En İyi Fotoğraf Netleştirme ve Keskinleştirme Yöntemleri

Photoshop ile fotoğraf keskinleştirmek için kullandığım üç yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntemler tabii ki bulanık fotoğrafları netleştirmez. Fotoğraf keskinliğinin öncelikle fotoğraf çekimi esnasında sağlanması gerekir. Ancak normal fotoğrafların daha net görünmesi için bu yöntemlere başvurabiliriz.

Netleştirmek istediğimiz fotoğraf açalım. Fotoğrafı JPEG olarak açtığımızda katman kilitli olarak gelecektir. Kilitli bir background olarak gelecektir. Bu katmanın üzerine sağ tıklayıp Convert to Smart Object seçeneğini seçerseniz eğer bu katman kilitli bir katman olmaktan çıkacak, normal bir katman olacak ve üstelik akıllı nesne olacak. Gördüğünüz gibi ismi de değişti Layer 0 oldu. Öncelikle bu katmanın ismini değiştirelim. Sonrasında bu katmanı çoğaltmamız gerekiyor. Üç farklı yöntemden bahsettiğimiz için, Ctrl + J tuş kombinasyonunu kullanarak üç kopyasını oluşturuyorum ve bunlara da güzel isimlendirmeler verebiliriz. Renklerini de değiştirelim, daha organize görünsün.

Daha Keskin Fotoğraflar: Unsharp Mask

Fotoğrafı keskinleştirmek için kullanacağımız ilk yöntem Unsharp Mask. Kesinleştirmek istediğimiz katmanı öncelikle seçiyorum. Filter > Sharpen ve Unsharp Mask seçeneğini seçiyorum. Böyle bir pencere gelecek karşımıza. Bu pencere Unsharp Mask’in değerlerini değiştirebileceğiniz pencere. Bu pencerede sağ tarafta Preview seçeneği var. Şu anda işaretli. Bunun işaretini kaldırdığımız anda sahnedeki keskinliğin iptal olduğunu, yani önceki gibi olduğunu, bunu tekrar işaretlediğimiz takdirde burada yapılan düzenlemelerin görsel üzerine de göründüğünü görebiliyoruz. Amount değerini artırdıkça bakın kesinlik de artıyor. Tabii bunu çok artırırsanız eğer yapay bir keskinlik olacak. Dolayısıyla orantılı olarak bu değerleri düzenlemekte fayda var. Ben Unsharp Mask’i görselleri hızlı bir şekilde keskinlik vermek için kullanıyorum. çoğunlukla da işimi görüyor.

Yapay Zekaya Bırakın: Smart Sharpen

Şimdi diğer katmanı seçelim. Sonra da Filter > Sharpen ve bu sefer de Smart Sharpen‘ı seçiyoruz. Smart Sharpen’ın da böyle bir penceresi var. Smart Sharpen seçeneği Photoshop’un, yapay zekasını kullanarak görsel üzerinde keskinleştirme yapan bir filtre. Yine bu pencere üzerinde çeşitli değerler var. Bu değerleri düzenleyerek. görselinize uygun keskinleştirme yapabilirsiniz. Burada Remove adında bir alan var. Fotoğraf üzerindeki Gaussian Blur‘a, Lens Blur‘a ya da Motion Blur gibi bulanıklık seçimleri arasında yapacağınız seçime göre de bir keskinleştirme işlemi yapacaktır. Buradaki değerleri düzenleyerek fotoğrafınıza uygun bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer bu şekilde fotoğrafı görmezseniz az önce üzerinde düzenleme yaptığınız, birinci filtreyi uyguladığımız katman görünür olduğu içindir.

High Pass Tekniği

Bir sonraki katmanı seçerek üçüncü keskinleştirme yöntemine geçelim. Şimdi üçüncü yöntemi kullanabilmemiz için var olan katmanın yeniden bir kopyasını oluşturmam gerekiyor. Ctrl + J ile bunun bir kopyasını oluşturuyorum ve isim olarak High Pass diyorum, çünkü bu sefer High Pass tekniğini kullanacağız. High Pass isimli katman seçiliyken Filter > Other > High Pass seçeneğini seçiyorum. Bu filtreyi seçtiğimde gri ekran üzerinde çizgiler göreceksiniz.

Radius değerini değiştirerek bu çizgilerin daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz. Mesela sağa doğru arttırdıkça fotoğrafın öne çıktığını göreceksiniz. Fakat sağa doğru çok artırmak doğru bir yöntem değil, bu nedenle ortalama ayarlarda kalmalı. Fotoğraf üzerindeki çizgilerin belli belirsiz görüneceği şekilde bırakmamız gerekiyor. Ona göre ayarlamamız gerekiyor. Bu fotoğrafa göre dört değerini veriyorum Okay butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatalım.

High Pass seçiliyken buradaki mod seçenekleri arasında Overlay, Soft Light veya Hard Light üzerinde, fotoğrafa göre değişiklik yapabiliriz. Overlay’i seçiyorum ve bu mod değişikliğini yaptığımız anda fotoğraftaki keskinliği fark edeceksiniz. High Pass’i görünmez yaparsam bu şekilde görünecek, görünür yaparsan bu şekilde görünecek. Eğer bu keskinlik size fazla geliyorsa, Opacity değerini düşürerek daha ortalama bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bu videoda net çekilmemiş, fotoğraf çekimi esnasında gereken özenin gösterilmediği veya belli bir noktaya kadar bulanık görünen fotoğrafları bir nebze olsun keskinleştirmeyi, netleştirmeyi gördük ve bunun için benim en çok kullandığım üç farklı yöntemden bahsettim. Yerine göre bu üç yönteme de başvuruyorum ve bunlar da bana yeterli oluyor.

Popular Eğitimler

Photoshop Tek Tıkla Dekupe Nasıl Yapılır? (Hızlı Dekupe)
Photoshop Tek Tıkla Dekupe Nasıl Yapılır? (Hızlı Dekupe)

Bu Photoshop dersinde fotoğrafları tek tıkla dekupe etmek ve görsellerin arka planını…

Photoshop Hızlı Gökkuşağı Efekti Nasıl Yapılır?
Photoshop Hızlı Gökkuşağı Efekti Nasıl Yapılır?

Fotoğraflara gökkuşağı efekti nasıl yapılır? Photoshop içerisindeki Russell’s Rainbow ile manzara fotoğraflarınıza hızlı…

Ücretsiz Photoshop Alternatifi Photopea Nasıl Kullanılır?
Ücretsiz Photoshop Alternatifi Photopea Nasıl Kullanılır?

Online, ücretsiz Photoshop benzeri Photopea uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Photoshop ile…

Photoshop ile Duman Nasıl Dekupe Edilir?
Photoshop ile Duman Nasıl Dekupe Edilir?

Photoshop’ta seçim yapmanın türlü türlü alternatifi var. Bu derste duman seçimi üzerinde…

Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?
Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?

Önceki derslerimizde portre modunda çekilmiş fotoğrafları Facebook’ta telefon aracılığıyla paylaşmayı göstermiştim. Şimdi…

Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı
Photoshop ile Paragraflarda Kısa Çizgi Kullanımı

Paragraflarda, satıra sığmayan kelimer hecelerden bölünerek, paragraf için ayrılmış alan dahilinde bir sonraki satıra geçer. Satır sonu kelimelerin kısa çizgi ile ayrılmasına Photoshop ile müdahale edebiliyoruz.