Photoshop Sönük Ampullere Işık Ekleme

Photoshop ile sönük ampullere nasıl ışık veririz, nasıl açıkmış gibi gösteririz, bu videoda bunu gösteriyorum. Yeni başlayanlar için basit bir ipucu olarak değerlendirebiliriz bu videoyu. Arka plana koyu temalı bir görsel koydum. Ama bizim için burada önemli olan ampulümüz. Yeni bir layer oluşturuyorum ve bunun ismini light olarak değiştiriyorum.

Sonrasında fırça aracın alıyorum, kısa yolu B harfi ya da buradan da ulaşabiliyoruz. Fırçayı aldıktan sonra sağ tıklıyorum ve boyutunu, öncelikli olarak boyutunu, şu ortada görmüş olduğunuz yuvarlak kısmını, ampulün genişliği kadar, ampulün üzerindeki yuvarlak alanın genişliği kadar büyütüyorum. Yani yaklaşık bu ayarlarda olacak şekilde büyütüyorum. Boyut olarak diyorum.

Burada dikkat etmemiz gereken diğer bir şey de Opacity değeri. Opacity değerini de yüzde yüz olarak bırakıyorum. Ampulün rengine karar verebilmek için buradaki rengi değiştirmek isteyebilirsiniz. Ben şu anda bu rengi kullanacağım. Daha sonra bu rengi değiştirmemiz mümkün olabilecek. Fırça aracını seçtikten sonra ve light katmanının aktif olduğunu gördükten sonra ampulün üzerine bir kere tıklıyorum. Sonrasında fırça boyutunu biraz artırıyorum. Şimdi ampulün etrafındaki Glow efektini vereceğiz. Fırçanın boyutunu ampulün tamamını kapsayacak şekilde büyütelim. Opacity değerini yüzde otuza düşünüyorum. Önceki gibi yoğun bir fırça darbesi istemiyoruz burada. Daha transparan bir görünüm elde etmek istiyoruz. Bu nedenle Opacity değerini yüzde otuza düşürdük. Şimdi de ampulün tamamını çevreleyecek şekilde bir kere tıklıyorum. Bu işlemi yaptığınızda biraz parlıyor gibi görünüyor olabilir ama buradaki değerleri de değiştirmemiz gerekir.

Blend seçeneklerini gezdiğimizde Hard Light’ın güzel durduğunu göreceksiniz. Bu nedenle Hard Light’ı seçiyorum ve ışığın parlaması gördüğünüz gibi hazır. Eğer buradaki rengi beğenmezseniz Hue Saturation ayarlarını kullanarak, renk üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Layers panelindeki şu ikona tıklıyorum ve burada Hue Saturation seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneği seçtiğinizde yani Hue Saturation’u seçtiğinizde ve Properties panelinde bu düzenlemeyi yaptığınızda, görselin tamamına etki edecek. Ancak biz sadece light’a yani ışığa etki etsin istiyoruz. Dolayısıyla klavyeden Alt tuşuna basarak, şu aradaki çizgiye tıklamamız gerekiyor. Alt tuşuna basıyorum ve buradaki ikon değişiyor gördüğünüz gibi. Buna tıkladığımda sadece bir altındaki katmanı etki edecek anlamına geliyor. Buna tıklıyorum ve sonrasında ışığın renginin düzenlemesini yapabiliriz. Lightness kısmından parlaklığını arttırıp azaltabilirsiniz ama ışığın renginin düzenlemesi için Hue alanını kullanıyoruz. Hue alanındaki ikonu kaydırdığımda, ışığın renginin de, sadece ışığın renginin de değiştiğini göreceksiniz.

Işıklar genellikle sarı tonlarda olduğu için kendi isteğinize göre bu rengin tonunu değiştirebilirsiniz. Dilerseniz diğer seçenekleri kaydırarak da bir miktar farklı sonuçlar elde etmeniz mümkün. İsteğiniz renk değiştirme üzerine ise Hue üzerinde oynama yapmanız yeterli olacaktır. Işığı açık kapatmak için de light katmanını gizleyip, tekrar görünür hale getirebilirsiniz.

Popular Eğitimler

Photoshop ile Vücuda Gerçekçi Dövme Eklemenin Kolay Yolu
Photoshop ile Vücuda Gerçekçi Dövme Eklemenin Kolay Yolu

Vücuda dövme yaptırmak geri dönüşü olmayan bir karar. Dövme sildirmek mümkün olsa…

Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?
Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?

Photoshop’ta bir görsele dış çizgi vermek, border eklemek, çalışmalarınızda, projelerinizde ihtiyacınız olabilecek…

Mock Up Nedir ve Photoshop ile Nasıl Kullanılır?
Mock Up Nedir ve Photoshop ile Nasıl Kullanılır?

Mock Up, hazırladığınız kartvizit, broşür, afiş, tişört, şapka, araba tasarımlarını tasarımdaki haliyle…

Photoshop ile Web Siteniz için Favicon Tasarlamak
Photoshop ile Web Siteniz için Favicon Tasarlamak

Favicon nedir? Web sitemizde kullanmak üzere favicon nasıl yapılır, nasıl tasarlanır? Photoshop ile hareketli ve transparan favicon yapmanın yolları nelerdir?

PSD ve JPG Arasındaki Fark Nedir? PSD ve JPG Nasıl Kaydedilir?
PSD ve JPG Arasındaki Fark Nedir? PSD ve JPG Nasıl Kaydedilir?

Photoshop’a yeni başlayanların kafasını karıştıran iki dosya uzantısı var, PSD ve JPG….

Photoshop Fotoğrafları Karakalem Çizime Dönüştürme
Photoshop Fotoğrafları Karakalem Çizime Dönüştürme

Photoshop action’ları sayesinde zor süreçleri kolaya çevirebiliyoruz. Bu Photoshop dersinde mimari fotoğrafları,…