Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birkaç basit adımda metin ve görsel ilişkisini kullanarak poster nasıl yapılır, bu videoda bunu gösteriyorum. Bir görsele ihtiyacımız olacak. Siyah, beyaz veya renkli olması önemli değil. Renkli bir görseliniz varsa bile bu görseli daha dramatik bir etki yaratmak için siyah beyaza çevirebilirsiniz.

Çalışmayı Simetrik Hale Getirmek

Görseli açtığınızda öncelikle arka plandan kurtarmanız gerekir. Kilit ikonunun üzerine tıklayarak bunu normal bir katman haline getirelim. Sonra da çalışma alanımızın ortasını bulmamız gerekiyor. Ctrl + R ile buradaki cetvel kısmını, cetvel özelliğini açabiliriz ve sonra da sol taraftaki cetvele tıklayarak sayfanın ortasına doğru kaydıracağım.

Sayfanın tam ortasına geldiğinde buradaki cetvelin tam ortaya denk gelecek şekilde kendisini ayarlayacağını göreceğiz. Bakın, sayfanın ortasına doğru yaklaşıyorum. Yaklaştığım anda buradaki çizgi otomatik olarak öne, kendisini atıyor. Bu durum sayfanın tam ortasında olduğumuz anlamına geliyor. Fareden elimi kaldırdığımda bir çizgi çizmiş oluyoruz. Bunu yapmamızın amacı da sayfayı tam ortadan ayırmak ve dolayısıyla simetrik bir etki yaratmaya çalışmak. Görselimizin, eğer bir portre fotoğrafı kullanıyorsanız burnunu, tam olarak ortaya gelecek şekilde ayarlayalım.

Portre Görseli Dekupe Etmek

Bu poster çalışmasını uygularken ana görseli dekupe etmek daha güzel sonuçlar veriyor. Yani arka plandan ayırmak ve arka plana siyah atmak daha güzel sonuçlar verebiliyor. Önce nesneyi seçeceğim. Pen aracıyla veya Lasso Tool ile de seçebilirsiniz, ben hızlı bir seçim olması açısından Photoshop’un son sürümleriyle beraber gelen Select Subject özelliğini kullanarak bu işlemi yapacağım. Bir seçim ikonuna tıklıyorum ve sonra da yukarıdaki Select Subject butonuna tıklıyorum. Bu butona tıkladığımda gördüğünüz gibi otomatik olarak kendi algısına göre nesneyi arka plandan ayırıyor.

Select and Mask butonuna tıklayarak da daha detaylı bir çalışma yapabilmemize imkan tanıyor. Konumuz dekupe olmadığı için bu kısmı detaylı olarak anlatmayacağım. View kısmındaki görünüm seçeneklerinden On Black seçeneğini seçerseniz ve sonra da Opacity değerini %100 olarak değiştirirseniz, arka planı tamamen siyah yapacak şekilde ayarlayacaktır. Bence güzel görünüyor, bu şekilde kalabilir. Output To seçeneğini de New Layer with Layer Mask seçeneği ile birlikte değiştirerek OK butonuna tıklıyorum. Nesneyi dekupe etti. Arka planı da siyah bir renge boyadığım zaman istediğim sonuca ulaşabilmiş olacağım.

Görsel Üzerine Yazı Ekleme

Dekupe işlemlerimizi yaptıktan sonra sol taraftaki araç kutusunda dikdörtgen aracının seçeceğim. Rectangle Tool‘u seçeceğim ve görselin sağ tarafına bir dikdörtgen çizeceğim. Rengi siyah olabilir, buradaki Fill değerinden ayarlayabilirsiniz. Stroke değeri olmayacak, yani herhangi bir dış çizgi istemiyoruz. Dikdörtgeni şu şekilde çizelim ve isimlendirmelerimizi de unutmayalım. İsimlendirmelere her zaman vakit ayırmamız gerekir. Siyah dikdörtgeni buraya ekledikten sonra bir de metnimizi yazalım. Ben Lorem Ipsum tarzında bir şeyler yazacağım. Bu şekilde birden fazla satırlı bir yazı yazalım. İstediğiniz şeyi yazabilirsiniz buraya. Karakteri, fontu büyütüyorum. Sağa doğru gelecek şekilde yerleşimimi yapıyorum. Daha sonra bu düzenlemeleri değiştirebilirsiniz, metinler üzerinde düzenleme yapabilirsiniz veya metinlerin konumunu değiştirebilirsiniz. Yazı karakterlerini sonradan da değiştirebilirsiniz. Final pozisyonu bulmak zorunda değilsiniz.

Şimdi yazının üzerine sağ tıklıyorum. En üstteki seçenek olan Blending Options seçeneğini seçiyorum. Bu şekilde bir pencere açılacak. Bu pencerede en üstteki seçenek yine seçiliyken, Advanced Blending seçeneğinin %100 olan değerini %0’a çekiyorum. Sonra da Knockout seçeneğini None seçeneğinden Shallow olarak değiştiriyorum. Sonra da Ok butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatabiliriz. Şu anda yazının en alttaki katmanın rengi görünüyor, yani transparan olarak görünüyor. Çünkü bunların tamamını kaldırdığımda arka planı transparan olarak göreceğiz. Fakat bizim görseli görmemiz gerektiği için hem arkaya çizdiğimiz siyah dikdörtgeni hem de yazıyı tek bir grup haline getirmemiz gerekiyor. Şu anda yazı seçili. Klavyeden Ctrl tuşuna basarak aynı zamanda arka plandaki siyah katmanı da seçiyorum. Böylece ikisini de seçmiş oluyoruz. Daha sonra Ctrl + G ile yani grup kelimesinin G’si ile bunları bir grup haline getiriyorum. Grup haline getirdiğim zaman da arkadaki görseli görünür hale getirmiş olacağız. Grup isimlendirmesini de yapalım. Az önce dediğim mevzu buydu. Metin üzerine tıklayarak herhangi bir düzenleme yapabilirsiniz veya Ctrl + T’ye basarak, transform özelliğini aktifleştirerek, bu boyutlandırmayı da yapabilirsiniz ya da aynı işlemleri standart metin düzenlermiş gibi karakter panelinden ya da Properties panelinden de yapabilmeniz mümkün.

Fotoğrafı Siyah Beyaza Çevirme

Şimdi de daha dramatik bir etki yaratabilmek için arka plandaki görseli siyah beyaz renge çevirelim. Dekupe ettiğimiz görsel seçiliyken Layers panelinde alttaki ikona tıklıyorum ve Black and White seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde görselin rengi değişecek, siyah beyaz olacak. Sonra da Properties panelinde bazı düzenlemeler yaparak bu siyah beyaz oranını değiştirebilirsiniz. Eğer Properties paneli sizde görünmüyorsa Window menüsünün altındaki Properties seçeneğinin işaretli olduğuna emin olmalısınız. Diğer seçeneklere baktığımda farklı farklı siyah beyaz oranları olduğunu görebiliyoruz. Bu değişiklikler zaten alttaki renklerin değişiminden geliyor. Dilerseniz buradan manuel olarak bu düzenlemeleri yapabilirsiniz ya da önceden hazırlanmış preset’leri kullanabilirsiniz.

Çalışma Alanındaki Cetveli Gizleme

Ortada çizgimiz var. Bu çizgiyi ya Ctrl + H ile, Hide kelimesinin baş harfi, gizleyebilirsiniz ya da artık buna ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız aldığınız yere geri koyarak geri sürükleyerek yok edebilirsiniz. Portreler ve metinlerden oluşan tasarımlar bu şekilde yapılıyor.

Fotoğraflara Dramatik Hava Katmak

Bir nebze daha farklı etki yaratabilmek için Black and White özelliği seçiliyken yeni bir katman oluşturuyorum. Bu katmana da gölge diyelim. Fırça aracını seçiyorum, renk olarak siyah renkteyken fırça aracını biraz da büyütelim, çevrelerden şu şekilde biraz boyayalım. Bunun oranını siz kendiniz belirleyebilirsiniz. Görseli daha çok ön plana çıkarmak için arka planın rengini biraz değiştirelim. Dilerseniz arka planı, bu kısmı beyaz da yapabilirsiniz. Şu şekilde beyaz üzerine tasarımlar da hazırlayabilirsiniz. Ne oluşturmak istiyorsanız ona göre tabii ki bu düzenlemeleri yapmanız gerekir.

Harflere Renk Ekleme ve Farklı Karakterler Deneme

Şimdi, küçük bir ipucu daha göstereceğim. Burada metin olarak gördüğünüz kısımların sadece portre üzerinde kalan kısımları görünüyor. Burada bazı harfler görünmüyor. Bu harfleri de görünür hale getirebilmek için hangi renk olarak görünsün istiyorsanız mesela hafif gri renkte görünsün istiyorsanız, siyah üzerine çok da göze batsın istemiyorsanız buradaki değerlerden gri rengini seçiyorum. Sonra bizim bu oluşturduğumuz dikdörtgeni Ctrl + J ile kopyalıyorum ve bu katmanı, arka plandaki bu katmanın üzerine sürüklüyorum. Bu katmanın rengini buradan da değiştirebilirsiniz ya da az önce seçtiğiniz renge de tıklayabilirsiniz. Bu şekilde görsel üzerine denk gelmeyen yazıların da görünür olmasını sağlamamız mümkün.

Daha kalın bir karakterle de deneyelim bu işlemleri. Her bir düzenlemeyle farklı sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Az öncekinden daha kalın karakterle de görünüm bu şekilde. Yine arka plan üzerinde küçük bir değişiklik yapalım ve onların daha az görünmesini sağlayalım bu sefer. Sonuç bu şekilde. Bu videoda fotoğraf ve metin ilişkisini kullanarak, görselleri ve metinleri harmanlayarak alternatif bir tasarım ortaya çıkardık.

Popular Tutorials

Difference Between PSD and JPG? How to Convert File Formats
Difference Between PSD and JPG? How to Convert File Formats

In this tutorial, you’ll learn the differences between PSD and JPG file…

How to Enable Overscroll in Photoshop
How to Enable Overscroll in Photoshop

To scroll an image in the Photoshop workspace, we use the Hand…

Photoshop’ta Kaydedilmemiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?
Photoshop’ta Kaydedilmemiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Photoshop üzerinde çalışan tasarımcılar, kendilerini işin yoğunluğuna kaptırıp kaydetmeyi unutabilirler. Ancak olası…

Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti
Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti

Fotorğafları ve görselleri ücretsiz bir şekilde karikatür çizime, ilüstasyona dönüştürme efekti nasıl…

Yaz / Bahar Mevsimi Kış Mevsimine Nasıl Çevrilir?
Yaz / Bahar Mevsimi Kış Mevsimine Nasıl Çevrilir?

Photoshop derslerinde bu sefer yazın veya bahar mevsiminde çekilmiş yeşil alanlarla dolu…

Portre Fotoğraflarına Renk Katın! Photoshop ile Etkileyici Renk Efekti

Photoshop kullanarak portre fotoğrafları, kırmızı ve mavi renkle renklendirip, hoş görünen etkili…