Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme

Nisan 2019
YouTube'ta Takip Et:

Photoshop’ta projelerinizi, çalışmalarınızı sürekli olarak yeni bir isimlendirmeyle kaydetmeye ihtiyaç duyuyorsanız, rastgele isimlendirmek yerine daha düzenli bir isimlendirme sistemi olsun istiyorsanız bunu bir script ile yapabiliyorsunuz.

Aşağıdaki kod, daha önceden kaydedilmiş bir dosyanın isminin sonuna _0000 formatında yeni bir isim ekleyip tekrar kaydeder. Sürekli yeni bir çalışma yapıp, o çalışmaları yeni bir isimle kaydetmesi gerekenler içindir daha çok bu. Mesela benim gibi stok fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, Photoshop’ta yaptığınız çalışmaları yeni bir isimle kaydetmek bir ihtiyaçtır. Animasyonlarla ilgileniyorsanız ve stryboard çalışmaları hazırlıyorsanız da bu gereklidir.

Aşağıdaki kodu kullanmak için önce kopyalayın ve bir notepad editörüne yapıştırın. Photoshop scriptleri JSX uzantılıdır ve bu metni JSX uzantılı olacak şekilde kaydedin ki, Photoshop bu script dosyasını tanısın.

Dosyayı kaydettikten sonra Photoshop’ta File > Scripts > Browse diyerek dosyayı bulup çalıştırın. Dosyanın düzgün çalışabilmesi için Photoshop çalışmanızın önceden kaydedilmiş olması gerektiğini unutmayın.

yenidosya.psd olarak kaydettiğiniz bir Photoshop dosyası, script çalıştırıldıktan sonra aynı klasöre yenidosya_0001.psd şeklinde kaydedilecektir. Tekrar çalıştırırsanız yenidosya_0002.psd olarak kaydeder. Çalışma mantığı bu şekilde. İşlemi kolaylaştırmak için bu script dosyasını bir action olarak hazırlayabilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.