Ana SayfaAdobe PhotoshopPhotoshop’ta Overscroll ve Kaydırma Sorununa Son

Photoshop’ta Overscroll ve Kaydırma Sorununa Son

YouTube'ta Takip Et →

Photoshop çalışma alanında bir görüntüyü kaydırmak için Hand Tool‘u ya da kısayolu olan Space tuşunu kullanır ve görüntüyü kaydırırız. Ancak Photoshop’ta varsayılan olarak, bir görselin tamamı görünürken, görselde kaydırma yapamıyorsunuz. Ancak Overscroll ile durum farklı bir hal alıyor.

Görselde çalışacağınız alanı ortaya almadıktan sonra rahat rahat, görsel üzerinde düzenleme yapılamıyor. Görüntüyü F harfine basarak Full Screen moduna almam veya fotoğrafa zoom yapmam, yani yakınlaştırmam gerekiyordu önce. Sonra da kaydırma işlemi yapabiliyordum. Ancak bu tercih ettiğim bir yöntem değil. Çünkü Photoshop’u Full Screen moduna alınca çevredeki tüm paneller kayboluyor.

Photoshop Overscroll

Photoshop’ta çalıştığınız fotoğrafları, resimleri kaydırma özelliğini öğrenince de hemen paylaşmak istedim. Bu özellik varsayılan olarak kapalı geliyor ve sizin açmanız gerekiyor. Önce Edit > Preferences > Tools seçeneklerini açalım. Karşımıza çıkan pencerede Overscroll seçeneğini işaretlediğimizde artık Full Screen moduna geçmeden veya görseli yakınlaştırmadan kaydırma yapabiliyoruz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kafanıza Takılan Sorular

  • leo dedi ki:

    Selamlar. Hocam PS da geri al + ileri al ve kes kopyala yapıştır , yollarını ana ekranda bir buton gibi ekleme imkanımız varmı ? klavye kısa yolu gibi değil örneğin “taşıma aracı ” gibi tek tıkla ulaşabileceğim bir tuş gibi bir özelliği nasıl ekleyebilirim. Teşekkürler.