Mimari Fotoğrafları Taslak Çizime Dönüştürme

Youtube'da Takip Et →

Bu Photoshop eğitiminde mimari görselleri taslak çizim gibi gösterebileceğimiz hızlı bir yöntemden bahsedeceğim. Bunu iki mimari görsel üzerinden göstereceğim. Bir tanesi bu, diğeri de bu. Sahneye eklediğiniz fotoğrafların akıllı nesne olmasına özen gösterin. Eğer akıllı nesne değillerse, katmanların üzerine sağ tıklayarak Convert to Smart Object diyerek bu katmanın akıllı nesne olmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle filtreler aracılığıyla bu görselin dış çizgilerini belirleyelim. Filter > Stylize > Find Edges seçeneğini seçelim. Başlangıç olarak dış çizgilerini bulduk fakat taslak çizimler tek bir renkle yapılırlar. Dolayısıyla bu renkli alanları siyah beyaz yapmamız gerekiyor. Tabii ki bunun birçok yolu var. Adjustment butonuna tıklayarak Black & White seçeneğini seçebiliriz bunun için. Böylece fotoğraf üzerindeki renkli alanlar siyah beyaz olacak. Şimdi bunun taslak bir çizim olarak görünmesi için arka plana bir Paper Texture, yani kağıt deseni ekleyelim. Google’da Paper Texture, yani kağıt dokusu olarak ararsanız karşınıza buna benzer birçok görsel çıkacak. Bu kağıt dokusunun Blend modunu Multiply olarak değiştirelim. Multiply olarak değiştirdiğimde bir arkasındaki katmanın koyu alanlarını gösterecek bize ve dolayısıyla sanki kağıt üzerine çizilmiş gibi bir görüntü olacak.

İnternetten bulduğumuz bu kağıt dokusunun rengini biraz açmak isterseniz yine Adjustment butonundan Levels ya da Brightness and Contrast seçeneğini seçebilirsiniz. Levels’ı seçtiğimizde bu şekilde kağıdın renkleri üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Şimdi bu görüntünün üzerine bir renk atayalım Solid Color atayalım. Hafif mavi renk olabilir mesela. Okay butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatıyorum. Şimdi bu katmanın da yeni oluşturduğumuz renk katmanının da Blend modunu değiştireceğiz. Screen olarak değiştiriyorum ve bu katmanın Opacity değerini biraz düşürelim. Bu çok fazla ve %50 olacak şekilde ayarlıyorum. Gördüğünüz gibi %100 çok fazla mavi, %50 yaparsak kullanılan kalemlere çok daha uygun görünüyor en azından. En azından %100’deki maviden çok daha estetik görünüyor. Çalışmayı yakından incelediğimizde özellikle bu mimari alanların dış çizgileri gerçekten taslak çizimmiş gibi görünüyor. Hatta bu rengi %25 bile yapabiliriz. Opacity değerini %25 yapıyorum. Tam siyah değil, tam mavi de değil, arada bir renk gibi görünüyor. Ve son olarak yine buradan Brightness & Contrast‘ı ekleyelim ve kontrast değerini bir miktar artıralım. Tabii bu tercihinize bağlı, arka planda kullandığınız kağıt dokusunda ve mimari fotoğrafa bağlı. Bunu bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Bunu gözünüze nasıl güzel görünüyorsa o şekilde yapabilirsiniz.

Bu fotoğrafta yaptığımız çalışma bu şekilde görünüyor. Hatırlarsanız videonun başında başka bir örnekten daha bahsetmiştim. Başka bir örnek fotoğraftan daha bahsetmiştim, şimdi onun üzerinden gidelim. Zaten yapmamız gereken birçok şeyi burada yaptığımız için bu görseli de hızlı bir şekilde taslak çizim gibi gösterebiliriz. Öncelikle bu katmanı kaldırıyorum. Karşımızda böyle bir görsel var ve bu görseli ne yapıyorduk. Filter > Stylize > Find Edges diyerek bu görselin sadece dış çizgilerinin görünmesini sağlıyorduk. Bakın şu anda başka bir şey yapmama gerek kalmadı, çünkü zaten az önceki örnekte yapılması gereken tüm her şeyi zaten yapmıştık. Sadece bunlar üzerinde oynama yapabiliriz. Mesela kağıt dokusunu görünmez yapalım. Bakın kağıt dokusu olmayınca çok daha farklı görünüyor. Ya da Levels ile rengini biraz açmıştık, bu Levels katmanını görünmez yaparsam eğer bu görsel özelinde çok daha etkili duracak. Evet, bu şekilde mimari fotoğrafları taslak çizimmiş gibi gösterebiliyoruz.

Popular Eğitimler