdi de su üzerindeki dalga kısmını yapalım. Filter > Distort ve Wave‘e geliyorum. İçerisinde böyle seçeneklerin olduğu bir pencere gelecek. Bu pencerede ilk değeri Number of Generators değerini 100 yapıyorum. Bakın, burada yaptığımız değişikliklerin önizlemesini görebileceğimiz başka bir alan var. Buraya da bakabiliriz. Wave Length değerini yani dalga boyutu değerini 1’e 20 yapıyorum. Alttaki değeri de 1’e 20 yapacağım ve bu ovalliğin olmasını istemediğim için Vertical değerini burada 1 yapıyorum. Sonrasında Okay butonuna tıklıyorum ve bu hale geliyor. Reflection katmanının bir kopyasını oluşturacağım. Buna da Reflection 2 diyelim. Kopyasını oluşturduktan sonra bu Wave efektini sileceğiz. Görünürlüğünü de kaldırabiliriz. Direkt olarak Layer üzerine tıklayarak ve çöp kutusuna taşıyarak bu efektin, bu filtrenin silinmesini de sağlayabiliriz.

Şimdi maske ikonuna tıklıyorum. Ve degrade aracını alıyorum. Siyah beyaz renklerde olacak şekilde ve degrade seçenekleri arasında ilk seçenek olacak şekilde hazırlayalım degrade aracımızı ve aşağıdan yukarı doğru sürüklüyorum. Bize yakın gibi görünen kısımlar dalgalı, ancak uzaklaştıkça bu dalgayı biraz da azaltmış gibi oluyoruz.

Bulanıklık verdiğimiz için görselin üstündeki ve altındaki boşlukları da düzeltmemiz gerekecek. Control tuşuna basarak hem reflection’ı hem de reflection-2 katmanlarını seçiyorum. Yine Ctrl + T’ye basarak Transform özelliğini aktifleştiriyorum. Ve sonra da Alt ve Shift tuşlarına basarak her iki yöne uzatıyorum. Sonrasında Enter butonuna tıklayabiliriz. Gördüğünüz gibi güzel bir geçiş oldu.

Ancak su rengi biraz daha farklı olur düşüncesiyle su rengi üzerinde biraz değişiklik yapalım. Reflection-2 üzerindeyken Adjustments butonuna tıklıyorum ve Channel Mixer‘ı seçiyorum. Bunu seçtiğimde Properties panelinde, şöyle biraz genişletelim, Properties panelinde Blue rengi göreceksiniz. Bu renk üzerinde oynama yaparak biraz daha farklı bir hava katabiliriz görselimize. Bakın sola doğru kaydırıyorum. Hafiften mavi renge doğru dönüştü. Ancak tüm katmanlar etkileniyor. Ben sadece buradaki alan etkilenmesini istiyorum. Dolayısıyla Channel Mixer‘ın üzerine sağ tıklıyorum ve Create Clipping Mask seçeneğini seçiyorum. Bu işlem sadece alttaki katmanı etkileyecek şekilde ayarlıyor kendini. Dolayısıyla görsel üzerinde de su rengini biraz daha farklı görüyoruz. Dilerseniz bu alttaki katmana da aynı şeyi yapabiliriz renk olarak. Reflection katmanını seçiyorum. Buradan Channel Mixer’ı seçip sağ tıklıyorum. Create Clipping Mask’i seçiyorum ve şu anda mavi ton üzerinde oynama yapabilirim. Eğer buradaki Wave efekti sizi rahatsız ediyorsa, Wave değerlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu bir akıllı nesne olduğu için eklediğiniz filtreler üzerinde yeniden düzenleme yapabiliyoruz. Wave efektinin üzerine çift tıklıyorum. 100 değerini 60 yapıyorum. Bakın biraz daha değişti. Bu değerleri oynayarak siz de kendinize göre güzel görünen bir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz Channel Mixer değil. Color Balance‘ı da seçebilirsiniz. Hemen Color Balance ile bir değişiklik yapalım hızlı bir şekilde. Eğer Color Balance’ı seçecek olursanız yine buradaki değerlerle, renk değerleriyle oynayarak su görüntüsü su rengi elde edebilirsiniz.

Popular Eğitimler