Photoshop’ta Kaydedilmemiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Youtube'da Takip Et →

Photoshop üzerinde çalışan tasarımcılar, kendilerini işin yoğunluğuna kaptırıp kaydetmeyi unutabilirler. Ancak olası bir elektrik kesintisinde ya da Photoshop’unuz hiç bilmediğiniz bir sebeple kapandığında, çöktüğünde ne yapacağınızı bilemez, ekrana bakar durur ve beyniniz o an mavi ekran verir. Beynimize resetlediğimizde ise onca işi yeniden nasıl yapacağımızı düşünürüz.

Photoshop’u yeniden açtığınızda kimi zaman kaydedilmemiş çalışmanızı tekrar karşınızda görür ve mutlu olursunuz. Peki ya çalışmanızı karşınızda görmezseniz? İşte durum daha vahim bir hal alıyor. Ancak strese girmeden önce yapmanız gereken bir şey var.

Çalışmanız bir ihtimal kurtarılmış olabilir. Photoshop kend içinde bir autoecover klasörü barındırıyor. Bu klasörde kurtarılabilir çalışmaları görebiliyorsunuz. Öncelikle aşağıdaki dizine gidin.

C:\Users\YourUsername\Appdata\Roaming\Adobe\AdobePhotoshop CS6\Autorecover

AppData klasörü normalde gizli bir klasördür. Eğer bu klasöre ulaşamazsanız klasör seçeneklerinden gizli dosyaları görünür yapmanız gerekiyor. Autorecover klasöründe göreceğiniz psb uzantılı dosyayı Photoshop ile açmayı deneyin, belki de zamanınızı kurtarırsınız.

Adobe Photoshop’ta Otomatik Kaydetme

Photoshop’ta veri kurtarmak, tasarımların kaybolmasının önüne geçmek için hiç bu streslere girmeden bir özelliği aktifleştirin. Photoshop’ta Edit > Preferences menüsüne gelip File Handling sekmesine tıklayın. Automatically Save Recovery Information Every seçeneğini seçip, kaydetmesini istediğiniz aralığı seçin. Örneğin 5 minutes değerini seçerseniz, her 5 dakikada bir program sizin için çalışmanızı bir yere kaydeder. Dolayısıyla olası bir elektrik kesintisi, Photoshop çökmesi, hata vermesi ya da bilgisayar kapanmasında, Photoshop’u tekrar açtığınız zaman dosyanızı en son otomatik kaydedilmiş haliyle karşınıza çıkarır.

Popular Eğitimler