Photoshop’ta PSD ve JPG Arasındaki Fark Nedir?

YouTube'ta Takip Et →

Photoshop’a yeni başlayanların kafasını karıştıran iki dosya uzantısı var, PSD ve JPG. Bu derste hangi şartlarda, hangi dosya formatını kullanmamız gerektiğine değiniyorum.

Photoshop’ta PSD Kaydetmek

Photoshop’ta bir çalışma yaptınız ve sıra dosyayı kaydetmeye geldi. Siz bir çalışmayı PSD olarak kaydettiyseniz, daha sonra bu çalışmayı açıp üzerinde değişiklik yapabilir ya da yarım bıraktığınız bir iş varsa üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. PSD’nin temel amacı bu, yaptığınız çalışmayı daha sonra çalışmaya devam edebileceğiniz şekilde, yani katmanları, efektleri, maskerleri düzenlenebilecek şekilde kaydediyor. İhtiyacınız olduğu durumlarda PSD dosyalarını, Adobe’nin After Effects, Premiere gibi diğer programlarında da, yine katmanlı bir şekilde kullanmanız mümkün olabiliyor.

Photoshop’ta PSD dosyası nasıl kaydedilir? Yaptığınız bir çalışmayı PSD olarak kaydetmek için File > Save As diyerek açılan pencerede PSD’yi seçin. Layers seçeneğinin seçili olması çalışma katmanlarınızın sonradan düzenlenebilecek şekilde kayıt edilmesini sağlar. PSD’nin amacı da bu olduğundan, Layers seçeneği varsayılan olarak seçilidir. Eğer özellikle Layers işaretini kaldırırsanız, görünen tüm katmanları birleştirerek kaydeder.

Photoshop’ta JPG Kaydetmek

Photoshop çalışmalarımızı JPG olarak kaydettiğimizde tek katmanlı olarak kaydedilirler. JPG dosyaları daha çok işinizi tamamladıktan sonra müşteriye göndermek için, bir web sitesinde yayınlamak için ya da PSD dosyasına ihtiyacınız kalmadığı durumlarla arşive tek bir görsel olarak kaydetmek için kullanılabilir.

Ek olarak bir de JPEG dosyaları var. Ama JPG ve JPEG arasında tek bir harf haricinde hiçbir fark yok. JPG, Windows’un çok eski sürümlerindeki 3 harflik uzantılarından kalma bir uzantı aslında. Zaten orijinali JPEG’di. Üç harf kısıtlaması kalktıktan sonra JPEG olarak kullanılmaya başlanmış, ancak alışkanlıkların önüne geçilememiş ve JPG yaygınlığını korumuş.

Photoshop’ta JPG dosyası nasıl kaydedilir? Photoshop’ta bir çalışmayı JPG olarak kaydetmek için Ctrl + Shfit + Alt + S ya da File > Export > Save for Web seçeneğini seçelim. Karşımıza çıkan pencere görseli yeniden boyutlandırma, kaydedeceğimiz dosyanın kalitesi gibi farklı düzenlemeleri yapabilmemize imkan tanıyor. Save buyonuna tıklayıp kaydettiğimizde çalışmamızı JPG olarak kaydetmiş oluruz.

Dosya boyutlarına da bakacak olursak PSD dosyaları tüm katmanları olduğu gibi, sıkıştırmadan kaydettiği için dosya boyutunun JPG dosyalara göre fazla olması çok normal.