Photoshop’u Profesyonelce Kullanmak için Yapılması Gereken 6 Madde

Özellikle Photoshop’a yeni başladığımızda yaptığımız, farkında olmadığımız en temel hataları ve bu hataların yerine neler yapabileceğimizden bahsediyorum. Photoshop’ta bir işi yapmanın birden fazla yolu var. Bu yaygın Photoshop hatalarından kaçınmak için alternatif yolları bilmeli ve neyi neden yaptığınızın farkında olmalıyız.

Katmanları organize edin

Projelerinizdeki katmanların sayısı arttıkça hangi katmanın ne işe yaradığı konusunda kafa karışıklığı yaşamaya başlayabilirsiniz. Kafa karışıklığının önüne geçmek için katmanlarınızı isimlendirin ve klasörleyin, yani gruplayın. Yaptığınız bir projeye daha sonra geri döndüğünüzde, organize edilmemiş bir projenin düzenlenmesi sizi sıkıntıya düşürebilir.

Kısayolları kullanın

Programların ksıayolları tasarımcı olarak zamandan ve enerjinizden tasarruf etmenin en önemli yollarından biri. Kısayolları kullanmaya sıklıkla kullandığınız işlemlerden başlayabilirsiniz. Zaman içinde kısayollar bir alışkanlık haline gelir ve bunun da size çok faydası olur.

Otomatik kaydetme özelliğini kullanın

Sadece Photoshop ile değil, bilgisayar üzerinde herhangi bir programla çalışırken çalışmalarınızın düzenli olarak kaydetmeniz gerekir. Genellikle elektriklerin gitmesi nedeniyle bilgisayarda en son ne yaptığımızı ve üzerinde çalıştığımız projeyi kaydedip kaydetmediğimizi düşünürüz. Photoshop üzerinde çalışırken düzenli aralıklarla çalışmalarımızı kaydedelim. Unutuyorsak, Photoshop’un otomatik kaydetme süresini düşürerek daha sık aralıklarla otomatik kaydetmesini sağlayabiliriz.

Layer mask kullanın

Katmanlara verdiğiniz çeşitli değişiklikleri sonradan değiştirmek istediğinizde, rahatlıkla değiştirebilmeniz için layer maskları kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Aynı şekilde silmek yerine de layer maskları kullanmak, değişiklik gerektiğinde bu süreçleri daha kolay atlatmamızı sağlar.

Katmanları birleştirmeyi öğrenin

İşinizin tamamen bittiğine emin olmadan layerları birleştirmemek gerekiyor. Layerları birleştirdiğiniz zaman layerlar üzerinde yaptığınız ayarların değiştirilme imkanlarını da ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Akıllı nesneleri kullanın

Küçülüp büyüdüğünde orijinali üzerinden hesaplamaları yapması ve efekt eklediğimizde efektler üzerinde tekrar kontrol edebiliyor olmamıza imkan tanıdığı için tercih edilir.

Popular Eğitimler

Dekupesi İmkansız Ağaçlı Mavi Gökyüzüne Bulut Ekleme
Dekupesi İmkansız Ağaçlı Mavi Gökyüzüne Bulut Ekleme

Adobe Photoshop programı ile mavi gökyüzüne sahip fotoğrafların gökyüzünü değiştirmek, saf mavi…

Sararmış Dişleri Beyazlatmak Photoshop ile Çok Pratik
Sararmış Dişleri Beyazlatmak Photoshop ile Çok Pratik

Çektirdiğiniz fotoğraflarda dişleriniz sarı çıkıyorsa, dişlerinizi doğal ve gerçekçi görünmesini sağlayarak beyazlatmak…

Yeni Başlayanlar İçin 11 Adımda Photoshop Başlangıç Eğitimi
Yeni Başlayanlar İçin 11 Adımda Photoshop Başlangıç Eğitimi

Yeni başlayanlar veya Photoshop kullanmaya başlamak isteyenler için hazırladığım Photoshop başlangıç eğitiminde…

Photoshop ile Ufuk Çizgisi Eğriliği Nasıl Düzeltilir?
Photoshop ile Ufuk Çizgisi Eğriliği Nasıl Düzeltilir?

Deniz fotoğrafları ve manzara fotoğraflarında daha çok belli olan ufuk çizgisi eğriliğinin…

Photoshop ile Profil Fotoğrafı Nasıl Yapılır?
Photoshop ile Profil Fotoğrafı Nasıl Yapılır?

Photoshop ile Instagram, Facebook, Youtube gibi sosyal medya platformları için profil resmi,…

Photoshop ile Kolaj Nasıl Yapılır? Clipping Mask Nedir?
Photoshop ile Kolaj Nasıl Yapılır? Clipping Mask Nedir?

Fotoğraflardan kolaj oluşturmak görsellerin güzel ve derli toplu görünmesini sağlayabilir. Bu eğitimde…