Bilmeden İşe Başlamamanız Gereken Photoshop Kısayolları

Photoshop, fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların sıklıkla kullandığı bir grafik editörü. Ancak her şeye menülerden ya da fare kullanarak ulaşmak yerine Photoshop’un klavye kısayollarını öğrenerek devam edersek işlerimizi gözle görülür biçimde hızlandırmış oluruz. Böylece dikkatimizi çalışmadan ayırmayarak daha iyi sonuçlar elde ederiz. Aşağıda Photoshop ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken kısayolları derledim.

Photoshop, katmanlara dayalı bir platform. Bu nedenle katmanlarla alakalı birçok şeyi bilmek, yaptığınız çalışmalarda zamanınızı daha verimli kullanmanıza neden olur. İsterseniz önce katmanlarla ilgili olan kısımlara bir bakalım. Photoshop’un sonraki kısımlarına da layer panelinden sonra devam edelim.

Yeni Katman Oluşturmak

Photoshop’ta yeni layer oluşturmak için Shift + Ctrl (Cmd) + N kısayollarını kullanabilirsiniz. Bu tuşlara bastıktan sonra yeni katman penceresi çıkacaktır. Bu pencerede katmanın ismini yazabileceğiniz gibi, görünürlük değerini ve blending seçeneklerini de ayarlayabiliyorsunuz.

Photoshop New Layer

Varsayılan ayarları kullanırsanız Lâyer ile başlayan bir katman adı ile birlikte 100% değerine sahip opacity değeri ve Normal seçenekleri blending değeri kullanılacaktır

Duplicate Layer (Katman Çoğaltma)

Çalışmalarınızda orijinal görüntüler üzerinde çalışmak yerine, görselin bir kopyasını oluşturarak çalışma sırasında olası sorunlarda orijinal dosyadan destek almanızı kolaylaştırır. Mêsela bir fotoğraf düzenliyorsanız, fotoğrafın katmanının bir kopyasını oluşturarak, onun üzerinde çalışmaya başlayın.

Photoshop Duplicate Layer

Katmanın bir kopyasını oluşturmak için önce kopyalamak istediğiniz katmanı seçin. Sonra da Windows için Ctrl + J ve Mac için Cmd + J kısayolunu kullanın.

Photoshop’un Seçim Aracı

Görüntünün belli bir alanı seçmek için araç kutusundaki seçim araçları kullanılır. Dikdörtgen ve eliptik seçimler için M tuşu kullanılır. İki seçenek arasında hızlıca dolaşmak için Shift + M tuşlarına basın. Bu seçim araçları ile tam bir kare veya tam bir daire yapmak için de Shift tuşunu kullanın.

Daha farklı seçim alanları için Lasso araçlarını kullanabilirsiniz. L tuşuna basarak Lasso araçlarını seçmek mümkün olabiliyor. Shfit + L ile üç Lasso Tool arasında geçiş yapabilirsiniz. Düz çizgiler için Alt tuşunu kullanabilirsiniz.

Seçimi Kaldırma

Seçili alanın etrafında kısa çizgiler oluşur, bu seçili alanları kaldırmak ve çalışmanıza devam etmek için Ctrl + D, Mac için Cmd + D tuşlarına basın.

Seçili Alanı Tersine Çevirmek

Photoshop’ta seçili alanı tersine çevirmek de çalışmalarda sıklıkla karşımıza çıkan özelliklerden biri. Bunun için de Windows için Shift + Ctrl + I veya Mac için Shift + Cmd + I tuşlarını kullanabilirsiniz.

Fırça Kısayolu

Fırça aracının kısayolu, İngilizce’de fırça anlamına gelen Brush kelimesinin baş harfi olan B’dir. Fırça aracının alt seçenekleri olan Kalem aracı, renk değiştirme aracı ve Mixer Brush Tool adındaki karıştırıcı arasında gezinmek için de yine Shift + B tuşunu kullanabilirsiniz.

Renk Paletindeki Renkleri Değiştirmek

Renk paleti birçok alanda kullanılan bir alan, ama özellikle maskeleme sırasında siyah ve beyaz renkler çok kullanılır. X tuşuna basarak iki renk arasında geçiş yapabilir, birbirleriyle değiştirebilirsiniz. D tuşuna basarak renk paletini varsayılan renkler olan siyah ve beyaz hale getirebiliyorsunuz.

Photoshop Renkleri Degistirmek

Photoshop’ta Kırpma (Crop) Aracı

Photoshop’un özellikleri arasında mutlaka bilmeniz gereken Crop için baş harfi olan C tuşu kullanılır.

Stamp Tool

Stamp Tool, görselinizdeki bir alanın başka bir yere kopyalamanıza olanak tanıyan özelliklerden biri. Stamp aracını kullanmak için baş harfi olan S harfine basın. İmleciniz bir daire halini alacaktır.

Photoshop’ta Zoom Kısayolları

Photoshop’ta görselinizi ve çalışma alanınızı yakınlaştırıp uzaklaştırmak da iş akışınızı hızlandırmak adına bilmeniz gereken kısayollardan. Ctrl + ve Ctrl – (Win), Cmd + ve Cmd – (Mac) tuşları kademeli olarak yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için kullanılıyor. Ctrl + 0 (Win) ve Cmd + 0 tuşları ise ekrandaki çalışma alanınızı ekrana sığacak şekilde yeniden boyutlandırır. Araç kutusundaki Zoom aracını kullanmak isterseniz Z tuşuna basabilirsiniz.

Yakınlaştırdığınız görüntü üzerinde hareket etmek için Hand Tool kullanılır. Böylece, Zoom Out yapmadan görselin diğer yerlerini de görmek için kaydırabilirsiniz. Hand Tool’un kısayolu H tuşudur ve görsele tıklayıp sürükleyerek çalıştırabilirsiniz.

Photoshop’ta Geri Alma

Photoshop’ta yaptığınız son adımı geri almak için Ctrl + Z (Mac için Cmd + Z) tuşu kullanılır. Birden fazla geri almak için birden fazla bu tuşlara basmanız işe yaramaz. Her seferinde Undo ve Redo yapacak, kendini tekrar edecektir.

Photoshop History Geri Alma

Photoshop’ta birden fazla geri almak için Ctrl + Alt + Z (Mac için Cmd + Alt + Z) tuşlarına basmalısınız. Kaç kademe geri alabileceğini Photoshop’un Performance ayarlarından değiştirebilirsiniz. Daha yüksek sayı daha çok geri alma adımı anlamına geldiği gibi, bellek kullanımının da artması anlamına geliyor.

Yaptığınız Çalışmayı Kaydetmek

Photoshop’ta yaptığınız bir çalışmayı kaydetmek için Ctrl + S (Mac için Cmd + S) kısayolunu kullanabilirsiniz. Çalışmanızı ilk defa kaydediyorsanız dosya ismini ve yerini belirleyebileceğiniz bir ekranla karşılaşırsınız. Daha sonraki kayıtlarda böyle bir ekranla karşılaşmazsınız ve bu kısayola her basışınızda kayıtlı dosyanın üzerine kaydeder.

Görüntü Boyutu Ekranı Kısayolu

Çalışmanızın ya da fotoğrafınızın görüntü boyutunu veya çözünürlüğünü öğrenmek için Ctrl + I (Cmd + I) kısayolu kullanılır. Kayıtlı bir dosyadan farklı olarak yeni bir dosya olacak şekilde kaydetmek istiyorsanız Farklı Kaydet anlamına gelen Save As için Shift + Ctrl + S (Shift + Cmd + S) kısayolunu kullanabilirsiniz.

Photoshop’un her özelliği için kısayol olmasa da sizin sıklıkla kullandığınız özelliklere de kısayol atamanız mümkün. Bunun için Photoshop’ta Kısayol Nasıl Ayarlanır sayfasını ziyaret edin.

Popular Eğitimler

Photoshop’ta Yazı Paneli (Character Panel) Nasıl Kullanılır?
Photoshop’ta Yazı Paneli (Character Panel) Nasıl Kullanılır?

Photoshop’ta bir grafik tasarımcısının en çok kullandığı panel olan yazı paneli ve…

Photoshop ile Bir Resmi Başka Resmin İçine Yerleştirme
Photoshop ile Bir Resmi Başka Resmin İçine Yerleştirme

Photoshop’ta bir resmi başka bir resmin, ekranın, telefonun ya da panonun içine nasıl yerleştirebiliriz, gerçekçi görünmesini nasıl sağlayabiliriz?

Photoshop’ta Saç Tüy Kıl Nasıl Dekupe Edilir?
Photoshop’ta Saç Tüy Kıl Nasıl Dekupe Edilir?

Photoshop’ta saç, tüy, kıl gibi dekupesi zor nesneler nasıl dekupe edilir, arka…

Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?
Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birkaç basit adımda metin ve görsel ilişkisini kullanarak poster nasıl yapılır, bu…

Photoshop Burun Estetiği ve Küçültme Nasıl Yapılır?
Photoshop Burun Estetiği ve Küçültme Nasıl Yapılır?

Burun yüzümüzün en çok dikkat çeken noktalarından biri. Burnunuzla ilgili bir şikayetiniz…

Photoshop Yüz İfadesi Değiştirme | Yaşlandırma ve Gençleştirme Tekniği
Photoshop Yüz İfadesi Değiştirme | Yaşlandırma ve Gençleştirme Tekniği

Yapay zeka, görüntü işleme konusunda çok iyi yerlere geldi. Adobe firması da…