Photoshop ile Vücuda Gerçekçi Dövme Eklemenin Kolay Yolu

Youtube'da Takip Et →

Vücuda dövme yaptırmak geri dönüşü olmayan bir karar. Dövme sildirmek mümkün olsa bile bıraktığı iz ve acısı yüzünden dövme yaptırmadan önce vücutta nasıl göründüğünü görmek kararınızı mutlaka etkileyecektir. Neyse ki Photoshop gibi uygulamalar sayesinde dövme yaptırmadan önce yapılacak dövmenin vücutta nasıl göründüğünü görebiliyoruz.

Sahneye bir vücut görseli ve üç tane de örnek dövme görsel ekledim. Şimdi bu vücudun üzerine dövmeyi yerleştireceğiz ve dövmeyi de gerçekten bir dövmeye benzetmeye çalışacağız. Öncelikle dövmeleri vücut formuna aktarabilmek için, vücut kıvrımlarını dövmelere aktarabilmek için vücut görseli üzerinde bir düzenleme yapmamız gerekecek. Öncelikle dövmeleri kaldırıyorum ve vücudun üzerine geliyorum. Vücudun bir kopyasını oluşturuyorum ve buna şimdi bulanıklık vermemiz gerekiyor. Filter > Blur > Gaussian Blur seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde ana görsele bulanıklık verecek, bulanıklık derecesini buradan ayarlayabiliyoruz. Yaklaşık bu değerlerde bırakabiliriz. Görselin bu şekilde bulanıklık olacağı seviyede bırakabiliriz. Okay butonuna tıklıyorum. Şimdi bu görüntüyü PSD olarak kaydetmemiz gerekiyor. File > Save As ve dosya ismine herhangi bir isim verelim. Ben belirleyici olması açısından Displacement ismini veriyorum ve Save butonuna tıklayarak bu dosyayı displacement.psd olarak kaydediyorum. Sonrasında yeni oluşturduğumuz bu katmanı silebiliriz.

Şimdi dövmeleri sırasıyla yerleştireceğiz. Dövme şu anda vücut hatlarına sahip değil. Öncelikle az önce kaydettiğimiz PSD dosyası aracılığıyla bu dövmenin vücut hatlarını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Yukarıdaki menüde Filter’a geliyorum. Distort’un altındaki Displace seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneği seçtiğimde böyle bir pencere gelecek. Bu pencerede varsayılan değerlerle bırakabiliriz. Siz farklı değerlerle de deneyebilirsiniz. Okay butonuna tıklıyorum. Sonra da bilgisayarımdaki az önce kaydettiğim PSD dosyasını, displacement.psd dosyasını seçiyorum ve Open butonuna tıklıyorum. Bu butona tıkladığımda gördüğünüz gibi vücut kıvrımları dövmeyle eşleşecektir.. Eğer bu yapı hoşumuza gitmezse, displace kelimesinin üzerine tıklayarak bu değerleri değiştirebilirsiniz. Örneğin beşe beş yapıyorum. Tekrar displacement.psd dosyasını seçiyorum. Bu şekil gözüme biraz daha güzel göründü. Vücut formunun dövmeyle eşleşmediğini düşündüğünüz durumlarda displace’in üzerine çift tıklayarak değerleri değiştirebilir ve tekrar kontrol edebilirsiniz. Dövmenin akıllı nesne olduğuna emin olun.

Şimdi dövmeye renk vermeye geçebiliriz. Dövmeye renk vermeden önce buradaki Blend seçeneğini Normal değil de Soft Light olarak değiştirmemiz gerekir öncelikle. Bunu seçtikten sonra ya bu katmanın üzerine çift tıklayarak ya da sağ tıklayıp Blending Options seçeneğini seçerek Layer Style paneline ulaşıyoruz. Aslında bu şekilde bile güzel görünüyor. Color Overlay seçeneğini işaretleyelim. Yine burada Blend modu Linear Burn olarak değiştiriyorum. Ve renk olarak da görmek istediğiniz dövme rengini seçebilirsiniz. Daha doğrusu renkler üzerine tıklayarak buradaki dövmenin etkisini birebir gözlemlememiz gerekiyor. Beyaz renk yaparsanız olduğu gibi kalacaktır. Beyaz rengi koyulaştırdığınız takdirde ne kadar koyulaştırırsanız dövme de o kadar koyulaşıcaktır. Şu şekilde fena durmuyor, daha sonra dilerseniz rengini değiştirebilirsiniz. Okay butonuna tıklayarak bu renk paletini kapatıyorum.

Burada yapacağımız bir başka düzenleme de Outer Glow. Beyaz rengi değiştireceğiz. Buradaki renk değerlerine yakın renk değerlerinden seçebiliriz. Okay butonuna tıklayarak bu renk paletini kapatıyorum. Blend modu Normal olarak işaretleyeceğiz. Opacity değerini burada 50 olacak şekilde, yaklaşık 50 olacak şekilde ayarlayalım. Size değerini de 4 yapalım. Bu pencere ile işimiz tamam. Okay butonuna tıklayarak bunu kapatalım. Gördüğünüz gibi bazı efektler var burada ve displace özelliği de burada yer alıyor. Dövmeye yakından bakacak olursak gayet güzel göründüğünü söyleyebilirim.

Şimdi başka bir dövmeyi örnek olarak yapalım. Zaten yukarıda efektlerimiz var. Bunları tek tek baştan yapmak zorunda değiliz. Öncelikle dövmenin yerleşimini yapalım, şöyle biceps’e gelecek şekilde ayarlayalım. Şimdilik taşabilir, çünkü kolun yuvarlak bir formu var. Hemen buradaki efektleri Alt tuşuna basarak üzerine sürükleyelim ve hiç uğraşmadan buraya gelmesini sağlayalım. Displace’in üzerine çift tıklayarak ve Okay butonuna tekrar basarak, ardından displacement.map’i seçerek bunu sıfırlayabiliriz. Buraya uygun hale getirebiliriz. Yakından baktığımızda taşmaları göreceksiniz. Bu taşmaların önüne geçebilmek için maskeyi kullanacağız. Maskenin üzerine bir defa tıklıyorum ve fırça aracını alıp buraları siliyorum. Dışarda kalan, kolun dışında kalan kısımları siliyorum. Opacity değerini bir miktar düşürerek bir miktar silebiliriz. Şöyle baktığımızda güzel görünüyor, ancak benzemediğini göreceğiz. Çünkü bunu Soft Light olarak işaretlemedik. Katmanı seçiyorum ve Soft Light olarak işaretliyorum. Soft Light olarak belirlediğim takdirde az önce yaptığımız dövmeye benzeyecektir. Bu şekilde bence tamam.

Şimdi son örneğimizi de yapalım. Bunları iptal edip tekrar göğsün üst tarafına yerleştirmek istiyorum bu görseli. Karmaşık bir görsel, bakalım bu görsel vücut üzerinde nasıl duracak? Soft Light değerini önceden değiştirelim ve Alt tuşuna basarak önceki efektleri buraya sürüklüyorum. Displace’i de sürüklüyorum. Ve displace’in üzerine çift tıklayarak PSD dosyasını seçiyorum ve sonuç itibariyle kurt görselinin de bu şekilde göründüğünü görebiliyoruz.

Popular Eğitimler