Photoshop ile Resmi Karakalem Çizime Dönüştürme

Photoshop’ta bir fotoğrafı, karakalem çalışmasıymış gibi gösterebileceğiniz yöntemlerden en hızlısı gösteriyorum. Karakalem çizimi gibi göstermek istediğimiz fotoğrafı açalım. Bu fotoğrafı katmanlar panelinden ya Ctrl + J ile çoğaltalım ya da background katmanını yeni katman üzerine sürükleyelim.

Böylece fotoğrafı çoğaltmış oluyoruz. Yeni oluşturduğumuz bu katmanın ismini değiştiriyorum. Resim olarak görünmesini istediğim için burayı resim olarak değiştiriyorum ya da çizim olarak da değiştirebilirsiniz. Sonra da kopyaladığımız bu katmanın üzerine sağ tıklayıp Convert to Smart Object seçeneğini seçiyoruz.

Karakalem çalışması olarak göstermek istediğimiz için fotoğrafı siyah beyaza çevirmek gerekecek. Saturation özelliğini azaltarak yapacağız. Bu ikona tıklıyorum. Hue Saturation seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde Properties panelinde bu şekilde renkler göreceksiniz. Eğer bu Properties paneli sizde görmüyorsa, Window’un altındaki Properties seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun, böylece görünecektir. Ve saturation kısmını en sola doğru kaydırıyorum. Kopyaladığımız katmanı seçip Blending ayarlarından Color Dodge olarak değiştiriyorum. Şimdi Invert yapmamız gerekecek. Ya kısa yolu olan Ctrl + I’ya basalım. Bakın, burada Invert’ü göreceksiniz. Ya da geri alıyorum. Image menüsünün altında Adjustment’ın altındaki Invert seçeneğini seçiyorum. Kısayolunu da buradan görebilirsiniz. Yine Invert özelliği buraya eklendi.

Son bir aşama olarak da bulanıklık vereceğiz. Böylece karakalem çalışmasıymış gibi görünecek. Filter > Blur > Gaussian Blur seçeneğini seçiyorum. Böyle bir panelle karşılaşacaksınız. Bu panelin değeriyle oynayarak istediğiniz çizim tarzına ulaştırabilirsiniz fotoğrafı. Biraz düşükten başlayalım. Yavaş yavaş artıralım. Bakın, ince kalemle çizilmiş bir çizim gibi görünüyor başlangıçta. Biraz daha artırdığımda gölgelerini de ortaya çıkardığımda daha gerçekçi bir çizimmiş gibi görünecektir. Çok da abartmaya gerek yok. Bulanıklık oranını fotoğrafınıza göre arttırdıkça fotoğrafmış gibi görünmeye devam edecek. Ayarını tutturmalısınız. Gözümüze nasıl güzel geliyorsa o şekilde bırakabiliriz. Çizim havasını yansıtması gerekiyor tabii ki. Ve tamam diyerek görselimizi hazırlamış oluyoruz. Bu hoşunuza gitmediyse akıllı nesneye çevirdiğimiz için Gaussian Blur’un üzerine çift tıklayarak, bu düzenlemeyi yeniden yapabiliriz. Bu da akıllı nesnelerin güzel özelliklerinden biri. Görseli incelediğimizde de karakalem çizimi gibi göründüğünü görebiliyoruz.

Tabii çevresi olmasa çok daha güzel görünecek. Çevresindeki renkleri de beyaza boyayarak, şöyle hızlı bir şekilde beyaza boyuyorum ve karakalem etkisini bu şekilde görebiliyoruz. İzole edilmiş fotoğraflarda, arka planı kaldırılmış, temizlenmiş fotoğraflarda çok daha iyi sonuç verecektir. Bu videomuz bu kadar. Fotoğrafları karakalem görünümüne nasıl çevirebileceğimizi gösterdim. Bunu en hızlı yöntemle göstermeye çalıştım.

Popular Tutorials

Photoshop ile Fotoğraftan Renk Paleti Oluşturma
Photoshop ile Fotoğraftan Renk Paleti Oluşturma

Photoshop’ta görsellerin (fotoğrafların ve resimlerin) içerisinde gruplaşmış renkleri kombine edip, derleyip hızlı…

Ücretsiz Font İndirme ve Tüm Programlara Hızlı Kurulum
Ücretsiz Font İndirme ve Tüm Programlara Hızlı Kurulum

Grafik tasarımcılar için Photoshop, Illustrator gibi Adobe Creative Cloud uygulamalarında ya da…

Download Free Fonts and Install Quickly
Download Free Fonts and Install Quickly

Sometimes new fonts are needed in Adobe Creative Cloud applications such as…

Great Ease! How to Change Color in Photoshop
Great Ease! How to Change Color in Photoshop

Great ease. In this Adobe Photoshop tutorial you’ll learn easy but impressive…

Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti
Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti

Fotorğafları ve görselleri ücretsiz bir şekilde karikatür çizime, ilüstasyona dönüştürme efekti nasıl…

Sıfırdan Adobe Photoshop Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

Daha önce Photoshop kullanmadıysanız, Photoshop kullanmayı öğrenmek istiyorsanız bu eğitim size göre…