Bilmeden İşe Başlamamanız Gereken Photoshop Kısayolları

Aralık 2018
YouTube'ta Takip Et:

Photoshop, fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların sıklıkla kullandığı bir grafik editörü. Ancak her şeye menülerden ya da fare kullanarak ulaşmak yerine Photoshop’un klavye kısayollarını öğrenerek devam edersek işlerimizi gözle görülür biçimde hızlandırmış oluruz. Böylece dikkatimizi çalışmadan ayırmayarak daha iyi sonuçlar elde ederiz. Aşağıda Photoshop ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken kısayolları derledim.

Photoshop, katmanlara dayalı bir platform. Bu nedenle katmanlarla alakalı birçok şeyi bilmek, yaptığınız çalışmalarda zamanınızı daha verimli kullanmanıza neden olur. İsterseniz önce katmanlarla ilgili olan kısımlara bir bakalım. Photoshop’un sonraki kısımlarına da layer panelinden sonra devam edelim.

Yeni Katman Oluşturmak

Photoshop’ta yeni layer oluşturmak için Shift + Ctrl (Cmd) + N kısayollarını kullanabilirsiniz. Bu tuşlara bastıktan sonra yeni katman penceresi çıkacaktır. Bu pencerede katmanın ismini yazabileceğiniz gibi, görünürlük değerini ve blending seçeneklerini de ayarlayabiliyorsunuz.

Varsayılan ayarları kullanırsanız Lâyer ile başlayan bir katman adı ile birlikte 100% değerine sahip opacity değeri ve Normal seçenekleri blending değeri kullanılacaktır

Duplicate Layer (Katman Çoğaltma)

Çalışmalarınızda orijinal görüntüler üzerinde çalışmak yerine, görselin bir kopyasını oluşturarak çalışma sırasında olası sorunlarda orijinal dosyadan destek almanızı kolaylaştırır. Mêsela bir fotoğraf düzenliyorsanız, fotoğrafın katmanının bir kopyasını oluşturarak, onun üzerinde çalışmaya başlayın.

Katmanın bir kopyasını oluşturmak için önce kopyalamak istediğiniz katmanı seçin. Sonra da Windows için Ctrl + J ve Mac için Cmd + J kısayolunu kullanın.

Photoshop’un Seçim Aracı

Görüntünün belli bir alanı seçmek için araç kutusundaki seçim araçları kullanılır. Dikdörtgen ve eliptik seçimler için M tuşu kullanılır. İki seçenek arasında hızlıca dolaşmak için Shift + M tuşlarına basın. Bu seçim araçları ile tam bir kare veya tam bir daire yapmak için de Shift tuşunu kullanın.

Daha farklı seçim alanları için Lasso araçlarını kullanabilirsiniz. L tuşuna basarak Lasso araçlarını seçmek mümkün olabiliyor. Shfit + L ile üç Lasso Tool arasında geçiş yapabilirsiniz. Düz çizgiler için Alt tuşunu kullanabilirsiniz.

Seçimi Kaldırma

Seçili alanın etrafında kısa çizgiler oluşur, bu seçili alanları kaldırmak ve çalışmanıza devam etmek için Ctrl + D, Mac için Cmd + D tuşlarına basın.

Seçili Alanı Tersine Çevirmek

Photoshop’ta seçili alanı tersine çevirmek de çalışmalarda sıklıkla karşımıza çıkan özelliklerden biri. Bunun için de Windows için Shift + Ctrl + I veya Mac için Shift + Cmd + I tuşlarını kullanabilirsiniz.

Fırça Kısayolu

Fırça aracının kısayolu, İngilizce’de fırça anlamına gelen Brush kelimesinin baş harfi olan B’dir. Fırça aracının alt seçenekleri olan Kalem aracı, renk değiştirme aracı ve Mixer Brush Tool adındaki karıştırıcı arasında gezinmek için de yine Shift + B tuşunu kullanabilirsiniz.

Renk Paletindeki Renkleri Değiştirmek

Renk paleti birçok alanda kullanılan bir alan, ama özellikle maskeleme sırasında siyah ve beyaz renkler çok kullanılır. X tuşuna basarak iki renk arasında geçiş yapabilir, birbirleriyle değiştirebilirsiniz. D tuşuna basarak renk paletini varsayılan renkler olan siyah ve beyaz hale getirebiliyorsunuz.

Photoshop’ta Kırpma (Crop) Aracı

Photoshop’un özellikleri arasında mutlaka bilmeniz gereken Crop için baş harfi olan C tuşu kullanılır.

Stamp Tool

Stamp Tool, görselinizdeki bir alanın başka bir yere kopyalamanıza olanak tanıyan özelliklerden biri. Stamp aracını kullanmak için baş harfi olan S harfine basın. İmleciniz bir daire halini alacaktır.

Photoshop’ta Zoom Kısayolları

Photoshop’ta görselinizi ve çalışma alanınızı yakınlaştırıp uzaklaştırmak da iş akışınızı hızlandırmak adına bilmeniz gereken kısayollardan. Ctrl + ve Ctrl – (Win), Cmd + ve Cmd – (Mac) tuşları kademeli olarak yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için kullanılıyor. Ctrl + 0 (Win) ve Cmd + 0 tuşları ise ekrandaki çalışma alanınızı ekrana sığacak şekilde yeniden boyutlandırır. Araç kutusundaki Zoom aracını kullanmak isterseniz Z tuşuna basabilirsiniz.

Yakınlaştırdığınız görüntü üzerinde hareket etmek için Hand Tool kullanılır. Böylece, Zoom Out yapmadan görselin diğer yerlerini de görmek için kaydırabilirsiniz. Hand Tool’un kısayolu H tuşudur ve görsele tıklayıp sürükleyerek çalıştırabilirsiniz.

Photoshop’ta Geri Alma

Photoshop’ta yaptığınız son adımı geri almak için Ctrl + Z (Mac için Cmd + Z) tuşu kullanılır. Birden fazla geri almak için birden fazla bu tuşlara basmanız işe yaramaz. Her seferinde Undo ve Redo yapacak, kendini tekrar edecektir.

Photoshop’ta birden fazla geri almak için Ctrl + Alt + Z (Mac için Cmd + Alt + Z) tuşlarına basmalısınız. Kaç kademe geri alabileceğini Photoshop’un Performance ayarlarından değiştirebilirsiniz. Daha yüksek sayı daha çok geri alma adımı anlamına geldiği gibi, bellek kullanımının da artması anlamına geliyor.

Yaptığınız Çalışmayı Kaydetmek

Photoshop’ta yaptığınız bir çalışmayı kaydetmek için Ctrl + S (Mac için Cmd + S) kısayolunu kullanabilirsiniz. Çalışmanızı ilk defa kaydediyorsanız dosya ismini ve yerini belirleyebileceğiniz bir ekranla karşılaşırsınız. Daha sonraki kayıtlarda böyle bir ekranla karşılaşmazsınız ve bu kısayola her basışınızda kayıtlı dosyanın üzerine kaydeder.

Görüntü Boyutu Ekranı Kısayolu

Çalışmanızın ya da fotoğrafınızın görüntü boyutunu veya çözünürlüğünü öğrenmek için Ctrl + I (Cmd + I) kısayolu kullanılır. Kayıtlı bir dosyadan farklı olarak yeni bir dosya olacak şekilde kaydetmek istiyorsanız Farklı Kaydet anlamına gelen Save As için Shift + Ctrl + S (Shift + Cmd + S) kısayolunu kullanabilirsiniz.

Photoshop’un her özelliği için kısayol olmasa da sizin sıklıkla kullandığınız özelliklere de kısayol atamanız mümkün. Bunun için Photoshop’ta Kısayol Nasıl Ayarlanır sayfasını ziyaret edin.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.