Dekupesi İmkansız Ağaçlı Mavi Gökyüzüne Bulut Ekleme

Youtube'da Takip Et →

Adobe Photoshop programı ile mavi gökyüzüne sahip fotoğrafların gökyüzünü değiştirmek, saf mavi renk yerine, duru mavi renk yerine bulut eklemek birkaç basit teknikle hızlıca hallolabiliyor. Öncelikle sahnedeki görselleri inceleyelim. Hem gökyüzünün göründüğü hem de ağaçların göründüğü üç tane fotoğraf var ve bir tane de örnek bulut görseli var.

Birazdan fotoğrafları göstereceğim. Amacımız fotoğraf üzerindeki bulutsuz mavi alanları bir alt katmandaki bulutlarla birleştirmek. Mavilikleri bulut görüntüsüyle birleştirmeyi düşünüyorum. Ağaçları dekupe etmek mümkün olmadığından, efektif başka bir yöntem göstereceğim. Yoksa Lasso Tool ile Magic Wand ile bile seçimi zor objelerdir ağaçlar. Ağaçlı gökyüzü fotoğrafları üzerinde düzenleme yapacağız. Ne kadar efektif sonuç verdiğini ya da vermediğini hep beraber göreceğiz. Buluta herhangi bir müdahale yapmayacağız. Yapacağımız düzenlemeleri ağaçlı ve gökyüzülü fotoğraflar üzerinde yapacağız.

Photoshop’ta Alternatif Bulut Ekleme Tekniği

Katmanın üzerine sağ tıklıyorum ve yukarıdaki Blending Options seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneği seçtiğimde Layer Style paneli açılacak ve burada sol tarafta hiçbirine bakmıyoruz. Bizim burada kullanacağımız sekme Blending Options’ın kendi sekmesi. Bizim müdahale etmek istediğimiz renk mavi olduğu için daha doğrusu arka planla bir etkileşime sokmak istediğiniz için buradaki Blend If değerini değiştireceğim. Açılır kutunun üzerine tıklayarak Blue seçeneğini seçiyorum, mavi olduğu için. Blue seçeneğini seçtikten sonra alt tarafın maviye döndüğünü göreceksiniz. Bu üçgenler kaydırılabilir üçgenlerdir. Tıkladığınızda ve sola doğru kaydırdığınızda arkadaki etkiyi çok daha rahat bir biçimde görebileceğiz. Bu layer penceresini şu şekilde sağa doğru kaydırayım ve görseli de sola doğru kaydırayım. Böylece çok daha iyi bir şekilde görebileceğiz değişiklikleri.

Üstteki alanın üçgenine tıklıyorum ve sola doğru kaydırmaya başlıyorum. Sola doğru kaydırdıkça mavilerin yok olduğunu, kaybolduğunu göreceksiniz. Çok kaydırmamamız gerekiyor, yoksa ağaçları da yemeye başlıyor. Dolayısıyla orantılı olarak kaydırmanız gerekiyor. Ağaçların yok olmayacağı seviyeye kadar bu alanı kaydırabiliriz. Bu şekilde güzel görünüyor. Ağaç ve yapraklar mavinin yok olmasıyla birlikte, arka planla güzel bir etkileşime girdiler. Ağaçlar arasındaki, yapraklar arasındaki mavi alanları dekupe etmek zor olduğu için bu yöntem sizin için kolay bir yöntem olacaktır. Çok kaydırdığınızda dalların da yavaş yavaş yok olduğunu göreceksiniz, fark edeceksiniz. Bunun önüne geçebilmek için de şu şekilde yapacağız. Üçgeni öncelikle başa alıyorum. Sonra da klavyeden ALT tuşuna basarak üçgene tıklıyorum ve sola doğru kaydırıyorum. Aynı zamanda görsele de bakalım. Gördüğünüz gibi daha kabul edilebilir bir biçimde bu düzenlemeyi yaptı. Arka planla ilişkisini sağladı. İlk baktığımızda görsel bu şekildeydi. ALT tuşuna basarak çoğaltma seçeneğine gittiğimizde ise böyle bir hal aldı. Bence bu güzel görünüyor. OK butonuna tıklayarak bu sayfayı kapatabiliriz. Bu görsel üzerinde güzel durdu. Şimdi diğer görseller üzerinde nasıl durduğunu görelim.

Bulut katmanı her zaman aşağıda olması gerekiyor. Dolayısıyla bunu bir alta alıyorum. Bu görsel üzerine sağ tıklayıp Blending Options seçeneğini seçiyorum ve az önce yaptığımız işlemleri tekrarlıyorum. Klavyeden direkt olarak ALT tuşuna basarak bu sefer hareket edelim. Gördüğünüz gibi arka planı güzel bir biçimde göstermeye başladı.  Ufak tefek problemler olabilir. Kaydırdığımız noktayı düzenleyerek bu problemlerin de önüne geçebilirsiniz. Bir sonraki görsel üzerinde deneyelim. Görseli arka plan olma özelliğinden çıkardım ve bulutu bir aşağı aldım. Sağ tıklayıp tekrar Blending Options seçeneğini seçiyorum. Blue seçeneğini seçip klavyeden ALT tuşuna basarak buradaki oku sola doğru kaydırıyorum. Çok da kaydırabilirim, fakat ortalar bu görsel için de güzel duruyor. OK butonuna tıklayarak o sayfayı kapatıyorum ve gördüğünüz gibi bu görsel üzerinde de başarılı bir sonuç verdi. Bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Üç tane farklı görsel üzerinden denedik ve hepsinde de çok kısa süre içerisinde dekupe etmiş kadar olduk. Arka plandaki bulutlu fotoğrafı öne çıkarmayı başardık. Evet, bu videomuz bu kadar. Ağaçlara rağmen nasıl hızlı bir şekilde bulut bekleyebileceğimizi, bu bulut ekleme tekniğini gösterdim.

Popular Eğitimler