Photoshop Hızlı Gökkuşağı Efekti Nasıl Yapılır?

Fotoğraflara gökkuşağı efekti nasıl yapılır? Photoshop içerisindeki Russell’s Rainbow ile manzara fotoğraflarınıza hızlı bir şekilde gökkuşağı nasıl eklenir? Photoshop’ta manzara fotoğraflarına gökkuşağı eklemek son derece kolay.

Gökkuşağı eklemek istediğimiz fotoğrafı açalım ve yeni bir layer oluşturalım. Sonrasında sol taraftaki degrade aracını, yani gradient aracını alıyorum, kısayolu G’dir ve Window’un altındaki Gradients panelini açıyorum. Bu paneli açtığımda karşıma çeşitli hazır degrade seçenekleri çıkacak. Yine bu panelde sağ üstteki küçük ikona tıklıyorum, bu ikona tıkladığımda açılan seçenekler arasında Legacy Gradient seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde ekranda herhangi bir şey göremiyor olabilirsiniz. Bu seçeneklerin en altına indiğimizde, bu grupların en altına indiğimizde az önce tıkladığımız seçeneğin burada göründüğünü göreceksiniz.

Special Effects klasörünün içerisine dikkatlice baktığımızda Russell’s Rainbow adında bir degrade efekti göreceksiniz. İşte bu efekt Photoshop içerisindeki hazır gökkuşağı efekti. Öncelikle bunu seçelim. Bunu seçtiğimizde arka plana hemen yansıyabilir, Ctrl + Z ile bunu iptal edebiliriz. Şimdi tekrar degrade aracını seçiyorum ve yukarıdaki seçenekler arasındaki soldan ikinci seçenek olan Radial Gradient seçeneğini seçelim. Bu seçeneği seçtiğimde yuvarlak degradeler oluşturabiliriz ve çizim yaptığımızda gökkuşağı renklerini otomatik olarak göreceğiz. Gökkuşağının nerede olmasını istersem oraya doğru bir yönlendirme yapmamız gerekiyor. Aslında degradenin şöyle bir mantığı var. Biz bunu daha da büyüterek gökkuşağıymış gibi göstermeye çalışacağız. Evin arkasına gelecek şekilde.

Çok keskin hatlara sahip olduğu için Gaussian Blur efekti vererek bu hatları biraz daha yumuşatmamız gerekiyor. Filter’a tıklıyorum ve Blur’un altındaki Gaussian Blur seçeneğini seçiyorum. Bunu artıralım. Gözünüze nasıl güzel görünüyorsa. Şu şekilde bırakıyorum ve OK butonuna tıklıyorum. Gökkuşağını çizdiğimiz layer’ın seçili olduğuna emin olarak Normal seçeneğini Screen olarak değiştiriyorum ve Opacity değerini biraz düşürebiliriz. Fotoğrafımıza göre gözümüze nasıl güzel görünüyorsa, o şekilde bir değer biçebiliriz buraya.

Gökkuşağı dediğimiz şey yeryüzünde biraz daha silik görünür ve gökyüzüne doğru daha belirgin hale gelir. Yeni oluşturduğumuz Layer seçiliyken aşağıdaki Mask butonuna tıklıyorum. Bu Mask butonuna tıkladığımda boyadığım her yer görünmez olmaya başlayacak. Yani siyahla boyadığım yerler görünmemeye başlayacak. Dolayısıyla aşağıdan yukarı siyahtan beyaza doğru bir degrade çizdiğimde yeryüzündeki gökkuşağı görünmeyecektir, yukarı doğru görünür olacak. Niyetim bu. Yine de degrade aracı seçiliyken yukarıdaki alanda, Temel Renkler klasöründeki Siyah Beyaz rengi seçiyorum.

Az önce Radial’ı seçmiştik. Onu Linear’e çeviriyorum, tekrar. Ve Mask seçiliyken, burada oluşturduğumuz Mask bölümü seçiliyken sayfanın aşağısından yukarı doğru bir çizim gerçekleştiriyorum. Mask alanına bakarsak, bu degrade boyamamız neticesinde aşağısı siyah oldu ve yukarısı beyaz olarak kaldı. Çünkü siyah ve beyaz tonlarına sahibiz. Aşağıdan yukarı doğru bir degrade çizdiğimde aşağıdaki kısımlar siyah olarak kalacak. Dolayısıyla gökkuşağının yeryüzüne dokunan kısımları nispeten daha az görünecektir. Bunu biraz daha artırmamız mümkün yukarı doğru. Bu tamamen sizin gözünüze ve görselinize göre değişecektir. Hatta dilerseniz dağın arkasında kalmış kimi görünmesi için biraz daha yukarıdan başlatabilirsiniz.

Popular Eğitimler

Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği
Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği

Portre fotoğrafı yazılarla doldurarak tipografik bir portre oluşturacağız ve bunu da Photoshop…

Photoshop ile Resmi Karakalem Çizime Dönüştürme
Photoshop ile Resmi Karakalem Çizime Dönüştürme

Photoshop’ta bir fotoğrafı, karakalem çalışmasıymış gibi gösterebileceğiniz yöntemlerden en hızlısı gösteriyorum. Karakalem…

Portre Fotoğraflarına Renk Katın! Photoshop ile Etkileyici Renk Efekti
Portre Fotoğraflarına Renk Katın! Photoshop ile Etkileyici Renk Efekti

Photoshop kullanarak portre fotoğrafları, kırmızı ve mavi renkle renklendirip, hoş görünen etkili…

Photoshop ile Mürekkepli Kalemle Noktalı Vuruş Efekti
Photoshop ile Mürekkepli Kalemle Noktalı Vuruş Efekti

Adobe Photoshop CC sürümünü kullanarak bir resmi mürekkepli kalemle noktalı vuruş ile…

Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme
Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme

Photoshop’ta projelerinizi, çalışmalarınızı sürekli olarak yeni bir isimlendirmeyle kaydetmeye ihtiyaç duyuyorsanız, rastgele…

Photoshop Export Layers to Files ile Katmanları Tek Tek Toplu Kaydetme
Photoshop Export Layers to Files ile Katmanları Tek Tek Toplu Kaydetme

Photoshop’ta çalışma alanınızla birden fazla logo varsa ya da bir görsel varsa…