Favicon kelimesi “favourite-icon” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Favicon’lar, tarayıcılarda bulunan site adresinin yanında duran küçük simgelerdir. Sekmeli tarayıcılarda, internet kısayollarında, bookmark sitelerinde sitenizi simgelerler.

İhtiyacınız olan şey 16×16 piksel ebatlarında bir .ico dosyasıdır. Photoshop’ta 16×16 ebatlarında yeni bir çalışma alanı yaratın ve bu alan içerisine tasarımınızı yapın. Bu tasarım logonuzun tamamı, bir parçası ya da başka bir tasarım olabilir. Sonuçta bu simge, sitenizi temsil edecek ve tarayıcınızın sekmesinde site isminizin yanında görünecek.

Faviconunuzu tasarladıktan sonra File > Save As For Web seçeneğini seçin. Dosya ismini favicon olarak girin. Dosya uzantısını da jpg değil, ico olarak değiştirin. Yani girmeniz gereken isim favicon.ico’dur. Bu yazım şekli, imajınızın ico formatında kaydedilmesini sağlar.

Hareketli Favicon Oluşturma

Hareketli favicon oluşturmak için Photoshop animasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Hareketli gif’inizi oluşturduktan sonra imajınızı bu sefer GIF olarak kaydetmeniz gerekir.

Arkası Transparan (Şeffaf) Favicon Oluşturma

Bazı sitelerde arkası transparan faviconlara rastlamışsınızdır. ICO ya da JPG uzantılı görsellerin transparan arkaplan desteği olmaz. Arkaplanı şeffaf yapabilmek için görselinizi PNG formatında kaydetmeniz gerekir. Böylece web sitenizin faviconu transparan görünür.