Açıkça söyleyelim, bulanık çekilmiş fotoğrafları netlemenin bir yolu yoktur. Çünkü fotoğrafın kaynağı zaten sorunludur. Ama normal çekilmiş fotoğrafların daha keskin görünmesini sağlamak, daha net hissedilmesine neden olur. Photoshop ile fotoğraf keskinleştirme ve netleştirme işlemi için yapmamız gereken çok kolay birkaç aşama bulunuyor. İşte net görünmeyen fotoğrafları daha keskin hale getirmenin adım adım anlatımı.

  1. Photoshop ile fotoğraf keskinleştirmek için Photoshop’un filtrelerinden birini kullanacağız. Öncelikle keskinleştirmek istediğiniz fotoğrafı açın ve katmanı çoğaltın. Çoğaltma işlemini, layer seçili iken Ctrl + J tuş kombinasyonunu kullanarak yapabilirsiniz.

  2. Katmanın bir kopyasını oluşturduktan sonra Filter > Other > High Pass filtresini seçin.
  3. Radius alanı için sabit bir değer veremiyoruz, çünkü bu değer, fotoğrafın kalitesine ve boyutuna göre değişebilir. Değerin, renkleri göstermeyecek seviye olmasına dikkat edin.
  4. Kopya olan ve High Pass efekti uygulanan layer’ın modunu Overlay olarak değiştirin.

Bu adımları doğru ve eksiksiz bir biçimde yaparsanız fotoğrafınızdaki görüntünün daha keskin bir sonuç verdiğini farkedeceksiniz.

Ama unutmayın, en keskin sonucu almak için fotoğraf çekimi esnasında daha fazla özen göstermenize, tripod kullanmanıza, ışıklı bir ortamda çekim yapmanıza ihtiyaç var.

Kafanıza Takılan Sorular