Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?

YouTube'ta Takip Et →

Önceki derslerimizde portre modunda çekilmiş fotoğrafları Facebook’ta telefon aracılığıyla paylaşmayı göstermiştim. Şimdi daha önceden çekilmiş fotoğrafları Photoshop ile açıp 3d fotoğraf şeklinde görünebilecek hale nasıl getirilebileceğini gösteriyorum.

Bunun 3D fotoğraflarının nasıl oluştuğunun mantığını bilmemiz gerekiyor. Facebook’un 3d mantığında beyaz ve gri ve siyah renkleri baz alarak 3d algıyı oluşturuyor. En koyu renk en arkada, en açık renk en önde olacak şekilde fotoğrafımızı ayarlıyoruz. Koyu renk ve açık renkler nesnenin ne kadar uzaklıkta olduğunu ifade ediyor. Yani görüntü üzerinde beyaz ve siyah renklerden oluşan bir kompozisyon ayarlarsak beyaz renk öndeki nesne, siyah renk de arka plan olarak düşünülüyor Facebook tarafından.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Beyaz, gri, siyah renkli çalışmamızı yaptıktan sonra dosyayı dosyaadi_depth.png olarak kaydediyoruz. Fotoğrafın kendisini de dosyaadi.png adıyla yeni bir dosya olarak kaydediyoruz. Elimizde toplamda dosyaadi.png ve dosyaadi_depth.png adlarında 2 dosya oluyor. Sonrasında iki dosyayı da Facebook’a fotoğraf yüklermiş gibi yüklediğiniz zaman, Facebook bu isimlendirmelerden bir 3d fotoğraf olduğunu anlıyor ve ona göre 3d fotoğrafınızı yüklemiş oluyor.