Photoshop ile Fotoğraftan Renk Paleti Oluşturma

Youtube'da Takip Et →

Photoshop’ta görsellerin (fotoğrafların ve resimlerin) içerisinde gruplaşmış renkleri kombine edip, derleyip hızlı bir şekilde renk paleti nasıl oluşturulur, bunu gösteriyorum. Bunu Photoshop’un GIF yapım özelliğini kullanarak yapıyoruz. Sonrasında Swatches paneline, oluşturduğumuz renk paletini çağırarak kullanabiliyoruz.

Bunun için öncelikle Save for Web sayfasını açmamız gerekiyor. File menüsünün altında Export ve Save for Web sayfasını açıyorum. Böyle bir sayfa ile karşılaşacağız. JPG yazan kısmı GIF olarak değiştiriyorum. Colors alanındaki renk seçeneğini de sekiz olarak değiştiriyorum. Sekiz olarak değiştirdiğimde aşağıdaki renklerin azaldığını göreceksiniz. Bu bizim renk paletimiz olacak. Bu renk paletini, renk paleti olarak kaydetmek için de hemen sağdaki menüye tıklıyorum. Save Color Table seçeneğini seçerek bilgisayarıma kaydediyorum. Kaydetme işlemini tamamladıktan sonra bu pencereyi kapatabiliriz.

Şimdi renk paletini çağırmak için ihtiyacımız olan panel Swatch paneli. Eğer sizde bu panel görünmüyorsa Window menüsünün altındaki Swatch sekmesini işaretleri bu panelin görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu panelin sağ tarafındaki ikona tıklayarak ve ardından Import Swatches butonuna tıklayarak, bilgisayarımıza az önce kaydettiğimiz renk paletini seçip Load butonuna tıklayalım. Bu paleti yüklediğinizde ise görsele ait renklerin buraya geldiğini göreceksiniz.